home 2024. november 08., Zsombor napja
Online előfizetés
Az állandóság jegyében
Tóth Tibor
2024.11.08.
LXXIX. évf. 45. szám
Az állandóság jegyében

A zentai Tiszavirág Kajakklub versenyzői a sikeres versenyidény után csak egy rövid pihenőt engedélyeztek maguknak, és az előalapozó időszakkal megkezdték a felkészülést a következő szezonra. Az egyesület hozta a tőle megszokott színvonalat, hiszen a kajakosok az országos bajnokságon 20 érmet lapátoltak össze, két tagjuk pedig bekerült a szerbiai válogatottba. A nyári kajakiskolát negyvenen fejezték be, a versenycsapat pedig az idén több mint ötven kajakozóból állt.

Az országos bajnokságon nyert húsz érem közül a minikajakosok 12, a pionírok, serdülők, ifik és felnőttek pedig összesen 8 éremmel térhettek haza.


Subotić Marko (balról) az országos és a tartományi nyílt bajnokságon is ezüstérmet nyert kajak egyes 1000 méteren

— A felnőtteknél Subotić Marko K1 1000 méteren ezüstérmes lett, mindössze tizedmásodpercek döntöttek közte és a rutinosabb, több nagy csatát átélt Bojan Zdelar között. Gere Katalin több számban is érmet szerzett, valamint a válogatott színeiben részt vett az U23-as világ- és Európa-bajnokságon. A pozsonyi Eb-n K1 500 méteren a B döntőben a 3. helyet szerezte meg, ez összesítettben a 12. helyre volt elég, párosban pedig Dina Baceljjal az A döntőben a 8. helyen értek célba. A plovdivi vb-n 500 méteren a B döntőben a 7. helyen, összesítettben a 16. helyen zárt, párosban pedig a B döntőben a 4. helyen siklott át a célvonalon a Gere és Bacelj által irányított hajó, ami összesítettben a 12. helyezést eredményezte. Nagy Lara bekerült a korosztályos válogatottba, és az Olimpiai Reménységek Versenyén K2 500 méteren hajszállal maradt le az A döntőről, és a B döntőben a 2. helyen végzett, ami nagy fegyverténynek számít. Az országos bajnokságon egyesben is nyertünk bajnoki címeket, ami nekem szívügyem, hiszen a kajak egyéni sport, és számomra az a legfontosabb, hogy egyesben minél sikeresebben szerepeljünk. Persze a csapathajók is jelentősek, hiszen az olimpián a legfontosabb húzóágnak számítanak. A kettőt össze kell rakni, és arra törekedni, hogy egyéniben és csapathajókban is jól teljesítsünk. A csapathajók közül kiemelném a Takács Márton, Mirković Aleksa, Cvejić Ognjen, Özvegy Botond összeállítású kajak négyest, akik 500 és 1000 méteren is érmet nyertek az országoson. Hárman elsőéves juniorok, Botond pedig utolsó éves serdülő, úgyhogy nagyon jó kis csapat formálódik belőlük, ők ugyanis jövőre is a junior korosztályban indulhatnak — összegzett Fehér Csaba, a Tiszavirág Kajakklub vezetőedzője.


Gere Katalin a pozsonyi Eb-n és a plovdivi vb-n is sikeresen szerepelt

A minikajakos korosztályt Túri Csongor és Vartus Árpád vezették. A húszfős versenycsapat tíz regattán vett részt az idén.

— Minden versenyen csapatban a dobogóra álltunk, szereztünk 1., 2. és 3. helyezéseket is. Fő versenyünk, az országos bajnokság előtt húsz gyerekkel egyhetes edzőtáborban vettünk részt, ahol finomhangolást végeztünk, mely kiválóan sikerült. A Palánkán megrendezett országos bajnokságon tizennyolc kajakozóval indultunk, és csapatban, a sokkal több versenyzővel és jobb feltételek között működő egyesületeket magunk mögé utasítva, az idén is felállhattunk a dobogó második fokára. Összesen 12 érmet, 3 aranyat, 8 ezüstöt és 1 bronzot nyertünk, tehát a tizennyolc versenyző 12 érmet szerzett. Ezt az eredményt csak akkor tudtuk volna felülmúlni, ha még egyszer ennyi gyerekkel indulunk az országoson, ami egyébként céljaink közé tartozik, hiszen minél több fiatallal szeretnénk megszerettetni ezt a sportágat. A dobogó legfelső fokára Burány Bence egyesben 1000 méteren, a Frankó Franciska, Valković Gréta alkotta leánypáros 500 méteren és az Oláj Miklós, Pócs Bence, Burány Hunor, Rózsa Ádám alkotta négyes állhatott szintén a rövidebb távon. Egyesben Sócsin Lea, Oláj Miklós és Borsi Tamás 1000 méteren a 2. helyen ért célba — mondta a minikajakos korosztály egyik edzője, Túri Csongor.


Az országos bajnokságon ezüstérmes Tiszavirág minikajakos csapata (Fotók: A Tiszavirág Kajakklub Facebook-oldal)

Az egyesületnek már hosszú ideje szüksége van egy állóvizes pályára, mert a Tisza nem mindig alkalmas sportolásra. A legújabb információk szerint Magyarkanizsa és Zenta között, a Tisza—Palics-csatornától nem messze létesülne egy, a kajakozók számára használható vízfelület. A megfelelő infrastruktúra kiépítése után a pályán országos és nemzetközi versenyeket is lehetne szervezni, valamint edzőtáboroknak is otthont adhatna a létesítmény. A versenykajakok szempontjából jól áll a klub, mindössze egy új középkategóriás hajót kell vásárolni, melyet a gyártó a versenyzők saját igényei szerint készít el. A tartományi sporttitkárság pályázatának köszönhetően az edzőterembe egykezes súlyzószettet, szőnyegeket, szivacsokat és egyéb kiegészítő felszerelést vettek, melyre már nagy szükség mutatkozott.

A következő év minden bizonnyal a túlélésről szól, mivel a Tiszán lévő hajót, ahol a kajakokat tárolták, november 1-jéig el kellett hagyniuk.

— Az elmúlt időszakban derült ki, hogy a hajót, melyről vízre szálltunk, és hangárként használtunk, elveszítettük. A korábbi években még be lehetett jegyeztetni, most már azonban sajnos nem lehet. Az ellenőr ellátogatott a helyszínre, és használaton kívülre helyezte a hajót, amiről végzés is érkezett. November 1-jéig el kellett hagynunk az objektumot, a hajókat nem tudjuk hol tárolni, és vízre szálló lehetőségünk sincs. Túlélők vagyunk, az önkormányzattal együtt keressük a megoldást. A hajó mint Zenta egyik jelképe elveszett és menthetetlen. Egyébként semmi baja sincs a csaknem százéves objektumnak, viszont az újabb jogi és műszaki előírásoknak már nem felel meg — mondta Fehér Csaba.

A zentai szakember a szerbiai ifjúsági válogatott szövetségi kapitányi tisztjét is betölti. Három éve teljesen új felkészülési rendszer szerint dolgoznak a fiatalokkal, a csapat évről évre egyre erősebb, hiszen az ORV-n olyan nagy csapatokat előztek meg, mint a lengyel és a német, a magyarokat pedig olimpiai csapathajókban sikerült megszorongatniuk. A korosztályos Európa-bajnokságon 4, a világbajnokságon 2 érmet nyertek a szerbiai ifjúsági kajakozók, a kontinensviadalon majdnem minden egység döntőbe jutott, a lányok mezőnyében pedig a legfiatalabb csapattal vettek részt a versenyen. 

— Az új felkészülési rendszert Tokió után kezdtük el alkalmazni. Los Angelesre ugyan elkéstünk ezzel a hároméves munkával, így Brisbane és a 2032. évi olimpia a cél. Nagyon remélem, hogy valamelyik srác a felnőttek között ott lehet majd az ötkarikáson. Mi ezen dolgozunk, egyelőre jók vagyunk, de addig még hosszú út vár mindannyiunkra. Rátereljük őket az olimpiáig vezető útra, és ők eldöntik, végigmennek-e rajta. Célunk a minél jobb csapat alakítása, hogy versenyzőket tudjunk nevelni a felnőttválogatott számára — mondta Fehér Csaba, az ifjúsági válogatott vezetője.

Lapunk megjelenésének napján újabb megbeszélést folytatnak az illetékesek és a zentai klub képviselői a kiköltözés miatt előállt helyzet megoldása érdekében. Bízunk benne, hogy az eredményes egyesület gondjai hamarosan megoldódnak, és a versenyzők zavartalanul folytathatják a felkészülést a következő idényre.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..