
„Az efezusi zsinat (431) után Szent III. Sixtus pápa (432—440) az Istenszülő iránti hódolata jeléül átépíttette az Esquilinus-hegyen, Liberius pápa idején emelt Maria Antiqua-bazilikát és Szűz Mária római főtemplomát. A S. Maria Maggiore-templomot augusztus 5-én szentelte fel. Szokás volt, hogy ezen az ünnepnapon, mise közben a kazettás mennyezetről hófehér rózsaszirmokat hullajtottak a nép közé. Ebből a hagyományból keletkezett a templom eredetlegendája: Liberius pápa (352—366) idején, 366-ban egy gazdag, gyermektelen házaspár templomot akart építtetni. Éjszakai álmukban Mária jelent meg nekik, s tudtukra adta, hogy oda kell építeniük, ahol másnap reggelre hó esik. Ugyanakkor ezt az álmot látta a pápa is. A hó az Esquilinus-domb tetejére esett, ahová a templom fel is épült. Innen a havi, tehát havas elnevezés. Az ünnep legendája villámgyorsan elterjedt, s a Sancta Maria de Nive, Havi Boldogasszony nevet kapta, melyet 1568-ban vett föl V. Pius pápa a római kalendáriumba. Hagyomány, hogy az ünnepen virágszirmok hullatásával emlékeznek az eredetlegenda csodás hóesésére. A bazilika egyik mellékkápolnájában őrzik a betlehemi jászol darabjait.
A bazilika ősi Havi Boldogasszony kegyképét a jámbor hagyomány szerint Szent Lukács evangélista festette. A képet különösen tisztelték Salus Populi Romani (Róma népének üdvössége) néven. Nagy Szent Gergely pápa (590—604) uralkodása idején, 600 körül a Rómában dühöngő pestisjárvány megfékezésére körmenetben hordták körül a városban. A legenda elmondja, hogy amikor a pápa vezette processzió Hadrián császár hatalmas síremlékéhez ért, egy angyal jelent meg az égen, kardját a hüvelyébe tette és így szólt: Mennyek Királyné asszonya, örülj szép Szűz... A jelenés a járvány megszűntét jelezte. A csodás esemény emlékére a síremlék az Angyalvár nevet kapta.
A kegyképet az efezusi zsinat utáni időktől különös tisztelet övezte, de másolat készítését különleges pápai tilalmak akadályozták. Az 1716. augusztus 5-ie péterváradi győzelem után a típus törökverő szimbólummá is vált.”
(Külső hivatkozás: Rózsadombi imádságoskönyv. Budapest, 2019, 308—309. oldal)
Alkami jegyzetünk (fotó)albumába ezúttal a közép-bánáti Nezsényben 2012. augusztus 5-én és 2013. június 1-jén , a szerémségi Péterváradon (Tekija) 2018. július 11-én, valamint az anyaországi Budakesziben 2022. július 24-én készült vonatkozó fényképekből válogattunk. Fogadják szeretettel.
2012. augusztus 5.
2013. június 1.
Pétervárad (Tekija) 2018. július 11.
Budakeszi 2022. július 24.
Fényképezte: Martinek Imre