
Ezen a napon született 1858-ban az ausztriai Laxenburg kastélyában, Bécs közelében Habsburg–Lotaringiai Rudolf osztrák—magyar trónörökös Rudolf (Rudolf Franz Karl Joseph) főherceg, I. Ferenc József császár és király és Erzsébet császárné és királyné egyetlen fia.

Budapest, Városliget — 2023. január 20.
Mint feljegyeztetett, a trónörökös születését (meg)ünneplők mellett megjelentek azok is, akik az újszülöttben látták az alkotmányos rend letéteményesét. Többek között a magyarok is, akik ebbéli reményeiknek hangot adva a fiú nevéből anagrammát képeztek: „Rudolf” → „Fordul”. Aztán az Idő „kisodorta” a folytatást… amiről a vonatkozó szócikk, múltvallató jegyzetünk kútforrása, részleteiben is beszámol. „Tökéletes ellentéte volt apjának, sokat beszélő, író szabadelvű értelmiségi, aki kíméletlenül szembehelyezkedik a konzervatív udvari gondolkodással.”
Rudolf és szeretője, Maria von Vetsera holttestére 1889. január 31-én találtak rá a mayerlingi vadászkastélyban. Magyarországon Rudolf trónörökös emlékét napjainkban egy egész alakos szobor őrzi a fővárosban, mely alkotás évtizedeken át tartó kallódás után 1995 decemberében térhetett vissza a Városligetbe. A műalkotást az a Ligeti Miklós (eredetileg: Lőwy Móric) (1871—1944) magyar szobrász készítette, akinek nevéhez a városligeti Vajdahunyadvárában felállított Anonymus-, illetve a Szegeden található Erzsébet királyné egész alakos szobor megformázása is fűződik.
Végezetül még egy művészettörténeti kuriózum: Kispesten az 1904. október 23-án felszentelt helyi római katolikus templom védőszentje Szent Rudolf lett, és eleinte a Rudolf fogadalmi templom nevet viselte. 1955-től a templom új védőszentje Nagyboldogasszony lett.
Budapest, Kispest, Nagyboldogasszony-templom /emléktáblarészlet/ — 2022. augusztus 30.
Fényképezte: Martinek Imre