Az Egyesült Államok északkeleti partvidéken az elmúlt napokban ítéletidő tombolt. Egyetlen nap leforgása alatt több mint 30 fokot esett a hőmérséklet. Összesen negyvenkilenc amerikai nagyvárosban dőltek meg a hidegrekordok.
Az elmúlt két évtized leghidegebb „sarkköri légörvénye” a Nagy Tavak környékén mínusz 25-30 fokos hőmérsékletet „eredményezett”. A minnesotai Embarrass-ban például fagypont alatti 37 fokra ereszkedett a hőmérő higanyszála. A sarkvidéki légörvény okozta jégdermesztő hideg mintegy 190 millió embert érintett USA-ban, számos amerikai nagyvárosban maradtak zárva az iskolák. Néhány nap alatt országszerte összesen 18 ezer repülőjáratot töröltek. A hideg időjárás nagy fennakadásokat okozott a közúti forgalomban is, jégpáncél fedte ugyanis az utakat. A hidegfrontnak eddig 21 ember esett áldozatul. Közülük sokan hajléktalanok voltak, akik nem akartak hajléktalanszállásokra menni, vagy nem értek oda időben. Öten hólapátolás közben estek össze és haltak meg.
-50 Celsius-fokos hideg a Nagy Tavak környékén
A Nagy Tavak környékén a lehűlés megközelítette a mínusz 25-30 fokot, az amerikai meteorológiai szolgálat szerint azonban a szeles vidékeken mínusz 45-50 foknál is hidegebbnek érezhették az emberek a hőmérsékletet. A térség lakosságát a hatóságok folyamatosan figyelmeztették a veszélyekre. Minneapolisban például rendkívüli vészhelyzetet hirdettek ki, ilyen intézkedést csak nagyon ritkán, tornádóveszély idején szoktak meghozni. Chicagóról a meteorológiai szolgáltat „Chiberia” jelzéssel közöl híreket a Twitteren. Indianapolisban „vörös” figyelmeztetést adtak ki. Erre 1978 óta nem volt példa. Az autóversenyzés fellegvárában a segélyszolgálatok és a menedéket keresők kivételével mindenki számára tilos volt a gépkocsi használata.
A Niagara is befagyott
A sarkvidéki hideg a Niagara-vízesést sem kímélte, a csodás természeti képződmény több helyen befagyott az Egyesült Államok felőli oldalon, rendkívüli látványosságot nyújtva a kíváncsiskodóknak. A sarkvidéki eredetű légörvény következtében Buffalóban, ahol a Niagara-folyó elhagyja az Erie-tavat, mínusz 33 fok alá csökkent a hőmérséklet, ezzel megdőlt az 1942. évi mínusz 21 fokos hidegrekord, és ez bőven elég volt ahhoz, hogy befagyjon a vízesés. A feljegyzések szerint 1848-ban az egész megdermedt, mert a Niagara-folyón feljebb jégtorlaszok alakultak ki, és a csökkent vízhozam már nem tudott megbirkózni a hideggel.