home 2024. október 30., Alfonz napja
Online előfizetés
Anna-napok
Talpai Lóránt
2024.08.01.
LXXIX. évf. 31. szám
Anna-napok

Egy teljes héten át tartott az Anna-napok nevű rendezvénysorozat Kishegyesen. A különféle színes programok mellett templombúcsún találkozhattak a településről elvándoroltak és a jelenleg is ott élők. Több évtizede hagyomány ugyanis, hogy akik csak tehetik, az évnek ebben az időszakában hazalátogatnak, hogy együtt ünnepelhessenek rokonaikkal és barátaikkal.

A falu egyébként nagy hangsúlyt helyez a Szent Anna-templombúcsú köré épülő rendezvénysorozatra. Minden esztendőben számos program várja haza a Kishegyeshez kötődő személyeket, családokat és a többi vendéget. A műsort a helyi civil szervezetek állítják össze, Kishegyes Helyi Közössége koordinálásával.

Az ünnepi hét a Keressük a búcsúfiát és a Balogh Melinda Folklórszínházi Társulat Vásárfia elnevezésű gyermekprogramjával kezdődött. Az Anna-napi istentisztelet az ünnepi hét egyik legfontosabb eseménye, melyet a Szent Anna-templomban tartottak meg. A Kishegyesről a világhírnévig című közönségtalálkozó szintén része volt az idei programnak. Világos Adrianával, aki a 2024. évi párizsi olimpiára utazik, lapunk újságírója, Tóth Tibor beszélgetett. Megrendezték továbbá A Szakkör kiállítását is, melyen a bútorfestő és a hímzőcsoport munkáit tekinthették meg az érdeklődők, ezenkívül a IV. Összetartozás Hagyományőrző Tűzoltó Versenyt és Kiállítást, illetve a Kárpát-medencei Magyar Tűzoltó Testületek Találkozóját is, a Maronka Károly Önkéntes Tűzoltó Testület szervezésében.

 

Lovas felvonulás és tűzoltó-bemutató

Az Anna-napok keretében a közönség megtekinthette a Tanyaszínház A cigány című előadását, az idén is megrendezték a Topolya—Kishegyes „öregfiúk” kézilabda-találkozót, az Anna-napi lovas felvonulást és a hagyományőrző tűzoltó-találkozót az Endukas Lovasegyesület közreműködésével. Emellett az ünnepi hetet különféle zenés rendezvények és koncertek tették hangulatosabbá, egyebek között megszervezték a Szabadkai Fúvószenekar és a ViGaD zenekar fellépését, valamint egy templomkoncertet is. Az Anna-napi ünnepségsorozat vasárnapi szentmisével, komolyzenei koncerttel, utcabállal és falubúcsúval ért véget.

 

Egy évtizedes hagyomány

Sándor István, Kishegyes alpolgármestere szerint tíz esztendővel ezelőtt fontos felismerés volt Kishegyes Helyi Közössége részéről, hogy a hagyományos búcsú időszakában többnapos, színes rendezvényre van szükség.

— Az Anna-napok több évtizedes múltra tekint vissza, hiszen több alkalommal voltak különféle események, akár a templomkoncert, akár a templombúcsú köré épülve, illetve sokféle program is. Aztán, valamikor tíz évvel ezelőtt, a helyi közösség tanácsa azt a döntést hozta, hogy a helyi közösség védnöksége alatt megpróbálja ezeket az egy-egy civil szervezet által koordinált rendezvényeket összehangolni, és egy közös plakáttal, illetve olyan időbeosztással megszervezni, hogy az események átjárhatóak és látogathatóak legyenek, emellett többféle stílus is találkozzon, több helyszínen. Így a helyi közösség is bekapcsolódott a rendezvény szervezésébe. Jómagam akkor a helyi közösség tanácsának tagja voltam, de valójában szívügyemnek tekintettem azt, hogy az Anna-napi rendezvénysorozat program-összeállításában ott legyek a szervezők mellett — mondta el a kezdetekről az alpolgármester. — Ez a rendezvény azért fontos Kishegyes településnek, mert a falunap a március 21-éhez közel eső hétvégén van minden évben, de akkor még nincsenek lehetőségek szabadtéri események megszervezésére, mindez leszűkül az irodalmi, illetve a színházban megtartott ünnepi programokra, viszont egy több helyszínen zajló és a rendezvények sokaságát bevonzó ünnepsége nem volt a falunak. Ezért az Anna-nap lett ez a fontos momentuma a nyárnak, amikor a szervezetek összefogásával, a helyi közösség védnöksége alatt, létrehoztunk egy olyan eseményt, amely koordinált keretek között több mint tíz éve visszatérő és új elemeket is hoz a kishegyesiek mindennapjaiba. A hazalátogatókat is ekkor várják a rokonok, barátok, családtagok, ezáltal egy gazdag program mellett Kishegyes lakossága is megduplázódik ebben az időszakban. Azokat a rokonokat, illetve elszármazottakat, akik Vajdaság másik településein élnek, jellemzően meghívják ebédre a búcsú alkalmával itt élő hozzátartozóik, de a külföldön élők is úgy időzítik hazalátogatásukat, hogy a búcsúra együtt legyen a család. Ez benne van a kishegyesi hagyományvilágban, a családok közötti kapcsolattartásban. A mai napig él ez a szép szokás, és aki csak teheti, hazajön a kishegyesi búcsúra — hangoztatta Sándor István.

Az idei Anna-napok rendezvénysorozat a Bethlen Gábor Alap, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi — Nemzeti Közösségi Titkárság, a Magyar Nemzeti Tanács, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület, a Possession Hagyományőrző Egyesület és Kishegyes Helyi Közössége, illetve Kishegyes Önkormányzata támogatásával valósult meg.

Fotók: Talpai Lóránt és Kenderesi Vilmos

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..