Tavasz van karácsonykor és újévkor, május közeledtével olykor havazik, az utóbbi évtizedekben már szinte megszokottá vált ez a helyzet. Válaszként általában az iparosodás, túlfogyasztás és környezetszennyezés okozta felmelegedés kerül előtérbe. A globális időjárás-változásnak azonban teljesen más, ennél sokkal tragikusabb oka van. A Föld tengelyének a dőlésszöge ugyanis jelentős mértékben megváltozott az utóbbi évtizedekben. Legegyszerűbben fogalmazva a Föld megbillent. A keringés síkjára merőleges tengelyhez viszonyított huszon-egynéhány fokos dőlésszög a billenés hatására csaknem 50 fokra nőtt. Bolygónk szó szerint majdnem a hasán fekszik...
Ez a folyamat valamikor a ’80-as évek közepén kezdődött. És igen, ha mindenki csak egy kicsit is visszapörgeti a legutóbbi évtizedeket, akkor biztosan megerősítheti, hogy azóta valóban más lett minden, mint azelőtt. Az 1986 tájékán kezdődő folyamat, avagy a nagymértékű tengelycsúszás azonban 2006 decemberében érte el csúcspontját. Magát a folyamatot közvetlenül nem lehetett érezni, mivel hangrobbanással vagy egyéb, az emberek számára érzékelhető következménnyel nem járt. Nem kérdés, hogy ez a bizonyos drasztikus változás nyolcvan—száz éven belül katasztrófához fog vezetni. A kutatók természetesen tudnak a veszélyről, de részben homokba dugják a fejüket, részben hallgatnak. Utánunk a vízözön, „jobb” így élni — gondolhatja mindenki.
Ám a lényeget, az egyik elsődleges következményt, azaz a jelenlegi helyzetet mindenki tapasztalhatja. Az extrém hőmérséklet-ingadozással ugyanis jelentős mértékben növekedni kezdett az energiafelhasználás. Ez először is óriási változást okoz a mezőgazdaságban, majd — azaz már napjainkban — tájegységek néptelenednek el, és részben a termelési viszonyok átalakulása miatt egyfajta népvándorlás indul el, pontosabban indult már el. A folyamat végén az Északi-sark a Nap irányába fordul, az északi félteke pedig elviselhetetlenül meleg övezetté változik.