home 2024. december 22., Zénó napja
Online előfizetés
Alkotótábor a Mákosban
Tóth Lívia
2024.07.03.
LXXIX. évf. 27. szám
Alkotótábor a Mákosban

Talán furcsának tűnik, hogy a júliusban megjelenő riport egy májusi eseménnyel kezdődik. Ennek az az előzménye, hogy akkor is kaptam meghívót, de nem tudtam elmenni, és megígértem, alkalomadtán visszatérünk rá. Nos, ennek most jött el az ideje.

Nemrégiben alkotótábort szervezett gyerekeknek a zentai Interkulturális Központ. Miközben a foglalkozások helyszíne, a Tiszához közeli Mákos felé tartottam, ahol hétvégi házak, gyümölcsösök találhatóak, eszembe jutott, hogy a terület bejárati részén két hónappal ezelőtt még illegális szeméttelep éktelenkedett. Ennek a felszámolása is a civil szervezethez kötődik, az ötlet ugyanis tőle származik, a munkába pedig a tagság és az önkéntes segítők mellett a telektulajdonosokat is bevonta. A május második hétvégéjén zajló akció rendkívül jól sikerült, nemcsak az önkormányzat és a kommunális vállalat által adott konténerek teltek meg a hulladékkal, hanem azoknak a teherautóknak, traktoroknak a raktere is, amelyeket magánszemélyek állítottak a nemes cél szolgálatába.

A megmozdulásban Belec Anikó képzőművészet szakos tanár kezdeményezésére egy diákcsapat is részt vett, mely a töltés menti erdős részen szorgoskodott. A mérlege: 15 fő, 50 zsák szemét. A sajátos és hasznos kirándulás játékkal és lángospartival zárult.

— Aki erre jár, láthatja, hogy azóta is karbantartjuk a lejáratot, a tábor kezdete előtt is levágtuk ott a füvet. Remélem, az emberekben tudatosul, hogy valaki gondot visel a Mákosnak erre a szakaszára, és a jövőben nem oda hordják a szemetet — jegyezte meg Puskás Ferenc fafaragómester és -művész, akinek a tanyája fogadta be a gyermekek alkotótáborát, immár második alkalommal.

Bővíz Szilárd, Bővíz Ho Naomi és ő az a szervezőhármas, amelyhez a zentai Interkulturális Központ rendezvényei fűződnek. Ezek közé tartozott például az Ismerjük meg Japánt című előadás-sorozat, mely a japán kultúra, történelem és hagyományok különböző szegmenseit mutatta be.

Bővíz Szilárdnak, a civil szervezet vezetőjének elmondásából tudjuk, még a koronavírus-járvány alatt merült fel bennük, tenni kellene valamit azért, hogy a külső hatások ne befolyásolják a környezetükben élő felnőttek és gyermekek hangulatát. Eldöntötték, saját erőből családias hangulatú, kisebb méretű alkotótábort szerveznek, mely sikeresnek bizonyult, ezért úgy gondolták, folytatják az ilyen jellegű események megrendezését. Kezdetben a zentai Halászcsárda üdülőtelep adott helyet az összejöveteleknek, majd tavaly átköltöztek a Mákosba. Az elmúlt négy évben festészet, fafaragás, kézműves-kismesterségek, különféle játékok szerepeltek a kínálatukban, de a gyermekek és az érdeklődő felnőttek ízelítőt kaptak hagyományőrző tevékenységekből is, mint az íjászat, lovászat, középkori harcművészet. A helyszínt általában úgy alakították ki, hogy a gyermekek és a művészek is háborítatlanul, egymást nem zavarva dolgozhattak, alkothattak.

Az idén júniusban csak a kisiskolásokat várták, akik szép számban, mintegy negyvenen jelentkeztek. A résztvevők a többi közt agyagoztak, korongoztak, festettek, nemezeltek, bőröztek, faragtak, nádsípot készítettek, melyet meg is szólaltattak, és különféle gyermekjátékokban vettek részt. Emellett volt íjászat, lovas bemutató és természetjárás, valamint a tábortűz sem maradt el. A szorgos főzőmesterek — Menda Zsuzsanna, Kothenc Magdolna — a nagy hőség ellenére sem tétlenkedtek, uzsonnára fánkot, lángost sütöttek, az üstben csirkepaprikást rotyogtattak.

A programot az Interkulturális Központ több civil szervezet együttműködésével valósította meg. Ezek között volt a Rozetta Kézművestársaság, az Arcus Íjászklub és az óbecsei Sólyom Lovas és Rekreációs Hagyományőrző Egyesület. A kis képzőművészekkel Belec Anikó és Grbin Miklós Tünde dolgozott, az agyagozást, korongozást Sólya Bálint oktatta, a nádsíp létrehozásának rejtelmeit Sárándi István árulta el. Természetesen a névsor nem teljes, hiszen minden foglalkozásnak volt gazdája — egy-egynek akár több is —, így a játéksaroknak, a játékkészítésnek, a nemezelésnek, a fafaragásnak és a célba dobó játékoknak is.

A felnőttek alkotó- és fafaragó táborát augusztus 30-án, 31-én és szeptember 1-jén szeretnék megtartani. A tervek szerint ebben részt vesz a csókai képzőművészek csoportja is.

Puskás Ferenc a ’90-es évek derekától foglalkozik fafaragással, és rendszeres látogatója több hazai, magyarországi és horvátországi fafaragó tábornak. Az elképzelései között szerepel a Mákosban lévő helyszín fejlesztése, hogy a hazai és a külföldi alkotókat ne csak fogadni tudják, hanem az elszállásolásukra is teremtődjön lehetőség. Emellett felvetődött egy olyan civil szervezet alapításának az ötlete is, amely a Mákos rendben tartásával foglalkozna.

A zentai Interkulturális Központnak jelenleg is vannak támogatói, de szívesen látják és várják a további segítőket, szponzorokat.

A szerző, Horváth Zsolt és az Interkulturális Központ felvételei

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..