Korábban megírtuk, hogy Ludason egy hatalmas hal eltörte Mengyi horgásztársunk botját. Szinte biztosra vehető, hogy egy nagy amur volt a tettes. Legalábbis a viselkedéséből ítélve, hiszen azonnal kitört, és a nyílt víz felé rohant. Ilyet itt más hal nem szokott produkálni. De hát milyen hal is az amur?
Ma már nyugodtan állíthatjuk, hogy szabad vizeinkben a tájidegen (allochton) fajok dominálnak. E jórészt betelepített halak között jól beváltak, sőt, a környezetre nézve hasznosak is vannak. Az amur (Ctenopharyngodon idella) éppen ilyen, de egyike a sok vitát előidéző halaknak is. Valójában nem szándékosan lett betelepítve, de ennek ellenére remekül érzi magát nálunk, és ma már szinte bárhol összeakadhatunk vele.
Ami a betelepítését illeti, nézzük meg, miként is történt. (Az amurról bővebben csak magyarországi viszonylatban tudunk beszélni, de nagy vonalakban ránk is ugyanez vonatkozik.) Az amur Kínában és Oroszországban őshonos, nevét is az Amurról kapta, mely Oroszország és Kína határfolyója. Magyarországon kedvező szakmai környezetben vetődött fel még a távoli 1962-ben, Kínában viszont már több ezer éves a halastavakban is nevelt fehér és pettyes busa meghonosításának gondolata. A behozatal 1963-ban történt, amikor is 54 000 darab kínai, folyóvízi származású, 3—4,5 cm-es ivadék érkezett. A szállítmány fele amur volt. Hatvan év távlatából leszögezhető, hogy az amur a legsikeresebb tájidegen faj lett. Ez elsősorban hínárirtó szerepének köszönhető, de annak is, hogy a horgászok hamar befogadták ezt a remek sporthalat. Mellesleg a húsa is igen ízletes.
4 kilós amurral a Fishmanián
Az amur érdemeit taglalva el kell mondani, hogy az európai természetes vízi környezet alaposan megváltozott, a vizek szervesanyag-terhelése a sokszorosára nőtt. Ez főként a békanyál és a fonalas alga elszaporodásához vezetett, amit korábban elképzelhetetlennek tartottak. Ez a vegetációtömeg természetellenes módon fojtja le a vízi élővilágot, és sok védett élőlény létét is fenyegeti, ráadásul bomló, bűzös, szinte halott halszegény vizeket teremt. A védekezés egyik biológiai formája az amur megfelelő mértékű, a növényi táplálékkal arányos betelepítése. Példának okáért Hollandiában a több tízezer kilométer hosszú csatornarendszert amur nélkül nem is képesek gazdaságosan hínármentesíteni. Az olaszoknál az amur közkedvelt horgászhal, de nekik is vannak hínárgondjaik pl. a Pó folyó öntözőrendszerén.
Nádtépő száj
Ami a horgászatát illeti, a kezdeti időkben az amur fogása másodlagosnak számított, általában pontyozás közben akadt horogra, és alaposan felborzolta a békés pontyozáshoz szokott kedélyeket. Az amur horgászatának egy sor jellegzetessége van, mely jelentősen eltér a pontyétól. Ezek a különbségek az amurnak a pontytól eltérő életmódjából, étrendjéből adódnak. Persze pontyozás közben is foghatunk amurt, de jó néhány fortély van, melyet érdemes bevetnünk, ha céltudatosan amurt szeretnénk fogni. Ez a hal nagyra nő (30—40 kg), és igen erős. Rendhagyó élmény egy finomabb feederrel legyőzni egy jelentősebb példányát.
Ilyen helyen nagy szükség lehet az amurra
Hogyan viselkedik az amur a horgon? Kapás után engedelmesen közeledik a part felé. A legtöbb esetben viszont, a parttól 5—10 méterre, erőteljes kitörésbe vált át. Ha nincs jól beállítva a fékünk, bizony könnyen megtörténhet a szakítás. Ha az amurunk egyszer visszatör, azt még jó néhányszor meg fogja tenni. Óriási erő lakozik izmos testében, nem halmoz fel zsírt, mint a pontyfélék, és hasonló nagyságnál már jelentős erőpróba egy médium feeder számára. A szákolást soha ne kapkodjuk el, igencsak hajlamos kiugrani, vagy szétrúgni a szákot. Az amur az egyik legméltóbb ellenfél, hiszen rendkívül erős, és a végtelenségig küzd. A méretesebb példányok fárasztása különösen nagy figyelmet kíván, mert a már fáradtnak tűnő hal a part vagy a csónak közelébe érve újult erővel akar elszabadulni, ami bottörés vagy zsinórszakadás árán nemritkán sikerül is neki. Nem árt tudni, hogy a kifogott amurral nagyon körültekintően kell bánni, különösen, ha vissza szándékozzuk engedni. Ha netán rögtön megszákoljuk, az ugrálással kárt tehet magában. Várjuk meg, amíg megnyugszik, csak akkor akasszuk ki a horgot a szájából, és engedjük vissza. Ha sokáig küzd, éppen ellenkezőleg, a visszaengedésnél várjuk meg, hogy magához térjen, és csak utána engedjük útjára, ne lebegjen magatehetetlenül a vízen. (Itt kell megemlíteni, hogy a magánkézben levő tavakból az amur nem elvihető!)
Mengyi horgászhelye Ludason
Tudnunk kell, hogy az amur akár hatvan évig is elélhet, és az 1,5 méteres testhosszúságot meg az akár 50 kg-os súlyt is elérheti. Magyarországon 1974 óta vezetnek amurrekordlistát. Már az indulás éveiben 20 800 g-os példány állt az élen. Két évvel később ez a súly már 28 300 g-ra növekedett. Akkoriban még a 30 kg-os súly számított álomhatárnak. Igaz, az újabb rekordra tizennégy évet kellett várni, amikor is megfogták a 30 100 g-os „torpedót”. Már akkor látható volt, hogy itt még nincs vége, és a lécet 40 kg-ra emelték. És 1993-ban ez is megvalósult. Az akkor kifogott amur 40 500 g-ot nyomott (csak háromórás fárasztás után adta meg magát).
A horgászirodalom elismeri, hogy egy 100 kilós harcsa vagy egy 20 kiló feletti csuka megfogásához nagyobb tudomány kell, de ezeknek a horogra kerítésére kicsi az esély, viszont a 20 kiló körüli amurok már igen gyakoriak.
(Folytatjuk)