A nyáron Vajdaságba is megérkezett a Mathias Corvinus Collegium (MCC) tehetséggondozó intézmény, mely az egész Kárpát-medencében működtet ingyenes tehetséggondozási programokat az általános iskola felső tagozatától a doktori iskola elvégzéséig.
Az új intézmény székhelye Szabadka központjában novemberben nyitja meg kapuit. A programokról Varga Diósi Violát, az MCC vajdasági programokért felelős igazgatóját kérdeztük.
* Miben nyilvánul meg az MCC tevékenysége, és ebből mi lesz elérhető Vajdaságban?
— Az MCC Magyarország legnagyobb tehetséggondozó intézménye, mely 1996-ban alakult. Az évek során egy komplex tehetséggondozó rendszer épült ki, mely az általános iskola ötödik osztályától egészen a doktori képzésig kínál programokat. Ezek keretében az alapítvány képzési, kutatási és publikációs lehetőségeket nyújt a diákoknak és az egyetemi hallgatóknak. A tehetséggondozás mellett az MCC egy tudásbázissá is fejlődött, jelentős oktatói bázisa van. Számos kutatóintézete működik, például a migrációkutató, ifjúságkutató, gazdaságkutató és klímakutató központok, melyek előadásaikkal és szakmai műhelyeikkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudományos és közélet erősítéséhez, és ez a tudásbázis nemcsak a Kárpát-medencében, hanem Európa-szerte is elismert. Vajdaságban most indulnak el a programjaink első lépései. Az idén ősszel hirdettük meg a Fiatal Tehetség Programot (FIT) és a középiskolás programot. A FIT az ötödik osztályos diákokat célozza meg, azzal, hogy ez egy felnövekvő rendszer, mely a következő években is folytatódik, így négy év múlva minden évfolyamon lesz 25 kiválasztott diákunk. Ebben a programban a tudományok svédasztalát kínáljuk fel a gyerekeknek. A cél nem az iskolai tananyag további elsajátításában merül ki, hanem a gyerekek világlátásának szélesítésében. A lényeg, hogy olyan területeket ismerjenek meg, amelyeket a hivatalos oktatási rendszerben nem tudnának. Ezek között szerepelnek a társadalomtudományok, a természettudományok és a kutatás különféle területei. A határon túli MCC-központokban közösségépítő szándékkal is működnek ezek a programok, tehát ha sikerül összegyűjteni azokat a kiemelkedő képességű, ambiciózus, tettre kész gyerekeket, akikkel dolgozni lehet, és akikben potenciál van, akkor ők a közösségünk értelmiségi bázisává válhatnak.
Varga Diósi Viola, az MCC vajdasági ügyvezetője
* Mit kell tudni a programról, milyen jellegű a tehetséggondozás, és milyen gyakorisággal szervezik meg az előadásokat?
— Az általános iskolások esetében mindenki ugyanazt a programot követi, melynek célja elsősorban az érdeklődés felkeltése. Minden második szombaton egész napos foglalkozásokat tartunk. A nap első felében előadások vannak, délután pedig műhelymunkák, csoportmunkák következnek, illetve a gyerekek otthoni feladatokat is kapnak, melyek az ötödikes szinthez igazodnak. Ezek lehetnek szakirodalmi anyagok vagy egyéb, két foglalkozás közötti kiegészítő feladatok. Azok számára, akik nem kerültek be a programba, rendszeresen megrendezzük a Fiatal Tehetség Klubot. Itt azok a diákok vehetnek részt, akik nem kerültek be a 25 kiválasztott közé, de őket sem szeretnénk kihagyni az MCC-s programokból. A klubban ők is hasonló témákat járnak körül, mint a program résztvevői, rövidebb időkeretben, de ők is kapnak lehetőséget a tanulásra és fejlődésre.
* Mekkora volt az érdeklődés a meghirdetett lehetőségre?
— Az ötödik osztályosok közül a 25 helyre 97-en jelentkeztek, tehát csaknem négyszeres volt a túljelentkezés. Az MCC kidolgozott egy egyedülálló felvételi rendszert, mely elsősorban nem a tárgyi tudást mérte, hanem az IQ-t, az EQ-t, tehát az érzelmi intelligenciát, szövegértelmezést, valamint a kooperációs és kommunikációs készségeket. Egy erre felkészített budapesti pszichológus végezte a tesztelést, mely két napig tartott, kisebb csoportokban folyt, emellett személyes meghallgatás is volt, melyet a helyi programkoordinátorral közösen vezettünk. Minden jelentkezővel személyesen találkoztunk, hogy megismerjük a fellépésüket, motiváltságukat, mivel ezek is fontos szempontok voltak a kiválasztásnál.
Az MCC székhelye Szabadka központjában
* A középiskolás korosztály kapcsán mit kell tudni a programról, és közülük hányan vehetnek részt benne?
— A középiskolásoknál is nagy volt az érdeklődés, a 179 jelentkezőből 114-et vettünk fel. Mivel más a program felépítése, és a középiskolásoknál kevesebb a jelenlétet igénylő oktatás, lényegesen több diákot tudtunk felvenni. Itt külön szakirányok állnak rendelkezésre, melyekhez havi egy tudományos tanácskozás jellegű szombati alkalom, illetve heti klubestek kapcsolódnak, ahová bárki csatlakozhat. A diákok 12 modul közül választhatnak, melyből kettőt otthon, online formában kötelező elvégezni. A választható modulok között szerepel a magyar és angol íráskészség, irodalom másképp, közgazdaságtan, jog, nemzetközi kapcsolatok, történelem, modern kori történelem, társadalomtudományok, pszichológia, filozófia, valamint esetmegoldás. Minden modulhoz konkrét feladatok és követelmények társulnak, melyeket a diákoknak teljesíteniük kell a sikeres félévzárás érdekében. Itt kevesebb a jelenléti oktatás, több a tananyag, és a diákoknak lehetőségük van azt az irányt választani, amelyben úgy érzik, a jövőjüket látják. Ez segíthet abban, hogy megerősítsék magukat a választott pályájukban, vagy ha mégsem érzik helyesnek az irányt, még időben tudnak váltani, elkerülve a nem megfelelő pályaválasztást a felsőoktatásban. A program fontos részei továbbá a kirándulások és a szakmai tanulmányutak. Az általános iskolások számára is vannak kirándulások, de a középiskolásoknak lényegesen több ilyen lehetőségük lesz a következő félévtől. Ahhoz, hogy valaki hozzáférhessen ezekhez a lehetőségekhez, sikeresen el kell végeznie az első félévet, teljesítve a modulokat, és részt véve az előadásokon. Ezenfelül lehetőség lesz akár csereprogramokra, de más is várható majd. Az MCC-program másik fontos pillére a nyelvoktatás, az angol és a szerb nyelvre nagy hangsúlyt helyez a program. Különösen fontos a szerb, mert az államnyelv ismerete nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a diákok sikeresen tudjanak itthon boldogulni, érvényesülni.
* Tehát ez a lehetőség még az itthon való érvényesülésre is fókuszál?
— Igyekszünk úgy alakítani a programot, hogy az itthon való érvényesülést is támogassa. A tehetséges diákok közül természetesen lesznek olyanok, akik külföldön is kipróbálják magukat, de a célunk az, hogy az MCC-ben elvégzett képzések, az itt kialakuló barátságok és közösségi kapcsolatok egyfajta megtartóerőt képviseljenek a jövőben. Az előadók többsége Magyarországról érkezik, de lehetőségünk van vajdasági szakembereket is bevonni, különösen a klubestek és a szabad foglalkozások alkalmával. Kidolgozás alatt áll a lokálpatrióta képzési modul, melynek az lesz a célja, hogy a diákok alapos ismereteket szerezzenek Vajdaságról, a vajdasági magyar közösségről, az intézményekről, valamint a helyi gazdasági és vállalkozási lehetőségekről. Így átfogó képet kapnak arról, hol élnek, és hová tartoznak. Ha jól végezzük a munkánkat, ez a helyi kötődés segítheti őket abban, hogy ne csupán külföldi továbbtanulási lehetőségeket keressenek, hanem a helyben maradás és az esetlegesen külföldi csereprogramok alatt megszerzett tudás itthoni kamatoztatása mellett döntsenek. Az MCC által nyújtott környezet, baráti kapcsolatok, intézményi ismeretek és a programban való aktív részvétel reményeink szerint egy erős közösséget hoznak létre, mely hozzájárul a diákok helyi identitásának megerősítéséhez. Szeretnénk, ha olyan közösség épülne ki, amely beleilleszkedik a mi vajdasági magyar oktatási rendszerünkbe, mely folyamatosan fejlődik: a támogatási rendszerek már a bölcsődétől megindulnak, épülnek az intézmények, van ösztöndíjrendszer, működik az Európa Kollégium, de Topolyán és Zentán is épül kollégium. Fontos, hogy a fiatalok érezzék, hogy mindez nekik van, hozzájuk tartozik.
* Folyamatban van az intézmény székhelyének kialakítása, mikorra várható a megnyitó?
— Az épület még felújítás alatt áll, de mi már működünk a Szekeres László Alapítvány székházának helyiségeiben. A székhelyünk Szabadkán, a Korzó 10. alatt lesz, ahol jelenleg egy nagy közösségi tér kialakítása folyik a földszinten, míg az emeleten irodahelyiségek és egy 40-50 fő befogadására alkalmas terem kap helyet, mely nyelvoktatásra és kisebb előadásokra is alkalmas lesz. A hivatalos átadót novemberben tervezzük. Az MCC új székházában továbbá közéleti esteket és beszélgetéseket is szervezünk majd, melyek nyilvános, mindenkinek szóló események lesznek, később pedig hasonló előadásokat tervezünk szervezni Zentán, Újvidéken, Nagybecskereken és Zomborban is.
Fényképezte: Kartali Róbert