home 2025. február 05., Ágota napja
Online előfizetés
A szülőföldön való megmaradás kérdéseiről tanácskoztak a délvidéki Topolyán
2024.09.24.
LXXIX. évf. 38. szám
A szülőföldön való megmaradás kérdéseiről tanácskoztak a délvidéki Topolyán

Szeptember 21-én a délvidéki Topolya városában tartották meg az Itthon, együtt, veletek! című konferenciát, melyen a vajdasági politikum neves képviselői mellett részt vett Koncz Zsófia, Magyarország családokért felelős államtitkára, és az előadásokat követő kerekasztal-beszélgetésben vajdasági, kárpátaljai és felvidéki személyiségek fejtették ki gondolataikat a szülőföldön való megmaradás különböző tényezőiről.

Cservenák Kancsár Izabella, a 3+ Nagycsaládosok Egyesületének elnöke a konferencia céljáról szólva elmondta, azért gyűltek össze a Kárpát-medence minden szegletéből, hogy közös értékeiket összefogják, a magyarságukat, a nemzeti identitásukat, a történelmüket, a kultúra és a hagyomány szeretetét továbbadják egymásnak. Azért, hogy annak ápolása minden időkre megmaradjon, és erőforrása legyen a hagyományos családmodellben gondolkodó közösségnek.

Szatmári Adrián, Topolya város polgármestere a helyi családpolitikáról beszélt. Egyúttal kifejezte elismerését a nagycsaládos résztvevőknek, hiszen a közösségük egyik legfontosabb alappillérét, a családokat képviselték.

A községünknek kiemelten fontos, hogy támogassuk mindazokat, akik a család erejét napról napra megélik és gyarapítják. Topolya község vezetőiként feladatunknak érezzük, hogy minden eszközzel segítsük a nagycsaládosokat. A gyermekek boldogulása és jövőjük megalapozása a közös felelősségünk. Hiszünk abban, hogy az óvodák, iskolák megfelelő alapot nyújtanak gyermekeink számára ahhoz, hogy a legjobb lehetőségekkel induljanak el az életben.

Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke arról szólt, hogy a családpolitika az állam fejlettségének mércéje, és Magyarország családtámogatási modellje nemzetközi példává vált, Szerbia is számos elemét beépítette jogrendjébe.

Azt is kifejtette, legyen szó helyi, tartományi vagy országos intézkedésekről, mind azt a célt szolgálja, hogy a szülőföldön lehessen megmaradni, illetve fejlődni magyarként. Az óvodások támogatása, az iskolások támogatása, az ösztöndíjprogramok, a kollégiumok, a Prosperitati Alapítvány által nyújtott támogatási rendszer mind-mind ennek a kérdésnek a szolgálatában áll, ez pedig a populációs politika, a családpolitika. Azzal, hogy valaki a mai világban több gyermeket vállal, sokat tesz a nemzetnek a megmaradásáért és a fejlődéséért, és szeretne mindenkinek köszönetet mondani, akik így élik a mindennapjaikat, hogy félreteszik a személyes ambíciókat, a karrierterveket és minden mást azért, hogy három-négy vagy még több gyermeket tudjanak vállalni.

Koncz Zsófia, Magyarország családokért felelős államtitkára elmondta, a Kárpát-medencében beszélgetni a magyar családokról, melyek a nemzet jövőjét garantálják, kiemelkedő feladat.

Arról is szólt, hogy a konferencia előtt találkozott a fiatal önkéntesekkel, akik a határon túlról és az anyaországból érkeztek, és megfogalmazták, szeretnének egy ifjúsági tagozatot kialakítani a KCSSZ-en belül.

Koncz Zsófia kiemelte, megtiszteltetés, hogy a családok jövőjéről Kárpát-medencei dimenzióban közösen tudnak gondolkodni a fiatalokkal. Hozzátette: az államtitkárság programjai segítik a határon túli magyarságot. Ilyen a Köldökzsinór program, melynek mottója: Minden magyar gyermek kincs. A program elemei az anyasági támogatás, a fiatalok életkezdési támogatása és a babakötvény. 2018. évi bevezetése óta 2024. július 31-éig több mint 56 000 külhoni magyar család részesült támogatásban.

Működtetik az Erzsébet-táborokat, ahol 2017 és 2024 között több mint 17 000 fő érkezett határon túlról. 2024-ben összesen 3400 fő.

Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke előadásában bemutatta a Magyar Nemzeti Tanács oktatási és családsegítő programjait, mindazokat a támogatási formákat, amelyekkel végigkísérik a gyermekeket és a fiatalokat az óvodáskortól a diploma megszerzéséig. A családok segítésével az MNT hosszú távon a szülőföldhöz való kötődést erősíti a vajdasági közösség tagjaiban.

Márton Zsuzsanna, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy fontos a múlt tisztelete, emellett elengedhetetlen, hogy reménységgel tekinthessenek a jövőbe, hiszen a jövő alakítását nem bízhatjuk a véletlenre. A 2023 tavaszán kidolgozott ifjúságnevelő programjuk célja az önkéntességre nevelés, a civil szervezetekben való feladatvállalásra való felkészítés, illetve ezáltal hosszú távon a fiatalok aktív állampolgárságra való nevelése volt.

— A konferencia címe — Itthon, együtt, veletek! — számomra azt mutatja meg, hogy a Kárpát-medencében élő határon túli magyarság minden régióban otthon érezheti magát. Viszont az otthon érzéséhez véleményem szerint szükségszerű a gyermekek jelenléte. El kell mondjam azonban önöknek, hogy a gyermekek vállalása mellett nagyon fontos a családoknak a tisztességes megélhetés biztosítása. Ehhez feltétlen szükséges a munkaerőpiacon való részvétel. Sok édesanyának a gyermekek elhelyezésének problémája miatt viszont nincs lehetősége visszaállni a munka világába. Ezért a KCSSZ tagszervezeteinek vezetőivel fontos és támogatandó kezdeményezésnek tartjuk az olyan bölcsődehálózat kialakítását, amely a születés utáni hónapoktól segíti a magyar intézményrendszerbe történő integrálását a gyermekeknek.

Pódiumbeszélgetés

Az Itthon, együtt, veletek! című beszélgetés résztvevői voltak:

Juhász Bálint politikus, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke.
Szöllősi Tibor atya Újvidéken született, teológiai tanulmányait Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végezte, 2010-ben Szabadkán szentelték pappá. Doktorátusát Rómában szerezte meg. Hazatérése után Temerinre kapott kápláni kinevezést.
Jurcsák Turcsányi Tímea vállalkozó, diplomás élelmiszeripari mérnök.  Családi vállalkozásként kisipari tésztagyártó üzemüket vezeti.
Tarpai József, a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületének elnöke, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnökségi tagja, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola docense.
A beszélgetést Hideghéthy Andrea vezette, aki a felvidéki Szövetség a Közös Célokért társulást igazgatja, a www.felvidek.ma hírportál kiadója.

A beszélgetés résztvevői egyaránt kifejezték, hogy mindannyian a szülőföldjükön élnek, és ha volt is lehetőségük arra, hogy máshova költözzenek, nem tették meg. Identitásuk és a szülőföldhöz való érzelmi ragaszkodásuk az oktatás után hazahívta, itthon tartotta őket.

Arról is beszélgettek, hogy a politikának, az egyháznak, az oktatásnak, a gazdasági élet szereplőinek, a civil szervezeteknek az a feladatuk, hogy kapaszkodókat nyújtsanak a családok szülőföldön való boldogulásához. A fiatalok érzelmi nevelésébe építsék bele a szülőföld szeretetét, és ha máshová is sodorja őket az élet, a hazatérésre legyen nyitott a szívük, lelkük, mert hazavárják őket akár Kárpátaljára, a Felvidékre, Délvidékre és Erdélybe is a családtámogatási, oktatási és gazdasági programok.

A rendezvény megvalósulását a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Magyar Nemzeti Tanács, Topolya Önkormányzata, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége és több helybeli vállalkozó támogatta.

Fotó:KCSSZ és Fremond Árpád Facebook-oldala

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..