home 2025. február 05., Ágota napja
Online előfizetés
A népviselet tartást és kapaszkodót ad
Tóth Lívia
2024.11.28.
LXXIX. évf. 48. szám
A népviselet tartást és kapaszkodót ad

Zentán, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet oszlopcsarnokában megnyílt a „Bíborba, bársonyba, gyöngyös koszorúba” címet viselő, a vajdasági kisebbségek népviseleteit és a Hagyományok Háza Hálózat vajdasági tanfolyamain készült kézművesalkotásokat bemutató kiállítás. A rendezvény az IPA Interreg HUSRB / R23/22/018 számú projektum keretében valósult meg a bajai Türr István Múzeum és a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar együttműködésével.

A tárlat anyagának összeállításában partnerként részt vett a Vajdasági Horvát Művelődési Intézet, a Vajdasági Román Művelődési Intézet, a Vajdasági Ruszin Művelődési Intézet, valamint a Vajdasági Szlovák Művelődési Intézet, a kézműves-kiállítás koordinátora Kovács Nádi Karolina hálózati munkatárs volt.

Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója elmondta, a helyszínen látható viseletek a nemzeti kisebbségek kultúrájának egy szeletét képviselik, mely azt jelképezi, „milyen sokszínűek vagyunk mi a tartományban, s milyen gazdag kulturális értékekkel és örökséggel rendelkezünk”.

— Ez egy vándorkiállítás, ugyanis a következő időszakban Szabadkán, Nagybecskereken és Újvidéken a kisebbségi intézetek székházában is láthatnak az érdeklődők egy-egy ruhapárt a nemzetiségek népviseleteiből, 2025 májusában pedig Zentán folklórprogramot szervezünk, ahol a közönség a nemzeti kisebbségek táncaiban, népi énekeiben gyönyörködhet — emelte ki az intézet vezetője. Ismertetőjében kitért arra is, hogy a kézműves-összeállítás tárgyai közül a legtöbb a bútorfestő tanfolyam alkotásai közül került ki, de helyet kaptak a fazekasok termékei, valamint a különféle szálas anyagokból (fűzvesszőből, gyékényből) készült munkák is.

A kiállítást Kudlik Zoltán tartományi művelődési segédtitkár nyitotta meg.

— A népviselet tartást és kapaszkodót ad, hiszen ott van benne a múlt, ha pedig magunkra öltjük, akkor a jelen és a jövő is. Meg kell mutatni másoknak is, mennyi szépség és történet rejtőzik egy-egy darabban, és büszkén, örömmel kell viselni — hangzott el a művelődési segédtitkár beszédében, aki azt is elmondta, hogy jómaga is tizenhét éven át néptáncos volt. — A hagyományok őrzése érték, és nemcsak a múltat jelentik, hanem a jövőt is, hiszen a mai divatnak is kedvelt témája és díszítőeleme egy-egy népi motívum.

Kudlik Zoltán azt is megemlítette, hogy a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság lehetőséget ad a hagyományok ápolására minden kisebbség számára, és a jövő évben majdnem a duplájára növeli az erre a tevékenységre szánt eszközöket.

Az ünnepi összejövetelen a munkatársaival jelen volt Katarina Ćeliković, a Vajdasági Horvát Művelődési Intézet igazgatónője, Ana Spevakova, a Vajdasági Szlovák Művelődési Intézet igazgatónője, Saša Sabadoš, a Vajdasági Ruszin Művelődési Intézet igazgatója, míg Todor Ursu, a Vajdasági Román Művelődési Intézet igazgatója nem tudott eljönni, de a kollégái képviselték az intézményt.

A megnyitó kezdetén Vörös Márton játszott furulyán, aki a Tisza menti népzeneoktatás keretében ismerkedik a hangszerekkel, de mellette szlovák és horvát fellépők is ízelítőt adtak népzenekincsükből.

A szerző és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet felvételei

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..