Mezei Erzsébet képzőművész nemezmunkáiból nyílt kiállítás Magyarkanizsán, a Dobó Tihamér Képtárban. Mezei Erzsébet sokoldalú művész, kísérletezőkedvű, az anyagok jó ismerője, legyen az agyag, festék vagy éppen gyapjú, azaz nemez.
Aki már dolgozott ez utóbbival, az tudja, hogy nem könnyű megmunkálni, időt, türelmet igényel, és sok simogatást ahhoz, hogy a remélt eredményt kapjuk. Annak idején lakóhelyet, azaz jurtát, szőnyeget, ruhát, kalapot, kabátot is készítettek ebből a meleg, természetes anyagból.
„Nemez, a hagyományos kelme. Az életünket, ha ez nem is tudatosodik bennünk folyamatosan, őseink hagyatéka, tárgyi és szellemi útmutatása vezérli. A hagyományokat átadták őseink. Felelősségünk, hogy ezt a ránk testált örökséget méltó módon hordozzuk, őrizzük, és a megfelelő pillanatokban átadjuk gyermekeinknek. Rajtunk múlik, hogy ez a tiszta, évszázadokat kibírt, értékeit megőrző, nemes hagyomány, a nemez elvész-e a csillogó, csábító világ útvesztőjében, vagy a még fellelhető értékeink után nyúlunk és felmutatjuk. A feladatunk tehát világos: menteni, amit még lehet, merítve azt tárgyi vagy szellemi örökségünk bármely szegmenséből” — olvashatóak Mezei Erzsébet szavai a kiállítás leírásában.
A magyarkanizsai kiállításon a nemezből készült képek mellett találunk használati tárgyakat is, a táskák így, falra lógatva maguk is műalkotássá válnak erre az időre. De vannak kalapok, ruházati kiegészítők, nyakláncok, labdák is, s egy egész csapat kisegér is. A nemezképeknek jól áll, ha természetes színezékkel, növényekből nyert festékanyaggal színezik őket, míg a ruhák, táskák esetében működik, ha vibráló, erős festékkel bolondítják meg őket. Az emeleti részen több díszes labda látható, míg a lenti szinten vagy kilencven natúr nemezlabda hever a kör alakú nemezszőnyegen, mely Szabados György Szertartászene királyunk a Nap tiszteletére című zeneművének magyarkanizsai ősbemutatójára, annak díszleteként készült 2005. szeptember 7-ére, és szerepelt később a belgrádi koncert színpadán is, majd 2019-ben a Pesti Vigadó Galériában a „Napkelettől Napnyugatig” című nemzetközi nemezművészeti kiállításon, ahol 10 országból 17 külföldi résztvevő és 33, a Kárpát-medencében élő magyar alkotó munkáit állították ki.
Talán személyes kedvencemmé vált a Szálak és Szálák sorozat, melyet 2010-ben Újvidéken állított ki Mezei Erzsébet a Suluv Galériában, Kiss Mártával duóban. De egészen meseszerű a párban álló két kép az előző sorozat mellett. Az egyik egy pelikánt ábrázol, mely halott fiait saját vérével kelti életre, a másik pedig kisgólyákat, melyeket szüleik kígyóval etetnek. A református templomok mennyezetén festett fakazetták vannak. Azoknak a rekonstrukciója vagy átértelmezése volt a „feladat” e két kép megszületésekor, emellett a festőnövényekkel festett gyapjú használata és a régi nemezek beépítése a nemezkészítés továbbéltetése céljából. Mezei Erzsébet beledolgozott egy régi nemezmamuszt és egy hegedűtokot is, illetve annak bélését, mert azt már „kinőtte” a hegedű. A hegedűtokból a fehér körvonalak készültek, miután a művész csíkokra vágta, és bevonta őket fehér merinói gyapjúval.
Mesélő képek, mesélő tárgyak. Ha tehetik, látogassák meg a kiállítást, mely augusztus 30-áig várja az érdeklődőket a képtár rendes nyitvatartási idejében.
Fényképezte: Szerda Zsófi