Felügyelik az MI-t
Az Európai Bizottság a mesterséges intelligenciát (MI) felügyelő hivatalt hozott létre, melynek feladata az MI alkalmazásának szabályozása lesz az új, átfogó európai uniós rendelet keretében — jelentette be a brüsszeli testület. A hivatal, melynek munkatársai technológiai szakértők, jogászok és közgazdászok, kulcsszerepet fog betölteni a mesterséges intelligenciáról szóló rendelet végrehajtásában, különösen az általános célú MI-modellek tekintetében. Emellett az lesz a feladata, hogy előmozdítsa a megbízható, mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatást és innovációt. „A mesterséges intelligenciát felügyelő hivatal célja, hogy lehetővé tegye az MI jövőbeli fejlesztését, felhasználását, valamint az olyan módon történő alkalmazását, amely elősegíti a társadalmi és a gazdasági előnyöket és az innovációt, miközben mérsékli a kockázatokat” — áll a bizottság sajtóközleményében. A 140 fős hivatalt az Európai Bizottságon belül hozzák létre.
Harmadik ukrajnai hadifogolytábor
Megkezdte működését és fogadta az első orosz hadifoglyokat a számukra létrehozott harmadik fogolytábor Ukrajnában — hozták nyilvánosságra az ukrán védelmi tárcához tartozó „Élni akarok” elnevezésű projektum munkatársai. A kiadott közlemény szerint az oroszok olyan nagy számban adták meg magukat, hogy szükségessé vált egy újabb tábor megnyitása. A projektum munkatársai arra is rámutattak, hogy az orosz fél blokkolja a fogolycseréket, emiatt is kénytelen Ukrajna újabb és újabb táborokat létesíteni. „Valószínűleg nem ez az utolsó tábor orosz hadifoglyok számára, amely az idén kezdi meg működését” — jegyezték meg. Hangsúlyozták, hogy Oroszországgal ellentétben Ukrajna betartja a genfi egyezményeket. A fogságba esett oroszokat nem szigorúan őrzött büntetőtelepeken tartják köztörvényes elítéltekkel együtt, hanem hadifoglyok számára kialakított táborokban.
Katalán amnesztiatörvény
A spanyol parlament elfogadta a szeparatista katalán politikusok és aktivisták számára közkegyelmet adó amnesztiatörvényt Madridban. A kisebbségi koalícióban kormányzó Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) által több mint hat hónapja benyújtott javaslatot 177 igen és 172 nem szavazattal hagyta jóvá az alsóház. A jogszabályt először március közepén szavazta meg az alsóházi képviselők többsége, ezután a felsőház elé kerül, ott viszont megvétózták az indítványt, ezzel visszaküldve az alsóházba. A törvény kihirdetése után a bíróságoknak két hónapjuk lesz tanulmányozni, hogy az új jogszabály miként befolyásolja a folyamatban lévő eljárásokat.