A Magyar Sportújságírók Szövetsége 67. alkalommal hirdette ki az év legkiemelkedőbb sportolóit, csapatait, edzőit. Az M4 Sport — Az Év Sportolója Gálának harmadik alkalommal adott otthont az Operaház.
A gála ötlete francia eredetű, a neves sportlap, a L’Équipe 1946-tól már évente megrendezte saját szavazását, és megnevezte a Champions des champions francais-t, vagyis a francia bajnokok bajnokát. A díjak tekintetében az egyéni rekordot két úszónő tartja: Egerszegi Krisztina és Hosszú Katinka is hétszer lett az év női sportolója. Előbbi 1988 és 1993 között sorozatban hatszor, továbbá 1996-ban nyerte el a címet, utóbbi 2009-ben, aztán 2013 és 2017 között egymás után ötször, majd 2019-ben is. A férfiak közül is egy úszó, Darnyi Tamás győzött a legtöbbször (5), háromszor végzett az élen Balczó András öttusázó, Magyar Zoltán, Berki Krisztián (mindkettő tornász) és Gyurta Dániel úszó.
A díjazottak
A magyar sport ünnepét több közjogi méltóság, egykori kiváló sportoló és sportvezető tisztelte meg jelenlétével, így a díszvendégek között helyet foglalt Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke, Eberhard Gienger olimpiai bronzérmes, egyszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok német tornász, Antonín Panenka 59-szeres, csehszlovák válogatott, Európa-bajnok labdarúgó, Ian Thorpe ötszörös olimpiai bajnok ausztrál úszó és Rofusz Ferenc, Magyarország első Oscar-díjas filmrendezője is.
Az eseményt Kovács István korábbi olimpiai bajnok ökölvívó nyitotta meg, négy korábbi díjazottal együtt, majd az est műsorvezetői, Csisztu Zsuzsa és Molnár Mátyás a színpadra szólították mind a tíz kategória jelöltjeit. A magyar himnusz elhangzása után Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, a Puskás-ügyek nagykövete, a Nemzeti Sport főszerkesztője lépett színpadra, aki ünnepi köszöntőjében először Ónodi Henriettáról, az 1992. évi barcelonai nyári olimpián ugrásban arany-, talajon ezüstérmes tornászról szólt, aki élete csatáját vívja, több szívinfarktust szenvedett el ugyanis, és jelenleg is gyógykezelésre szorul. Kiemelte, hogy a gála alkalmából jótékonysági adománygyűjtés folyik a békéscsabai származású sportolónő amerikai gyógykezelésére, hiszen ő is a magyar sportcsalád tagja, aki számíthat mindannyiunkra, majd megemlékezett az év második napján százhárom éves korában elhunyt, a születésének száznegyedik évfordulóján végső nyugalomra helyezett ötszörös olimpiai bajnok tornászról, Keleti Ágnesről.
— Egy cél vezérel bennünket ilyenkor, hogy most, amikor rajtunk a sor, megpróbáljunk felnőni a legnagyobb magyar sportolók és sportsikerek nívójához, hogy hozzájuk méltó ünnepséget hozzunk össze nekik. Ezért vagyunk ilyen miliőben, ezért vettük fel a templomba járó cipőnket, ahogyan Bölöni Lászlótól hallottam — mondta Szöllősi György, hozzátéve, hogy az idén rekordszámú, 541 sportújságíró voksolt.
Az MSÚSZ életműdíját Bölöni László vehette át
Először az év fogyatékkal élő férfi sportolójának kilétéről hullt le a lepel, mely elismerést zsinórban ötödik alkalommal Kiss Péter Pál kétszeres paralimpiai bajnok kajakozó vehette át, aki a párizsi paralimpián paralimpiai csúccsal megvédte címét férfi-KL1 200 méteren. Az év közösségi sporteseményének a Kárpát-medencei Egyetemek Kupáját választotta a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöksége, míg a 2024. év legjobb edzőjének Golovin Vlagyimir, a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya bizonyult, akinek irányításával a válogatott tizenkét év elteltével érmet nyert — egy bronzot — a közelmúltban véget ért Európa-bajnokságon. A fogyatékkal élő női sportolók mezőnyében a párizsi paralimpián a nők S9-es kategóriájában két arany- (400 m gyors és 200 m vegyes) és egy ezüstérmet (100 pillangó) szerzett úszó, a funchali Eb-ről egy arany- (100 pillangó) és két ezüstéremmel (200 m vegyes, 400 m gyors) hazatérő Konkoly Zsófia diadalmaskodott, az év csapatának az egyéni sportágak csapatversenyében az olimpiai bajnok férfi-párbajtőrválogatott (Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely) bizonyult, míg az év sportpillanatának Csoboth Kevinnek a labdarúgó-Európa-bajnokságon Skócia ellen a 100. percben lőtt gólját választották, mellyel a magyar válogatott 1:0-ra győzött. Az év csapata díjat a hagyományos csapatsportágak kategóriájában az Eb-bronzérmes női kézilabda-válogatott érdemelte ki, az év fogyatékos sportcsapatának járó díjat a női kerekesszékes vívóválogatott (Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné dr. Mező Boglárka, Nádasdy Anna, Veres Amarilla) tagjai vehették át. Az év férfi sportolója díját Kós Hubert olimpiai bajnok (200 hát), Európa-bajnok, rövidpályás világbajnok úszó kapta, az év női sportolójának Gulyás Michelle olimpia bajnok öttusázó bizonyult, a Magyar Sportújságírók Szövetségének életműdíját pedig Bölöni László érdemelte ki. A Dicsőszentmártonban született Bölöni László játékosként 102 alkalommal játszott a román válogatottban, 1986-ban pedig a bukaresti Steaua csapatával első kelet-európai csapatként megnyerte a Bajnok Csapatok Európa Kupáját. Pályafutása után Franciaországban, Belgiumban és Portugáliában is edzősködött, a lisszaboni Sporting csapatánál ő fedezte fel Cristiano Ronaldót.
Az év legjobb női sportolójának Gulyás Michelle bizonyult
— A román válogatott szövetségi kapitányaként többször szembekerültem a magyar együttessel. Nem volt könnyű, de egy időben tudtam becsületes magyar ember lenni és korrekt román állampolgár maradni. Nem képviselhettem a magyar színeket, de valamit tettem értük. A génjeimmel, a neveltetésemmel csak így tehettem. A nevem fölött mindig megmaradtak a pontok. Egy vérből valók vagyunk! Ennél fontosabb üzenet nem létezik — zárta beszédét a világhírű, székelyföldi labdarúgóedző.
Az M4 Sport — Az Év Sportolója Gála Charlie, Balázs Klári és Korda György, valamint Fenyő Miklós fellépésével ért véget.
Kós Hubert, az év férfi sportolója (Fotók: MTI/Hegedűs Róbert)