
Elegáns, tartós, pompás, dekoratív és illatos — ez a levendula. A lila virágú növény világszerte közkedvelt, a belőle kinyert illóolaj ugyanis sokoldalúan felhasználható. Nyugtató, relaxáló hatással bír, így teaként fogyasztva, fürdővízben áztatva vagy a párnára fújva is kifejti jótékony hatását. Antidepresszáns, fertőtlenítő hatású, gyulladáscsökkentő, antibakteriális és antimikrobális. Sok levendularajongó nemcsak a növényt kedveli, hanem a nyár elején levendulamotívumos tárgyakkal is díszíti az otthonát.
A levendula az árvacsalánfélék családjába tartozik. Harminckilenc faj és több hibrid faj alkotja a növénynemzetséget. Az Európában őshonos növény a világ számos pontján megtalálható. Az angolkertekből elmaradhatatlan, de a mediterrán irányzatok kedvelői is alkalmazzák. Illatát a porzó rovarok is kedvelik, így a méhlegelőkön is jó szolgálatot tesz. A kert napos részeit kedveli, évente metszést igényel. Tőosztással, dugványozással könnyen szaporítható. Késő tavasszal, nyár elején virágzik. Sok helyen az illóolaja miatt termesztik. Kozmetikumok alapanyagaként használják.
Már az ókori Egyiptomban is alkalmazták a levendulát, elsősorban a mumifikáláshoz. Később az ókori Rómában, Perzsiában és Görögországban a fürdők vizét illatosították vele. Úgy tartották, a levendula a testet és a lelket is megtisztítja. A rómaiak luxuscikként tartották számon.
Aromaterápia
A levendula virágából kinyert olajat elsősorban aromaterápiához használják. Az illata megnyugtat, ellazít, felfrissít. Több kutatás eredménye szerint a stressz és a szorongás oldásában is segít egy levendulás fürdő. A fürdővízbe levendulaolajat vagy kis tasakban tárolt szárított virágot is tehetünk. Megkönnyíti az elalvást, a pihenést.
Szépségápolás
Bőrre, hajra is alkalmazható. Külsőleg pattanások vagy ekcéma tüneteinek enyhítésére alkalmas. Egyes kutatások szerint gombás fertőzések kezelésére is megfelelő.
Levendula a konyhában
Amíg sokan csak a kozmetikumokban, illatszerekben és olajokban kedvelik a levendulát, addig mások ételízesítőként is alkalmazzák. A levendula kiváló kiegészítője a gyümölcsös desszerteknek, lekvároknak, dzsemeknek, fagylaltoknak. Húsételekhez is használható egy-egy friss levendulaág, más fűszerekkel kombinálva. A dörzsölt és apróra vágott levendulalevél sajtok ízesítésére is jó.
Nem árt azonban óvatosan adagolni az ételekhez, mert intenzív aromájú. A levendulaméz, a benne található ásványi anyagoknak köszönhetően, nagyon egészséges.
Szörpök, szirupok
Édeskés, kellemes ízt kölcsönöz a frissítő italoknak. Koktélokhoz is hozzáadható a szirup. Egyszerűen elkészíthető, akár a bodzaszörp. A virágokat forró vízbe tesszük a cukorral együtt. Állni hagyjuk, majd leszűrjük. Hűtőben tartva hetekig eláll.
Tea
Friss és szárított szirommal is elkészíthető. Egy csésze teához egy kanálnyi virágszirom szükséges. A késő esti órákban kamillával kiegészítve segíthet azoknak, akik alvásproblémákkal küzdenek, vagy pihentetőbb alvásra vágynak. Napközben élénkítő mentával kombinálható, reggel pedig zöldteával is fogyasztható. Jegesteák készítésére is alkalmas.
Háztartás
Kis textilzsákokban tárolva a szárított levendula a ruháknak is jót tesz, és a molyokat is távol tartja. A szekrényben elhelyezve kellemes illatot áraszt. Légfrissítőként is használható a lakásban.
Kézművesség
A levendula mint motívum is közkedvelt. A dekupázs technikával díszített tárgyakhoz kiválóan illik, de a lakástextíliákon is közkedvelt. Sokan szinte rajonganak a lila virágokért.