home 2024. október 31., Farkas napja
Online előfizetés
A jövő biztonsági robotjai
Apró József
2024.09.07.
LXXIX. évf. 36. szám
A jövő biztonsági robotjai

A technológiai fejlődés továbbra is rohamtempóban halad, és a Knightscope nevű cég egy sci-fi-filmbe illő világot vizionál elénk. Az autonóm biztonsági robotok, melyek már most is szerves részei néhány amerikai nagyváros hétköznapjainak, hamarosan alapjaiban változtathatják meg a közbiztonságról alkotott képünket.

Az általuk kínált technológia lehetőségei és kihívásai egyszerre lenyűgözőek és riasztóak. Ahogy egyre közelebb kerülünk egy teljesen automatizált társadalomhoz, érdemes elgondolkodnunk azon, hogy ez mit hoz magával, mi vár ránk a jövőben.


Forrás: Knightscope X-oldala 

A Knightscope az a cég, amelyről csaknem egy évvel ezelőtt írtuk meg, hogy a New York-i rendőrséggel együttműködve bejelentette, járőröző robotot állít szolgálatba Manhattan metróállomásain és a Times Square környékén. A cég jövőképében egy olyan világ körvonalazódik, ahol a városok utcáit és légterét járőröző robotjárművek uralják. Egy kicsit több mint tíz éve alapították a vállalatot azzal a céllal, hogy csökkentsék a bűnözést és növeljék a közbiztonságot az Egyesült Államokban. Évek óta folyamatosan fejlesztik a robotizált biztonsági eszközeiket, melyek egyre több helyen teljesítenek szolgálatot, figyelve a lakosságot, élő kapcsolatot fenntartva a rendvédelmi szervekkel. Ezek a robotok olyanok, mint a modern kori páncélos őrszemek, melyek folyamatosan járőröznek, és valós idejű adatokat szolgáltatnak a hatóságoknak.

Az ikonikus K5 robotok, melyek a köztéri biztonságot őrzik New Yorkban, már most is szerves részei a modern biztonsági infrastruktúrának. Megjelenésük elég erősen emlékeztet a sci-fi-filmek robotjaira, egy kicsit R2-D2-ra, egy kicsit a Doctor Who sorozatból ismert dalekokra, funkciójuk azonban ennél sokkal földhözragadtabb: automatizált járőri szolgálatot látnak el, monitorozzák a környezetüket, adatokat gyűjtenek, és szükség szerint kommunikálnak a lakossággal. Elsődleges feladatuk még nem az, hogy közvetlenül bűnözőket vadásszanak, hanem az, hogy szokatlan, gyanús tevékenységeket észleljenek és jelentsenek. Viszont az ilyen robotok megjelenése óriási társadalmi vitákat is gerjesztett. Egyesek az adatvédelem megsértésétől tartanak, hiszen a robotok folyamatosan figyelik a környezetüket, és információkat gyűjtenek az emberekről. Mások pedig amiatt aggódnak, hogy az autonóm rendszerek egyre több hagyományos biztonsági munkakört helyettesíthetnek.

A Knightscope azonban nem állt meg a K5 modellek fejlesztésénél. Egy teljesen autonóm rendfenntartó robotflottát tervez bevetni. A K10 járőregység folyamatosan figyeli majd a legveszélyesebb környékeket, míg a K15 taktikai jármű robotkutyákat szállít, melyek a rendvédelmi szervek kiérkezése előtt képesek beavatkozni. Ezen fejlesztések célja, hogy még hatékonyabbá tegyék a bűnmegelőzést és a bűnözés elleni küzdelmet, miközben minimalizálják a veszélyt az emberi járőrök számára.

Eszközeik szándéka egyértelmű: az Egyesült Államokat a világ legbiztonságosabb országává tenni. Bár ennek az ambiciózus célnak az elérése még elég messze van, hiszen a 2024. évi Global Peace Index szerint az Egyesült Államok a 132. helyen áll, a listavezető Izland, Magyarország 14., Szerbia pedig 54. A cég tervei között a nemzetközi terjeszkedés is szerepel, különösen olyan régiókban, ahol a közbiztonság fokozottabb figyelmet igényel.

A Knightscope által kínált technológia nem csupán a bűnözés elleni harcot szolgálja, hanem egy új korszakot is nyit a városi biztonság terén, ahol a technológia és a mesterséges intelligencia szorosan együttműködik a rendvédelmi szervekkel egy biztonságosabb jövő érdekében. A cég előtt álló kihívások és lehetőségek egyaránt izgalmasak, hiszen a Knightscope továbbra is a határok feszegetésére törekszik a biztonságtechnika világában. Jó lesz odafigyelnünk!

Kapcsolódó cikkek
Iránytű
Robotzsaru bevetésen
2023.10.28.
LXXVIII. évf. 43. szám
Nemrégiben New York városa és a New York-i rendőrség bejelentette, járőröző robotot állít szolgálatba. A…
Bővebben
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..