Az Európai Unió 2022-beli költségvetése — Új elnöke van az Interpolnak — A legszennyezettebb levegőjű város
Az Európai Unió 2022-beli költségvetése
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta az Európai Unió 2022-re vonatkozó költségvetését, mely az összes kötelezettségvállalást 169 515,8 millió euróban, a kifizetéseket pedig 170 603,3 millió euróban határozza meg — közölte az uniós parlament. Az Európai Unió jövő évi költségvetésében egyebek mellett 49,7 milliárd euró jut a koronavírus-járvány utáni fellendülés támogatására és a gazdasági, társadalmi, kohéziós beruházások ösztönzésére. A közös agrárpolitikára 53,1 milliárd eurót különítettek el, az unió tengerészeti, halászati és akvakultúrát támogató alapja 971,9 millió euróval rendelkezik majd. Az egységes piac versenyképességének fokozására, a kis- és középvállalkozások (kkv-k) támogatására, beleértve az idegenforgalmi ágazatot is, 613,5 millió euró jut. Az egészségügyi unió támogatását és az egészségügyi szükségleteket 839,7 millió euró, az éghajlat-semlegességre történő átállást 1,2 milliárd euró segíti, míg a LIFE program keretében 755,5 millió eurót szánnak a környezetvédelmi és éghajlat-politikai intézkedések támogatására.
Új elnöke van az Interpolnak
Az Interpol nemzetközi rendőri szervezet az Egyesült Arab Emírségek egyik tisztviselőjét választotta meg elnökének az Isztambulban tartott éves közgyűlésén. Ahmed Nászer al-Raiszi vezérőrnagyot, az Egyesült Arab Emírségek belügyminisztériumának főfelügyelőjét négyéves ciklusra bízták meg. Az elnökválasztást nagy figyelem kísérte, mert a testület eddigi első kínai vezetője, Meng Hung-vej 2018-ban négyéves mandátuma közepén eltűnt, amikor visszautazott Kínába. Később kiderült, hogy vesztegetés és más állítólagos bűncselekmények vádjával őrizetbe vették.
A legszennyezettebb levegőjű város
Lahor lett a világ legszennyezettebb levegőjű városa — közölte egy levegőminőséget vizsgáló svájci vállalat. Lahort hetek óta vastag szmog borítja, a levegőminőség amerikai skálája szerint a város 203-as indexet kapott, míg a második legszennyezettebb levegőjű Újdelhi 183-at. Az utóbbi időszakban előfordult, hogy a két város helyet cserélt a listán. A növekvő szmog és a szálló porral szennyezett levegő miatt emberek ezrei kapnak el légúti vagy más betegségeket, illetve sokan kényszerülnek otthon maradni. A legrosszabb levegőjű városok toplistáján a bangladesi Dakka a harmadik 169-es indexszel, az indiai Kolkata (régi nevén Kalkutta) a negyedik 168-as értékkel. Lahor egykor a kertek városa volt, ám a XIX. századtól kezdve a lakosság növekvő száma miatt eltűntek a zöldterületek a városból, mely Pakisztán második legnagyobb települése a főváros, Karacsi után.