Alaposan kiérlelt győzelmet aratott a parlamenti választásokon a FIDESZ--KDNP, a rendszerváltás óta nem volt ilyen erős felhatalmazása egy kormánynak sem.Retorika és furcsa szerkezetA választási kampány utolsó és egyben a kormányzás első aktusaként több programadó Orbán Viktor-beszéd hangzott el. Az...
csakhamar megjelentek olyan vélemények, amelyek a cselekvést hiányolták, erre a beiktatás utáni 29 pontos cselekvési program volt a válasz, s ennek alapján az első 100 nap alatt 55 törvényt hoztak, azaz gőzerővel indult be a törvénykezés.
Egyszerűbb adórendszert hirdettek meg, amiben az adó nem büntetés, amelyet egyesek fizetnek, mások nem, hanem részvétel a közös ügyekben. Az adóztatás rendszere a családokat, a gazdaság szereplői közül pedig a kis- és a középvállalkozásokat támogatja. Új lendületet kap a Széchenyi-program. A bürokrácia ellen is felveszik a harcot. Az építkezést, bérbe adást egyszerűsítik. Az adományozás és az öröklés, a ház körüli munka adómentes lesz, nagy tetszést aratott, hogy a pálinkafőzést is engedélyezik.
A legnagyobb médiavisszhangot a bankadó váltotta ki. A kormány ebben találta meg a megszorítások alternatíváját. Ezenkívül a devizahitelek kérdését is igyekeznek kezelni. Az IMF-fel és az EU-val a költségvetési hiányról folynak a tárgyalások...
Sokkal nagyobb veszély a nemzetközi pénzpiacok által kifejtett nyomás, mivel hatalmas erejű szervezetekről van szó. Úgy tűnik, hogy a különféle hitelminősítő intézmények újabb hitelek felvételére akarják rábírni a magyar kormányt, de az mindeddig ellenállt. Ez rendkívül bátor magatartás, egyszer meg kell szakítani az adósságspirált, mindez azonban nagy veszélyeket rejt magában. A kormányzat többször is olyan kijelentéseket tett, amivel idegessé tette a pénzpiacokat, a forint árfolyama pedig megingott. Ezenkívül korrigálnia kellett a költségvetési hiányról szóló elképzeléseit.
Az ellenzék három ,,pólus'-ából érkező kihívásokat is eredményesen kezelik. A Jobbik nem talál fogást a Fideszen, és a kommunikációja sokszor abból áll, hogy ők még keményebbek lennének. Az LMP sokszor arra kényszerül, hogy elvszerű kritikai magatartása alapján támogasson egy-egy indítványt, és ez vonatkozik az arcukat egyre inkább elvesztő szocialistákra is.
Igen erősek azok a hangok, amelyek az országot egy autoriter rendszertől féltik. Ezt a helyzetet a kormányzat úgy kezeli, hogy nem kommunikál, nem vitatkozik az ilyen kijelentések kimondóival, úgy tesz, mintha ezek a kijelentések el sem hangzanának, és ezt mindaddig teheti, amíg élvezi a választók bizalmát.
A kormány sorsára talán még nagyobb hatást gyakorol, hogy sikerül-e javítania az életszínvonalon, azáltal, hogy rendbe teszi a gazdaságot. A Fidesz--KDNP nem a mérsékelt jobboldaliságára, nem Orbán Viktor személyének kvalitásaira, nem a szervezettségére kapta a szavazatokat, noha mindezeknek szerepük volt, hanem arra, hogy a szocialisták irányította kormányok extrémen sikertelenné váltak. Sokan elfordulnának a Fidesztől, ha nem javulna az életszínvonal. Ilyen értelemben borotvaélen táncol a kormány. Másrészt pedig egy lehetséges kitörési pont a nemzeti egység kérdésének hiteles újragondolása, az egység megteremtése az országban. Ha sikerül a Fidesznek egy ilyen masszív választótábort kinevelnie, és megtartania, akkor már félig nyerő helyzetben lesz.
A győzelmi lendület a kezdőlépések megtételére volt elegendő. Nem vitás, hogy a politikában mindenki hibázik, az a kérdés, hogy mekkorákat, és hogy ezek milyen következményekkel járnak. A Fidesz is követett el hibákat az első száz napban, ezek kommunikációs, nem kardinális hibák Ebben a pillanatban még nem világos, hogy a Világbankkal folytatott vita mit hoz. Még csak jelei vannak, remény van rá, hogy beindul a gazdaság. A kormány sikere az ország sikerétől függ, amit már nagyon vár minden magyar.
(A 101. napon pedig Orbán Viktor levelet írt a nyugdíjasoknak, ezzel újabb támadást indított a szocialisták szavazóbázisa ellen...)