Ma délelőtt dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Bóka János, Magyarország európai ügyekért felelős minisztere, valamint a VMSZ államtitkárai, köztársasági és parlamenti képviselői, önkormányzati jelöltjei megtekintették a palicsi víztorony felújítási munkálatait.
Dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke a víztorony előtt az újságíróknak elmondta, hogy a felújítási munkálatok a napokban fejeződnek be.
— Nagyon boldog vagyok, hiszen a víztorony Palics szimbóluma és az épített örökségünk egyik gyöngyszeme. Bíró Károly városépítő polgármesternek köszönhetjük a víztornyot, valamint itt Palicson a Vigadó épületét, a női fürdőt és a zenepavilont is. A felsorolt épületek 1912. szeptember 15-én kerültek átadásra, de azon a napon adták át a szabadkai városházát is. Ilyen állapotban, ilyen gyönyörűen legutóbb 1912-ben volt az az épület, amikor átadásra került. Eddig is szép volt, de most lehet igazán megcsodálni a motívumokat, részleteket, és most látszik igazán, hogy mekkora mestermű a víztorony épülete. Ápoljuk épített örökségünket, felújítunk mindent, amit lehet. Bíró Károly polgármester emlékét is ápoljuk, ezért a házánál emléktáblát helyeztünk el. A víztorony projektuma Pásztor István projektuma, hiszen ő volt a tartományi házelnök, amikor az akkori tartományi kormány elnökével megbeszélte, hogy a tartomány pénzelje a víztorony felújítását. A munkálatok összértéke mintegy 22 millió dinárba került, amit teljes egészében Vajdaság Autonóm Tartomány költségvetéséből pénzeltek — mondta Pásztor Bálint.
A küldöttség a víztorony megtekintése után elsétált a Nagyteraszig, ahol közösségi találkozót tartottak. A megjelent polgárokat és a vendégeket — Bóka Jánost, Magyarország európai ügyekért felelős miniszterét, Zsigmond Barna Pált, a magyar Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszterhelyettesét, Magyar Józsefet, Magyarország belgrádi nagykövetét, Csallóközi Esztert, Magyarország szabadkai főkonzulátusának főkonzul asszonyát, dr. Pásztor Bálintot, a VMSZ elnökét, Juhász Bálintot, a tartományi parlament elnökét — Nágel János, a VMSZ palicsi helyi szervezetének elnöke köszöntötte.
— Egy sikeres kampány utolsó napjához értünk. Reményeink szerint a Vajdasági Magyar Szövetség a szerbiai önkormányzati választásokon, különösen pedig a szabadkai önkormányzati választásokon növelni fogja erejét, az európai parlamenti választásokon pedig Magyarországon a Fidesz—KDNP sikerében vagyunk érdekeltek — mondta Nágel János.
Bóka János, Magyarország európai ügyekért felelős minisztere leszögezte, hogy július 1-jével elkezdődik az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége, az új elnökség, melyet Magyarország ad.
— Ez nagyszerű alkalom arra, hogy átgondoljuk, mi történt az EU-ban az elmúlt öt évben, mit várunk az elkövetkező öt évtől, és mi az európai parlamenti választások tétje. Az EP-választásoknak most nagyobb a tétje, mint valaha. A tét valójában a háború és a béke kérdése. Az orosz—ukrán háború kitörése óta az EU tagállamai és intézményei akarva vagy akaratlanul, de folyamatosan sodródnak bele egy olyan fegyveres konfliktusba, amiben a mi közvetlen részvételünk katasztrofális következményekkel járna. Ha az EP-választásokon nem küldünk nagyon erős jelzést az EU tagállamai és intézményei felé, hogy mi ezt a folyamatot nem támogatjuk, akkor ez a folyamat folytatódni fog, és beláthatatlan következményekkel jár. Nagyon fontos, hogy az EP-választáson, az EU békéjéért és biztonsága mellett síkra szálló erők erős képviselettel rendelkezzenek. Az EU működése az elmúlt öt évben kudarcok története volt. Nemcsak a háború és béke kérdésében, hanem abban a kérdésben is, hogy sikerült-e az EU gazdasági versenyképességét javítani, sikerült-e valamilyen módon a migrációs válságot kezelni, sikerül-e európai perspektívát adni a mezőgazdaságnak, sikerül-e a demográfiai kihívásokat kezelni, és sikerül-e megtartani az EU bővítési folyamatát, egy érdemalapú, objektív eljárásnak, ahol a teljesítmény számít, és nem a politikai megfontolások. Ezekre a kérdésekre az elmúlt öt év tapasztalatai alapján egyértelmű nemmel kell válaszolni. Tehát az EU-ban változásra van szükség azért, hogy ezekre a kérdésekre az EU valóban jó és helyes válaszokat tudjon adni. Az EP-választáson azokat az erőket támogatjuk, amelyek az EU változásában érdekeltek. Ilyen erő a Fidesz—KDNP is, amely az EU számára egy új, valódi jobboldali alternatívát kínál — mondta Bóka János, hozzátéve, az a lehetőség, hogy a vajdasági magyarság ezen a választáson részt vehet, és elmondhatja véleményét, nagyszerű jelképe annak, hogy a vajdasági magyar közösség egy érték, egy olyan híd, amely nemcsak Szerbiát és Magyarországot, hanem Szerbiát és az Európai Uniót is összeköti.
Pásztor Bálint először megköszönte Bóka Jánosnak és Zsigmond Barna Pálnak, hogy részt vettek azon az eseményen, amelyen átadták a palicsi víztornyot.
— Méltó befejezése ez a kampányidőszaknak, hiszen nemcsak beszélünk arról, hogy az épített örökséget szeretnénk megóvni, nemcsak beszélünk arról, hogy Palicsot fejleszteni szeretnénk, és vissza szeretnénk helyezni az idegenforgalom regionális térképére, hanem konkrét eredményeink vannak. Tavaly szeptember 1-jén megnyílt az AkvaPark Palicson, amint a szezon kezdete lehetővé teszi, megnyílnak a kültéri medencék is, ezzel teljes mértékben befejeződik az AkvaPark építése, fejlesztése, kialakítása, és felújítottuk Palics jelképét, a víztornyot is. A két palicsi közvállalatnak, a Palics Park Kft.-nek és a Palics—Ludas Közvállalatnak köszönhetően olyan gyönyörű a palicsi nagypark és az egész környék, amilyen évtizedek óta nem volt. Ilyen eredményeket tudnánk elérni akkor, ha még nagyobb felhatalmazással rendelkeznénk a város vezetésére vonatkozóan. Ezzel párhuzamosan fontos az is, hogy az összes helyi közösségünk fejlődjön. Az elmúlt négy évet külső tényezők is befolyásolták. A koronavírus mandátumunk első felében jelentősen beszorította nemcsak mozgásunk szabadságát, hanem a költségvetési lehetőségeket is, majd kitört az orosz—ukrán háború, amely hozta a maga gazdasági nehézségeit, ami szintén kihatással volt a városi, a tartományi és az országos költségvetésre is. Ennek ellenére jelentős eredményeket tudunk felmutatni, mert akárki érti és akárki nem érti, ez egy lokálpatrióta párt és lokálpatrióta lista. A lokálpatriotizmus abból áll, hogy amit megöröklünk, azt felújítjuk. Ilyen terveink vannak a következő időszakra is. A jelenlévőknek minél több nem jelenlévőt kellene meggyőzniük arról, hogy ez a vasárnapi választások tétje, nemcsak Szabadkán, hanem Magyarkanizsán, Zentán, Topolyán, Kishegyesen, Óbecsén is, és minden olyan önkormányzatban, ahol erősödni szeretnénk. A szórványban az a cél, hogy meg tudjuk őrizni politikai érdekképviseletünket, mert templomaink felújításáért, oktatási intézményeink működéséért, kultúránkért rajtunk kívül senki más nem fog tenni semmit. A pancsovai vagy a zombori vagy a nagybecskereki magyarság akkora támogatásra számíthat, amennyi mandátuma lesz a VMSZ-nek, és ez a mandátumszám befolyásolja a politikai mozgásteret is. Az EP-választásokon természetesen a békepárti álláspontot és a Fidesz—KDNP listáját támogatjuk. Ezen a listán szerepel Vicsek Annamária is, aki Brüsszelben és Strasbourgban is megfelelően tudja képviselni a vajdasági magyarságot, a magyar nemzetet és Szerbiát. Arra kérem a vajdasági magyar közösséget, hogy az EP-választáson ikszeljék be a Fidesz—KDNP-t, vasárnap pedig mindenhol, ahol indulunk, így Palicson és Szabadkán is, szavazzanak a Vajdasági Magyar Szövetségre — mondta Pásztor Bálint.
Fényképezte: Tóth Tibor