Csantavéren két művelődési intézmény kínál tartalmas kikapcsolódási lehetőséget a helyieknek. Az egyik a Mendicus Művészeti Központ, mely elsősorban néptánccal és népzenével foglalkozik, a másik a Bartók Béla Művelődési Egyesület, melyben sokrétű, változatos programokat szerveznek.
Minden korosztály megtalálja a neki tetsző időtöltést az egyesületben, a legnagyobb ünnepekre viszont hagyományos rendezvényekkel készülnek. A részletekről Kovács Pécskai Emese, a Bartók Béla ME elnöke számolt be.
— Vannak szakköreink, kiállításaink, de a tánc és a jóga is megtalálható nálunk, csakúgy mint azok az események, amelyeket évente egy-két alkalommal rendezünk meg, például a könyvbemutatók vagy a lemezbemutató koncert. Hogy nálunk mindenki meg tudja találni az igényeinek megfelelő elfoglaltságot, azt az is bizonyítja, hogy a társasjátékok kedvelői is bejárnak hozzánk, ők havi egy-két alkalommal jönnek össze. Most indul a szakkörök időszaka, a kínálatunkban vesszőfonás, gyertyaöntés és szövés szerepel. Állandó jelleggel működik a gyerekeknek a mazsorett-tánc, valamint a torna, emellett az aerobik meg a jóga.
Kovács Pécskai Emese megnyitja az őszi tárlatot
* Melyek az egyesület legfontosabb programjai?
— Minden évben van két festménykiállításunk, ősszel és tavasszal ugyanis tárlattal készülünk, melyen a csantavéri képzőművészek mutatják be alkotásaikat. Néhány éve karácsonyi vásár szervezésébe kezdtünk, és mivel sikeresnek bizonyult, folyamatosan, minden esztendőben megtartjuk. Hagyománnyá vált továbbá a húsvéti kézművesvásár is. A két legnagyobb ünnepünk, a karácsony és a húsvét köré több program épül, ilyenkor kézműves-foglalkozásokat is hirdetünk. A Gyöngyvirág kézimunkacsoportunk, melyben főleg nyugdíjasok tevékenykednek, negyedévente rendez kézműves-foglalkozást, melyre a gyerekeket várják. Különféle hagyományőrző technikákat tanítanak az érdeklődőknek, és ezek az összejövetelek is nagyon népszerűek. Ezenkívül van még a Kalandozás a képzőművészetben című rendezvényünk, itt jómagam és az egyik kolléganőm tartjuk a foglalkozásokat. Ezen a negyedévente sorra kerülő programon az elméletre és a gyakorlatra is nagy hangsúlyt helyezünk.
Fotókiállítás
* Mekkora a Bartók Béla Művelődési Egyesület tagsága?
— Úgy szoktam ezt megfogalmazni, hogy heti szinten legalább 100 ember megfordul nálunk minden korosztályból. Hetente legalább 60 gyermek vesz részt a foglalkozásokon és a programokon, és a szakkörökön is hetente legalább 20 résztvevőre számítunk. Hála istennek, sokan vagyunk. Úgy gondolom, pezsgő élet zajlik nálunk, hiszen szinte mindennap történik valami.
* Milyen egyéb programokra mutatkozik igény a helyiek részéről? Vannak-e újdonságok a tervek között?
— A szakkörök viszonylag újak, tavaly kezdtük ezt a tevékenységet. Felmerült ugyanis az az igény, hogy sokan szeretnének új kézművestechnikákat, -eljárásokat elsajátítani, ezért erre helyeztünk egy kicsit nagyobb hangsúlyt. Pályáztunk is annak érdekében, hogy ezeket az újításokat sikeresen bevezethessük.
Indul a szövés A Szakkör programban
* Mit mutatnak a tapasztalatok, mennyire tartják fontosnak a helyiek, hogy részt vegyenek a Bartók programjain?
— Van egy állandó közönségünk, mely rendszeresen részt vesz a programjainkon, de be kell vallanom, új embereket nehezen tudunk bevonzani. Azok viszont, akik eddig is eljártak az eseményekre, továbbra is folyamatosan jönnek. Ha például van egy könyvbemutató vagy egy kiállításmegnyitó, esetleg más program, erre az állandó csoportra biztosan számíthatunk. Úgy érzem, ezt a létszámot nem nagyon tudjuk megnövelni, de természetesen szeretettel várunk mindenkit az intézménybe. Általában a gyerekeken keresztül próbáljuk a felnőttekhez is eljuttatni a programokat. Egyelőre nagy kihívás számunkra, hogyan tudnánk másokat is megnyerni. Szeretnénk, ha a fiatal felnőttek is eljönnének a műsorokra. Sokan külföldön dolgoznak, tanulnak, és valahogy kimarad az életükből az, hogy Csantavéren milyen művelődési élet zajlik.
Csantavéri Társasjáték Klub
* Ilyenkor már az ünnepi időszakra készülnek a művelődési intézmények. Mi várható Csantavéren?
— Lesz karácsonyi kézművesvásár, illetve karácsonyi asztalokat is tervezünk. Ennek a korábbi években nagy hagyománya volt a településen, de a COVID miatt megszűnt. Most viszont újra akarjuk éleszteni. Karácsonyi fotózást is szervezünk. A fotós egy stúdiót tervez létrehozni, mely az ünnepi hangulathoz méltóan lesz feldíszítve, és a helyiek jelentkezhetnek a fényképezésre. Az iskola szervezésében mesedélután is várható, melyre mesemondók érkeznek, és egy betlehemi színjátékot mutatnak be — hallottuk Kovács Pécskai Emesétől, a Bartók Béla Művelődési Egyesület elnökétől, aki azt is elmondta, hogy az elmúlt időszakban a közösségformáláson és -fejlesztésen túl a falu összefogásának erősítésére és az új ismeretek elsajátítására összpontosítottak.
Kalapos galambok is készültek az agyagozáson (Fotók forrása: A Bartók Béla ME Facebook-oldala)