![Új autóbuszok, támogatás, feljelentés, tiltakozás](https://hetnap.rs/files/articles/4/1/7/20417/_thumb/20417-20150902185320-nyitokep-home_jpg.jpg )
Az elmúlt hét elején a migránsok hatalmas hulláma, naponta több ezer ember — a hétfői háromezres létszám csütörtökre 1700-1800 főre csökkent — érkezett Magyarkanizsára. Ez az áradat nagy gondot okozott, a vásártéren lévő pihenőhely ugyanis huzamosabb ideig ekkora tömeget nem tud ellátni. Időközben a helybeli szülők aláírásgyűjtésbe kezdtek, és arra kérték a szerb kormányt, gondoskodjon külön buszjáratról az utazó diákok számára.
Az előállt helyzet miatt az önkormányzat illetékesei két alkalommal is tartottak sajtótájékoztatót: az új autóbuszok átadásakor és a tartományi menekültügyi tanács tagjainak látogatásakor.
Külön autóbuszok az utazó diákoknak
A magyarkanizsai szülőket leginkább az aggasztotta, hogy szeptember 1-jétől a gyermekeik kénytelenek lesznek ugyanazokon a zsúfolt buszokon utazni, amelyek a menekülteket is szállítják. Dr. Bimbó Mihály polgármestertől a probléma megelőzése érdekében foganatosított intézkedésről a következőket hallottuk:
— Magyarkanizsa önkormányzata az elmúlt két hónapban folyamatosan dolgozott rajta, hogy a község iskoláskorú utazó diákjai szeptember 1-jétől biztonságosan közlekedhessenek. Egyetértünk a szülők aggodalmával, és támogatjuk a kezdeményezésüket. Öt autóbusz került a magyarkanizsai ENKA-Putnički Utasszállító Vállalat tulajdonába, beszerzésük az önkormányzat társfinanszírozásában valósult meg. A beruházásnak köszönhetően a gyermekeink úgy utazhatnak az oktatási intézményekbe, hogy közben nem kell a migránsoktól tartaniuk, és az autóbusz ülőhelyeit sem kell velük megosztaniuk.
Lackó Róbert, a magyarkanizsai községi képviselő-testület elnöke az elhangzottakhoz hozzáfűzte, a szabadkai Subotica-trans Utasszállító Közvállalatban is ígéretet kaptak rá, hogy kiemelt figyelmet fordítanak azokra az autóbuszokra, amelyeken a diákok utaznak.
— Szándékunkban áll külön ügyeletet is tartani azokon a helyeken, ahol a gyerekek fel- és leszállnak az autóbuszokról, továbbá szeptember 1-jétől minden óvoda és iskola rendőri felügyeletet kap — hangsúlyozta Lackó Róbert.
Akadályozzák meg az utasok megkülönböztetését
Az autóbuszok kapcsán, melyekkel csak diákokat terveznek szállítani, a szabadkai székhelyű Polgári Értékek Központja civil szervezet (Centar građanskih vrednosti) közleményt adott ki. Ebben arra szólítja fel az államot, hogy akadályozza meg az utasok faji alapon való megkülönböztetését, és a kezdeményezők ellen foganatosítson törvényes intézkedéseket, az Alkotmány ugyanis minden polgárnak szavatolja a mozgásszabadságot.
Az autóbuszok átadását rasszista színezetű cselekménynek tartja, és figyelmeztető jelnek, hogy az önkormányzatok döntést hozhatnak arról, egy-egy közlekedési eszközön ki utazhat, illetve ki nem. Bimbó polgármester urat arra is emlékezteti, hogy a közelmúltban a hasonló jelenséget apartheidnek hívták, a harmincas évek közepén pedig Németországban fosztották meg bizonyos jogaiktól az embereket csak azért, mert más volt a bőrük színe, a vallásuk vagy az anyanyelvük, és ebből néhány évvel később világméretű gond keletkezett.
Feljelentés a polgármester ellen
Nemrégiben olvashattunk arról is, hogy a magyarkanizsai községben tartózkodó menekültekkel kapcsolatban elhangzott „rasszista és diszkrimináló kijelentései” miatt feljelentették Bimbó Mihály magyarkanizsai polgármestert az esélyegyenlőségi biztosnál. A Danas napilap szerint a kezdeményezés a Praksis kormányon kívüli szervezettől ered, ezenkívül a menedékkérők védelmével és segítésével foglalkozó központ ugyancsak feljelentést tett a szabadkai felsőbb ügyészségen faji, nemzeti, vallási gyűlölet és türelmetlenség szítása miatt. Dr. Bimbó Mihály a Hét Nap kérdésére válaszolva elmondta, hivatalos értesítést még nem kapott, csak a sajtóból értesült róla, hogy feljelentették:
— Magyarkanizsa polgármestereként kötelességem a község biztonságát garantálni, és a polgárainkat megvédeni. Ami korábban itt, a város központjában történt, azt szinte minősíteni sem lehet. Azok a szavak, amelyeket én használtam, a valóságot mutatták be, de a szövegkörnyezetből mindig kiemelhető egy-két mondat, és általánosítani is lehet. Én azokat az embereket minősítettem, akik felháborítóan viselkedtek, például a szükségüket az emlékműveink körül, sőt, a városháza ajtajában végezték el. A média —igaz, főleg a magyar —megírta, mi történt a királyhalmi temetőben, ez azonban senkit sem érdekelt. Az én két mondatom viszont bejárta a szerb sajtót. Egyébként a polgárok is folyamatosan ostromolták az önkormányzatot, hogy tegyen már valamit —nyilatkozta Magyarkanizsa polgármestere.
14 millió dinár Magyarkanizsának
A Tartományi Migrációs Tanács küldöttsége, Nyilas Mihály elnökkel az élen, pénteken Szabadkára és Magyarkanizsára látogatott.
SZABÓ Attila felvételei
A szabadkai téglagyárban Maglai Jenő, a város polgármestere elmondta, egy 50-200 főt ellátó befogadó központ felállítását tervezik a migránsok ideiglenes ellátására. A városnak elsősorban főleg vízre, élelmiszerre és fertőtlenítőszerekre van szüksége.
Szabadka után a küldöttség — melyben helyet kaptak a Vöröskereszt vajdasági szervezete, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, a Menekült, Elüldözött és Széttelepített Személyek Segélyalapja, valamint a Tartományi Egészségügyi, Szociális Védelmi és Demográfiai Titkárság képviselői —a magyarkanizsai vásártérre látogatott, ahol az illetékesek megtekintették a pihenőhelyet, és elbeszélgettek a migránsokkal.
Nyilas Mihály, a múlt pénteken megalakult Tartományi Migrációs Tanács elnöke elmondta, a tartomány aktívan kiveszi a részét a kérdés megoldásából, de szeretné, ha a példájukat követve a köztársaság, a minisztériumok, az Európai Unió és a nemzetközi szervezetek is így tennének. Kiemelte, a mintegy 14 millió dináros tartományi támogatás napokon belül a magyarkanizsai önkormányzat rendelkezésére fog állni.
— Az elmúlt időszakban az önkormányzatok teljesen magukra voltak hagyva. Magyarkanizsának saját erejéből kellett egy nemzetközi gondot megoldania, kezelnie, ami hatalmas kiadásokkal járt. Ez a 14 millió dinár viszont a felmerülő problémáknak csak egy részét orvosolja. Ebből az összegből teljesen közművesíthető az itteni tranzitzóna, fedezhető a működtetése, a szennyvízelvezető csatornarendszerre való rákapcsolódás, illetve az ott dolgozók bére. Sőt, a Horgoson és Martonoson kialakult gondok is orvosolhatóak, azaz elvégezhető a közterületek, parkok kitakarítása, karbantartása. Az Európai Unió jelentős támogatást óhajt Szerbia rendelkezésére bocsátani. Reméljük, a források mihamarabb eljutnak azokhoz az önkormányzatokhoz, amelyek a legnagyobb terhet viselik. Nemcsak az ország északi, hanem a déli határszakasza menti önkormányzatoknak is részesülniük kell ebből a pénzből — nyilatkozta Nyilas.
Lackó Róbert, a magyarkanizsai községi képviselő-testület elnöke a polgárok és a migránsok nevében megköszönte a tartományi kormány segítségét.
— A 14 millió dinárból rendezzük az eddigi kiadásokat, eszközöket vásárolunk, és fenn tudjuk tartani a pihenőhelyet a jelenlegi állapotában. Fedezni tudjuk a napi működtetéshez szükséges költségeket, azaz az áramellátást, az állandó felügyeletet, a takarítást, a vizet, az emésztőgödör ürítését. Jelenleg napi 800-1500 migráns érkezik Magyarkanizsára, de ez a szám bármikor változhat. Bízom benne, hogy nagyobb gondok nem lesznek, de sohasem tudhatjuk, mit hoz a holnap — mondta Lackó.