,,Amit Isten összekötött, azt ember nem választhatja el'Miután a Magyar Országgyulés június 4-ét, a trianoni tragédia napját a gyász napja helyett a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította, a 90. évfordulón Magyarország-szerte nagyszabású megemlékezéseket tartottak.
A központi megemléke...
Miután a Magyar Országgyulés június 4-ét, a trianoni tragédia napját a gyász napja helyett a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította, a 90. évfordulón Magyarország-szerte nagyszabású megemlékezéseket tartottak.
A központi megemlékezés június 4-én, 16.32 órakor (ekkor írták alá Trianonban a békediktátumot) kezdodött Budapesten, megemlékezo beszédet dr. Schmitt Pál, a Magyar Országgyulés elnöke, dr. Sólyom László köztársasági elnök, és dr. Német László bánsági megyés püspök (azóta már a Magyar Nemzeti Tanács tagja) mondott.
Az egyik legfelemelobb megemlékezést mindenképpen a Pest megyei Szigetszentmiklóson tartották, amelyen a nemzeti összetartozás elve alapján a határon túli magyarok (így a délvidékiek is) szép számban részt vettek.
A több mint hétszáz esztendos város a trianoni békediktátum aláírásának 90. évfordulója alkalmából Országzászló emlékmuvet állított (Gyorfi Sándor Munkácsy-díjas szobrászmuvész alkotása). Az ünnepségre minden elszakított országrész (Erdély, Felvidék, Délvidék, Kárpátalja, Drávaszög, Muravidék, Orvidék) jeles képviselojét meghívták. Az emlékmu talpazatán és a közösen elültetett fa tövében mindegyikük elhelyezte szüloföldje egy darabját. A Délvidék képviseletében a csantavéri földet Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Muvelodési Szövetség elnöke, lapunk foszerkesztoje helyezte el.
Köszöntot Szabó József polgármester mondott, avató beszédet pedig dr. Kövér László országgyulési képviselo, a Fidesz egyik vezeto politikusa (egyébként szigetszentmiklósi lakos) mondott. Mindketten az összetartozás nemzetmegtartó erejét hangsúlyozták, s az anyaország fokozott felelosségét a határokon túlra kényszerített nemzetrészek irányába.
16.32 órakor megszólalt Szigetszentmiklós miden harangja, emlékeztetve a 90 esztendovel ezelotti tragédiára.
A gazdag és lélekemelo muvelodési musorban a helyi kórusokon és együtteseken kívül közremuködött Budai Ilona neves népdalénekes és Szabó András eloadómuvész, a Délvidékrol pedig Csernik Árpád, Pesitz Mónika és Lackó Bálint, a szabadkai Népszínház muvészei.
- Szabó Attila felvételei |
A jelenlevok számára feledhetetlen marad a Batthyány Kázmér Gimnázium kórusának lélekemelo összeállítása, melyben a mi muvészeink is közremuködtek.
A határon túli magyarság képviseloi nemcsak az emlékezetes nap csodálatos élményét vitték el magukkal szüloföldjükre, hanem a szigetszentmiklósiaktól ajándékba kapott facsemetét is, amely növekedésében majd mindegyre arra figyelmeztet bennünket: elválaszthatatlanul összetartozunk.
Ahogy azt annak idején a gyászos pillanatban gróf Apponyi Albert, a magyar békeküldöttség vezetoje fájdalmas beszédében mondta: ,,Hazánk területére is alkalmazható ez a mondás: Amit Isten összekötött, azt ember nem választhatja el.'