A szabadkai Vegyészeti-Technológiai Iskola hatodik alkalommal volt házigazdája a Kultúrák közötti kommunikáció a Kárpát-medencében elnevezésű programnak, melyen összesen huszonhárom, Magyarországról, Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról és természetesen a házigazda iskolából érkezett középiskolás tanuló vett részt.
A program 2000-ben a budaörsi középiskola ötlete alapján valósult meg. Az elmúlt huszonnégy évben ötven találkozót szerveztek, nyolc település (Beregszász, Fülek, Sepsiszentgyörgy, Lendva, Hajdúnánás, Miskolc, Budaörs, Szabadka) egy-egy középiskolája évente négy diákot küld a táborba, akik egy kísérő tanárral vesznek részt az egyhetes eseményen.
— Nagyon kedves és szívélyes fogadtatásban részesültünk, a szabadkai fogadóiskola mindent megtesz, hogy jól érezzük magunkat. A program szellemében egy iskolaéven belül az őszi és a nyári táborban is ugyanazok a gyerekek vesznek részt, majd a következő iskolaévben már cserélődnek a tanulók, míg a kísérő tanárok nagy része nem változott, tehát egy jó kis csapat jött létre, a kollégák között pedig mély barátságok alakultak ki. A tábort a nyolc iskola közül mindig más-más szervezi, szeptemberben a felvidéki Fülek lesz a házigazda — mondta Balogh Anna, a budaörsi különítmény kísérő tanára, a program egyik alapítója, aki már nyolc táborban vett részt, Vajdaságban viszont először járt.
Csoportkép a palicsi állatkertben (a szerző felvétele)
Az idei nyári tábort a Színház az egész világ mottóval rendezték meg. A sepsiszentgyörgyi Keresztes László, a program egy alapítója kiemelte, azt üzeni a fiataloknak, hogy tanuljanak az iskolán kívül is, hiszen a tevékenység és a szervezési forma olyan, hogy akarva-akaratlanul a diákokra rengeteg ismeret ragad, számos érdekes vidéken járhatnak a történelmi Magyarország területén barangolva.
— A tábor nemcsak a gyerekekről, hanem a tanárokról is szól, hiszen fontos, hogy a tanárokban is erősödjön az együvé tartozás és az összetartozás valósága. Itt azonos emberek különbözőségei találkoznak, mert mi, határon kívül élő magyarok sajátosan élünk, és ezt ismerjük meg mindannyian — mondta Keresztes László.
A házigazda iskola képviseletében Nagy Varjas Árpád szervező kiemelte, hogy az egy hét alatt bemutatták az iskolát, Szabadkát, Vajdaságot a diákoknak és a kísérő tanáraiknak.
— Ellátogattunk Zomborba, megnéztük a megyeházát, a Zentai csata festményt, majd Bácsra, ahol a várat tekintettük meg, ezután az utunk Újvidékre és Péterváradra vezetett. A palicsi állatkert is a programban szerepelt, a gyerekek a Palicsi Színjátszó Grund révén megismerkedhettek a színjátszással, fürödhettek a Topolyai-tóban, de megcsodálhatták a szabadkai városházát, a múzeumot és a város egyéb nevezetességeit.
Buda Jónás Beregszászról érkezett a táborba. A program korábbi, miskolci táborában már részt vett, Vajdaságban először járt.
— Kiválóak és nagyon élvezetesek a programok, melyek között nincs nagy rohanás, egyáltalán nem fárasztó. A tábor számomra az összetartozást erősíti.
A Miskolcról érkezett Kiss Bence Balázsnak a tábor első napja tetszett leginkább, amikor a fiatalok játékosan ismerték meg Szabadkát.
— Hiába vagyunk határokkal elválasztva, mégis összetartozunk, mert magyarok vagyunk. Főképp a beregszásziakkal, a sepsiszentgyörgyiekkel és a szabadkaiakkal sikerült mély barátságot kialakítanom. Először járok Vajdaságban, nagyon tetszik a környezet, mely szép és látványos.
A bácskossuthfalvi Banjac Adriana már részt vett a program miskolci táborában, ahol nagyon jól érezte magát.
— A tegnapi zombori és újvidéki kirándulás nyerte el leginkább a tetszésem. Több, határon túli fiatallal is megismerkedtem, legszorosabb barátságot az erdélyi lányokkal, valamint a miskolci és a beregszászi tanulókkal kötöttem. A tábor üzenete számomra elsősorban a barátkozás, hogy megismerjük egymás kultúráját, és világot lássunk.
Az egy hétig tartó esemény a Magyar Nemzeti Tanács, Szabadka Város Önkormányzata, a Vöröskereszt, a Caritas, valamint több magánvállalat támogatásával valósulhatott meg.