Az amerikaiak élhetőbbé tennék a térséget
Az Egyesült Államok átvenné a Gázai övezetet — jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatóján Washingtonban. Az elnök megfogalmazása szerint egy erős javaslatról van szó, melynek értelmében az Egyesült Államok hosszú távon tulajdonosi helyzetben lenne a terület felett, és vállalná az újjáépítést, fejlesztést. „Az Egyesült Államok képes stabilitást hozni” — támasztotta alá elképzelését az amerikai elnök, hozzátéve, hogy a Gázai övezet jelenleg egy lerombolt terület. Donald Trump szerint a Gázai övezetben élő 1,8 millió ember számára a térségben jó életkörülményeket ajánlanának fel, Jordánia, valamint Egyiptom bocsátana rendelkezésre területet a palesztin lakosságnak építendő települések céljára.
Kanada kész csatlakozni
Kanada kész csatlakozni annak a rakétavédelmi rendszernek a kifejlesztéséhez, amelyet Donald Trump amerikai elnök jelentett be az Egyesült Államok számára — közölte Bill Blair kanadai védelmi miniszter Ottawában. Hangoztatta, Kanada már most kulcsfontosságú partner Észak-Amerika közös védelmi rendszerében, egyrészt a NATO-n keresztül, másrészt az amerikai—kanadai közös légtérvédelmi parancsnokság révén. Egy összefüggő rakétavédelmi rendszer minden szempontból a leglogikusabb döntés lenne — tette hozzá. Donald Trump a múlt héten írta alá azt a rendeletet, amely egy új légvédelmi rendszer kifejlesztését szorgalmazza az Egyesült Államokban. A Vaskupola Amerikának nevű rakétavédelmi program a tervek szerint tartalmazza az űrbe telepített elfogórakéták kifejlesztését és telepítését is, és az Egyesült Államokat érintő katonai fenyegetések egész sorát lesz képes elhárítani.
Argentína is kilép a WHO-ból
Az amerikai példát követve Argentína is kilép a WHO-ból. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a szervezet elnöke egy múlt heti, zárt ajtók mögött tartott diplomatatalálkozón azt kérte a világ vezetőitől, hogy gyakoroljanak nyomást Washingtonra a döntés visszavonása érdekében. Mint ismeretes, Donald Trump amerikai elnök a január 20-ai beiktatása után léptette ki az Egyesült Államokat a WHO-ból. A WHO elnökének nyomásgyakorlása után azonban Javier Milei argentin elnök arra utasította Gerardo Werthein külügyminisztert, hogy vonja vissza Argentína részvételét az Egészségügyi Világszervezetben. „Mi, argentinok nem fogjuk hagyni, hogy egy nemzetközi szervezet beavatkozzon a szuverenitásunkba vagy az egészségünkbe” — tette hozzá.