A Procult Egyesület szervezésében első alkalommal tartanak Vermes Lajos-napokat Palicson. Vermes Lajos 1880 és 1914 között megszervezte a palicsi olimpiai játékokat, tehát tizenhat évvel az első újkori athéni olimpiai játékok előtt Palicson már több sportágban összemérhették erejüket és ügyességüket a versenyzők. Vermes kiváló sportoló, oktató és sportszervező volt, akinek a nevéhez több jelentős palicsi épület létrehozása fűződik. A szervezők a kétnapos rendezvénnyel Vermes kultuszát és szellemiségét szeretnék továbbörökíteni, valamint a palicsi sportjátékok újraszervezése is a célok között szerepel.
A palicsi sportjátékokat Müller Zoltán, a Procult Egyesület elnöke nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte, hogy a kétnapos eseményt hagyományteremtő szándékkal szervezték meg, azzal a céllal, hogy Vermes Lajos hagyatékának és eredményeinek jelentőségéről egyetlen generáció se feledkezhessen meg.
A megnyitóünnepség után a három általános iskola (a palicsi Miroslav Antić, a szabadkai Majsai Úti és a hajdújárási-királyhalmi Petőfi Sándor) ötödik, hatodik és hetedik osztályos tanulói különféle egyéni és csapatjátékokban vetélkedtek egymással, de az eseményre kilátogató nyolc sportegyesület (Palicsi Vitorlásklub, Palicsi Evezősklub, Spartacus Vasutas Atlétikai Klub, Palics Karateegyesület, Vinogradar Labdarúgóklub, Vajdasági Birkózóakadémia Alapítvány, Spartacus Súlyemelőklub, Paligo Palus Ultramaratonklub) által képviselt sportágakat is megtekinthették és kipróbálhatták a diákok.
Az esős időjárás egy kissé beleszólt a tervezett programba, hiszen a futószámokat nem tudták megtartani a szervezők, így az atléták helyből távolugrottak, zsákban ugráltak, súlyt löktek és kötelet húztak, míg a labdarúgókat kivéve a többi sportág képviselői a nagyteraszon, nem pedig a Bagolyvár melletti füves területen mutatkoztak be az érdeklődőknek.
Bálint Zoltán, a magyarkanizsai székhelyű Vajdasági Birkózóakadémia ügyvezetője elmondta, hogy örömmel fogadták a felkérést, hiszen Vermes Lajos munkássága követendő példa, és nagy megtiszteltetés számukra, hogy részesei lehetnek ennek a kezdeményezésnek.
— Bízom benne, hogy a mai bemutatóval kedvet csinálunk a gyerekeknek a birkózáshoz, hiszen fontos számunkra, hogy minél több fiút és lányt csábítsunk be a birkózótermekbe. Hamarosan Palicson szeretnénk újraindítani a birkózást, hiszen évekkel ezelőtt itt már működött a birkózóiskola. Ehhez minden bizonnyal az ősszel teremtődnek meg a feltételek. A birkózás ősi, nemes és sokrétű sportág, de nagy igénybevételt követel a gyerekektől, hiszen ahhoz, hogy valakiből birkózó váljon, hat-nyolc év kemény munka szükséges. Reméljük, hogy néhány gyerek megkedveli ma a birkózást, és a leendő palicsi birkózóiskola népes lesz — mondta Bálint Zoltán.
A Palicsi Evezősklub versenyzői ergométereken mutatták be az evezés technikáját, majd a diákok is kipróbálhatták, sőt, versenyezhettek is az elsősorban téli időszakban használt berendezéseken.
— Kiváló kezdeményezésnek tartom, hogy a palicsi olimpiai játékok újra életre kelnek. Bízom benne, hogy a fiatalokat fel tudjuk kelteni a számítógép mellől, és akkor nagyobb az esélye, hogy valamely sporttal kezdenek foglalkozni. Ma tíz kezdővel és a veteránokkal érkeztünk az eseményre, versenyzőink ugyanis Csehországban egy rangos regattán szállnak hajóba. Bemutatjuk a jelen lévő iskolák diákjainak, hogyan kell evezni, amit az ergométeren ők is kipróbálhatnak, és megérezhetik, hogy az evezés mennyire egészséges sport — mondta Szabó Hangya András, a Palicsi Evezősklub koordinátora.
Nágel János, a Procult Egyesület tagja, az esemény szervezője elmondta, hogy Vermes Lajos teremtette meg Palicson az olimpia hagyományát, hiszen már 1880-ban, azaz tizenhat évvel az első újkori olimpia előtt, felismerte a sport jelentőségét, és több sportágban, birkózásban, vívásban, futásban, teniszben rendszeres versenyeket tartott.
— A Procult Egyesületnek és nekünk, palicsi polgároknak célunk és kötelességünk, hogy ezt a hagyományt ápoljuk, ami egyrészt magyarságunkban is megerősít bennünket, mivel Vermes Lajos az egykori történelmi Magyarország területén szervezte a palicsi olimpiai játékokat. Szeretnénk megőrizni az abból a korból ránk maradt építészeti örökségünket, az olyan gyönyörű szecessziós épületeinket, mint a víztorony, a nagyterasz, a zenepavilon, a Bagolyvár, a Villa Lujza épülete. Másrészt ápolnunk kell azokat az eseményeket és azt a szellemiséget is, amely Palics történelméhez tartozik. Ennek része egy nagyon jelentős esemény, a palicsi olimpiai játékok hagyományának fenntartása és őrzése — emelte ki Nágel János.
A három általános iskola diákjai között nagy küzdelem dúlt a helyezésekért, végül az összesített győzelmet a palicsi Miroslav Antić Általános Iskola érdemelte ki, így egy évig ott lesz a győztesnek járó vándorserleg.
A délután folyamán kihirdették A sport és a szecesszió című rajzpályázat eredményeit, amivel pont került az első nap végére.
Holnap 10 órakor megkoszorúzzák Vermes Lajos szobrát, majd az Ökoközpontban kiállítást nyitnak meg, melyet köszöntőbeszédek, az Örökségünk című kisfilm megtekintése, valamint a Vermes Lajos és a sportjátékok — előolimpia Palicson című előadás követ. A Vermes Lajos-napok záróakkordjaként panelbeszélgetés lesz, melynek vendégei Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke, a Magyar Birkózószövetség elnöke, Bálint Zoltán, a Vajdasági Birkózóakadémia ügyvezetője, dr. Molnár Tamás háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó és Nemes Viktor világbajnok birkózó lesznek.
Fényképezte: Tóth Tibor