A SzekerEST elnevezésű rendezvénysorozat 2025. február 13-ai eseményén egy izgalmas könyvbemutatóval egybekötött koncerten vehetnek részt a szabadkai Kosztolányi Dezső Színházba látogatók. A csütörtökön 18 órakor kezdődő est első felében a Juhász zenekar Vándorlás Vajdaságban című zenés történeteibe tekinthet be a közönség, de a jelenlévők ízelítőt is kaphatnak a 13 délvidéki települést és szokásait bemutató népdalokból.
A könyvben ugyanis a Juhász zenekar útnak indul, és bejárja Vajdaságot. Tagjai nagyot mulatnak a horgosi juhászokkal, a kispiaci vásárban a kocsmasátorban muzsikálnak. Zentán étteremben, Csókán egy lánykérésen akad dolguk. Tordán megkóstolják a gudúc kalácsot, Nagybecskereken a söröket, Szerémségben a borokat, Bácsfeketehegyen a híres meggypálinkát. Mulatságokon, katonabúcsún, lakodalomban húzzák a talpalávalót.
A Vándorlás Vajdaságban című kiadványban egy népzenei együttes szemüvegén át lehet érdekességeket megtudni a délvidéki településekről, a rájuk jellemző szellemi, tárgyi, gasztronómiai különlegességekről, rendezvényekről, ünnepi alkalmakról. Egy jó bandára mindig lehet számítani, a Juhász zenekar pedig már 25 éve szolgálja ki és alakítja a vajdasági magyar közösség népzenei igényeit.
— A történethez mindenképp hozzátartozik, hogy a Tudom én már… című dalos mesekönyv sikerén felbuzdulva kezdtünk neki a folytatásnak — mesélte Juhász Gábor, a Juhász zenekar vezetője. — Az alkotótársak is ugyanazok, mint az előző könyvnél. Én írtam a történetet, raktam össze a népzenei összeállításokat, a Juhász zenekar muzsikál, Szalai Attila karikatúrái teszik színessé a kiadványt, melyet Lackó Lénárddal szerkesztettünk össze, a kiadó a Hét Nap. Mivel a Tudom én már… végén alakul meg a Juhász zenekar, úgy döntöttem, hogy a második kötetben a zenekart helyezem bele a vajdasági helységek történéseibe, rendezvényeibe, érdekességeibe… Ezeken a településeken korábban vagy mostanában is többször megfordultunk, köt bennünket hozzájuk élmény, íz, érzés, tapasztalat. Igyekeztem Vajdaság minden területéről válogatni, hogy olyan falvak, városok kerüljenek bele, amelyek néprajzilag és turisztikailag is érdekesek lehetnek a nagyközönség számára. Minden történethez tartozik egy zenei összeállítás, mely az aktuális településhez köthető, illetve tematikában is illeszkedik a történethez. Ezeket QR-kódok segítségével lehet meghallgatni, illetve videóanimációkat is lehet látni, melyeket Miskolci Rolland készített, Szalai Attila rajzait felhasználva — tudtuk meg Juhász Gábortól.
A könyvbemutató vendégei Juhász Gábor népzenész, szerző, a Juhász zenekar vezetője, Szalai Attila karikaturista, tördelőszerkesztő, Tóth Lívia, a Hét Nap megbízott fő- és felelős szerkesztője, valamint Lackó Lénárd grafikusszerkesztő lesznek. Az est moderátora Szakáll Laura, a Hét Nap újságírója lesz. A beszélgetés után a Juhász zenekar bemutatja a kiadvány zenei anyagát.
Az album tartalma: Muzsika a csárdában, Horgosi juhászok, Kispiaci vásárfia, Zentai Népkert, Csókai lánykérés, Tordai örökség, Becskereki sörök és körök, Székelykevei polgárok, Szerémségi bordalok, Gombosi regruták, Kupuszini piacosok, Telecskai katonabúcsú, Feketicsi meggyes, Ludasi lakodalmas. Közreműködik a Juhász zenekar: Juhász Gábor (hegedű, tambura, ének, mese), Juhász Gyula (brácsa, tamburakontra, ének), Vas Endre (hegedű, ének), Dvorácskó Szebasztián (nagybőgő, ének), Ölveczky Tamás (klarinét, ének), Czutor Róbert (cimbalom). A felvétel a Revatnacs stúdióban készült 2024-ben, a hangmérnök Vörös Csongor volt.
A szervezők szeretettel várnak minden kedves érdeklődőt! Az eseményen való részvétel ingyenes, de helyfoglaláshoz kötött. Regisztrálni a 024/672-110-es telefonszámon, a szla.pr@szla.org.rs e-mail-címen vagy a Szekeres László Alapítvány Facebook-oldalán üzenetben lehetséges. A helyjegyek február 10-étől vehetők át a Szekeres László Alapítvány épületében, 9 és 15 óra között.