åk ,,csinálták” végig a nyolcadik nyári újságíró iskolát (Szabó Attila felvétele)A Hét Nap szerkesztősége, a Bánáti Újság és a Tiszaszentmiklós Magyar Kultúrkör július 9-e és 13-a között nyolcadik alkalommal szervezte meg a már hagyományos nyári újságíró-iskoláját. A képzésen, amelyet...
åk ,,csinálták” végig a nyolcadik nyári újságíró iskolát (Szabó Attila felvétele) |
A Hét Nap szerkesztősége, a Bánáti Újság és a Tiszaszentmiklós Magyar Kultúrkör július 9-e és 13-a között nyolcadik alkalommal szervezte meg a már hagyományos nyári újságíró-iskoláját. A képzésen, amelyet Tiszaszentmiklósón, a katolikus plébánia épületében tartottak meg, tíz-egynéhány érdeklődő vett részt Torontálvásárhelyről, Padéról, Muzslyáról, Feketetóról, Zentáról, Oromhegyesről, Szabadkáról, Péterrévéről, Újvidékről és a romániai Brassóból. A munkához szükséges számítógépekről a Kolping Egyesület gondoskodott, a tábor vezetője Tóth Lívia, a Bánáti Újság szerkesztője volt.
A tanfolyam résztvevői az alapvető újságírói műfajokat sajátították el, valamint betekintést nyertek a riportírás és a fotózás rejtelmeibe is. A hírt, elméletben és gyakorlatban, Kókai Péter, a Magyar Szó főszerkesztője adta elő, a tudósításról pedig Tőke János, a napilap sportújságírója beszélt. Az internet használatához Pozsár Rihárd, a Bánáti Újság külmunkatársa nyújtott segítséget. Ambrus Attila, a Brassói Lapok főszerkesztője az interjúhoz adott hasznos tanácsokat, Dudás Károly, a Hét Nap főszerkesztője a riportozáshoz próbált meg kedvet teremteni. Szabó Attila, a Hét Nap fotóriportere a fényképezés titkaiba avatta be a leendő tollforgatókat. A csoport járt Zentán is a Képes Ifjúság szerkesztőségében, ahol a lap három újságírója: Horváth Zsolt, Szögi Csaba és Mucsi Katalin fogadta őket. Az utolsó napra mindenkinek át kellett adnia egy interjút és egy jegyzetet, amelyet Varga H. Ildikó, a Hét Nap lektora nézett át.
A nyári újságíró-iskola hallgatói kirándultak Aracsra, a Pusztatemplomhoz, ahol Vajda János vezetésével a tordai Aracs Hagyományápoló Társaság tagjai várták a csoportot. Az ódon falak között előadott műsorban fellépett: Nagy Szabina, Kószó Klaudia, Ember Flórián és Nyerges Ármin. A zentai városházán és a kilátó-toronyban Tari László helytörténész volt az ,,útvezetőjük”. Feledhetetlen élményt nyújtott dr. Burány Béla könyvbemutatója is a zentai Alkotóházban. A Mé piros a gólya csőre? című, délvidéki erotikus és obszcén népmeséket tartalmazó kötet ismertetéséhez a szerzőn kívül hozzájárult még Raffai Judit népmesekutató, Solymosyné Kurunci Viktória, a Timp kiadó képviseletében, Czérna Miklós oromhegyesi és Borka Sándor csókai népmesemondó. A tanoncoknak, de a tiszaszentmiklósiaknak is Kónya Sándor csókai énekmondó hozta el a Vers/Ének című könyvét, amely délvidéki költeményeket tartalmaz a szerző dallamaival.
A napok és az esték (gyakran éjszakába nyúlóan) szorgos munkával, rendkívül jó hangulatban teltek el. A diákok írásait a következő hetekben közöljük a Bánáti Újságban.