A Pacsirták és a kevevárai anyanyelvápolók közös bemutatkozása (archív felvétel)Közösségépítő feladatuk tizenhárom esztendei eredményeiről számolt be évi közgyűlésén a pancsovai székhelyű Börcsök Erzsébet Vajdasági Módszertani Központ (VMK). A Temes-parti kisvárosban a Petőfi Sándor Magyar...
A Pacsirták és a kevevárai anyanyelvápolók közös bemutatkozása (archív felvétel) |
Közösségépítő feladatuk tizenhárom esztendei eredményeiről számolt be évi közgyűlésén a pancsovai székhelyű Börcsök Erzsébet Vajdasági Módszertani Központ (VMK). A Temes-parti kisvárosban a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület székháza adott otthont az összejövetelnek. A találkozó a VMK tagjait, programjainak egykori, illetve jelenkori szervezőit, résztvevőit, a velük együttműködő szervezetek és egyházak képviselőit, valamint a kíváncsi érdeklődőket is egy födél alá hozta.
Az összejövetel a nemzeti imával kezdődött, illetve a Szózattal zárult a VMK által működtetett Dél Pacsirtái Gyermekkórus tolmácsolásában, egy 1998-beli felvételről. Fennállásuk ideje alatt a ''pacsirták'' több mint félszáz alkalommal léptek fel. A kórus a dél-bánsági szórványmagyarság, Hertelendyfalva, Sándoregyháza, Székelykeve, Ürményháza tehetséges gyermekeit egyesítette. Általuk pedig szüleik, hozzátartozik a tizenkilenc évi tetszhalott állapotából egy évvel korábban visszahozott Dél-bánsági Magyar Művelődési Egyesületek Szemléjének szellemiségében immáron nemcsak szólani, de cselekedni is mertek. Újabb egy év elteltével a Magyar Percek tévéadása is beindul(t) a Pancsovai Televízió stúdiójából. A VMK megalakulásakor tíz alapcélt tűzött ki maga elé, de a lehetőségek szerint nemritkán ennél többet is teljesített. Írásos és tárgyi bizonyítékokkal egyaránt alátámasztható kijelentés ez. Scripta manent... Ám ennyi volt, és nincs tovább.
Tizenhárom esztendőt élt meg a Börcsök Erzsébet VMK, féltőn ápolva egyúttal névadójának, Börcsök Erzsébetnek (1904-1971) szellemi hagyatékát is. Okkal kaptak hát megkülönböztetett helyet a dél-bánsági írónő torokszorító sorai e búcsúgyűlés nyitányában is. A Csak elmenni ne kellene soha című versét Erős Otília olvasta fel. Balassa Juliannának, a VMK elnök asszonyának köszöntője után az ülés választmányának kijelölése következett, majd a 2010. évre vonatkozó elnöki, pénztári és ellenőrzőbizottsági beszámoló.
Az ellenőrzőbizottság jelentése alapján a pénzügyi referátum tételei megegyeznek a dokumentáció tartalmával. A számlák hitelesek, a készpénzszámlákat kasszablokk kíséri, a személyi kiadásokat a számláról folyósították a kötelező adóval, járulékkal együtt. A VMK a 2010. évben kilenc pályázati kérelmet nyújtott be, ebből egyet nem nyert el, a 861 399 dinár összértékű bejegyzett támogatást pedig a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Határon Túli Főosztálya meghívásos célpályázatán, továbbá a Magyar Nemzeti Tanács, a Szekeres László Alapítvány, valamint a Szülőföld Alap pályázatán gyűjtötte össze. Ebből lett ''pénzelve'', persze részarányosan a dél-bánsági szórványközösségek anyanyelvápolása (utoljára már csak a legkritikusabb állapotban lévőké - a szerző megj.), a Magyar Percek és a gyermekkórus működtetése. Sajnos a bürokrácia fintora, hogy az útiköltségekre és a tiszteletdíjakra kivetett adó a pályázatokon nyert összeg huszonhárom és fél százalékát felemésztette. Mindent egybevetve a Börcsök Erzsébet Vajdasági Módszertani Központ folyószámláján ez év április 1-jén mindössze 1878,81 dinár volt, ami a pénzügyi jelentés összeállítójának megjegyzése szerint valószínűleg elegendő lesz a számlalezárási költségekre. A pancsovai Börcsök Erzsébet VMK ugyanis mint jogi személy napokon belül megszűnik létezni!
Indok? ''Mivel az MNT megkapta a jogosítványt a magyar nyelvű oktatás felett, [s] az oktatási kérdésekben a helyzet intézményesen megváltozott, ezért mint az anyanyelvű oktatást támogató civilszervezet - a módszertani központ jelentősége [is] megváltozott ilyen szempontból'' - olvasható a közgyűlés elfogadásra felterjesztett határozatában. A szervezet fenntartása, elsősorban tevékenységi sokszínűsége miatt igen költségessé vált, a programokra mind kevesebb támogatás jut, ez pedig az egyesület adminisztratív jellegű fenntartásának érdemlegességét is megkérdőjelezte. Hogy mégse vesszen ki a köztudatból a mintegy másfél évtizeddel korábban felvállalt név és a végvári küzdelem, a néhai ''módszertanos'' húzóerő a továbbiakban Börcsök Erzsébet Dél-bánáti Magyar Irodalmi Kör néven ígér alkotói jelenlétet. Sőt mi több - a benne lévők korára való tekintettel - egyúttal tanácsadóit is, a pancsovai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület szakköreként.
Hogy a szelek havában keletkezett szórványközösségi űr milyen formában lesz majd pótolva, azaz konkrétan ki(k) veszi(k) majd pártfogásba a ''pacsirták''-at és a ''percek''-et, arról egyelőre nem született egyértelmű döntés. Majd menet közben, jegyezték meg többen is. Hiszen elmenni is tudni kell...
Még akkor is, ha voltaképpen senki sem költözik el innen sehová.
- Meg kellene maradnia a helyi magyar nyelvű tévéadónak, rádióműsornak, a bánsági újságírók számát talán még növelni is kellene. S reméljük, hogy a Börcsök Erzsébet Dél-bánáti Magyar Irodalmi Kör is sokat tehet még a bánáti magyarságért. S a körülötte tevékenykedő tanácsadók is, akár a Petőfi Sándor MME keretén belül is. Habár egy helyi művelődési egyesület tevékenysége csak szűk - nagyjából helyi - területen kompetens. Ámbár ki tudja? Tenni nagyon is van kiért - a szórvány keserves, egyre kilátástalanabb helyzetét ismerjük. Nem szabad(na) hagyni, hogy teljesen leszakadjon, ellehetetlenüljön. Minden egyes emberért, minden egyes gyerekért harcolni kell! Amíg lehet. Amíg ők is akarják. Nincs sok idő...