A bajsai Szegi Lajos Sakk-klub férficsapata óriási meglepetésre újoncként megnyerte a II. Ligát, és története során első alkalommal jutott be az I. Ligába. A haditettre alaposan felkapták a fejüket a sakkot kedvelők, hiszen nem gondolták, hogy a Topolya községben lévő falu együttese szinte végigsöpör a mezőnyön, és megszerzi a bajnoki címet.
Ezzel a sakkozók történelmet írtak, hiszen bajsai csapat korábban egyetlen sportágban sem került be a legerősebbek társaságába.
Kocsis Gábort, a klub elnökét felesége és fia 2013 novemberében beszélte rá, hogy tegyen közzé egy felhívást, mely szerint amelyik szülő úgy gondolja, hozza el gyermekét sakkozni, Gábor pedig a szükséges létszám esetén heti néhány alkalommal foglalkozna a fiatalokkal. Tizenkét szülő azonnal megragadta a kínálkozó lehetőséget, és az első összejövetelen megalakult a Szegi Lajos Sakk-klub.
— A klubot Szegi Lajos egykori matematikatanárról, Vajdaság-szerte ismert sakkozóról neveztük el, aki öt alkalommal nyerte meg Szabadka bajnokságát, több kiváló játékossal baráti kapcsolatot ápolt, tanári pályafutásom elején nekem is alkalmam nyílt egy partit játszani vele. Néhány hét elteltével jelenlegi csapatkapitányunk, Bacsa Zoltán is csatlakozott hozzánk, a gyerekek száma pedig egyre nőtt. A munkát egy-egy asztallal, paddal és sakktáblával kezdtük, ami nem volt elég, így a következő héten további asztalokat, székeket, táblákat szereztünk be. Volt olyan időszak, amikor 35 gyerek sakkozott a klubban, ilyenkor többen állva várták, mikor ülhetnek le valamelyik asztalhoz játszani. Később a helyi közösségtől és az iskolától néhány régebbi bútort kaptunk, a fiatalok otthonról szekrényt és székeket hoztak, majd analóg órákra is szert tettünk. A digitális órák bevezetésével nekünk is váltanunk kellett, ekkor Zsemberi János ismert vállalkozó sietett a segítségünkre, és elegendő digitális órát vásároltunk, Lackovics Iván támogatásából pedig húsz táblát és egyéb felszerelést szereztünk be — emlékezett vissza a kezdetekre Kocsis Gábor.
Bacsa Zoltán (balról) és Kocsis Gábor (A szerző felvétele)
A csapat évről évre egyre feljebb lépegetett. A Szabadkai Községi Liga megnyerése után előbb az Észak-bácskai, majd a Bácskai Ligában vitézkedtek a bajsaiak. Utóbbi rangfokozatot korábban háromszor már megnyerték, ám a feljutásért vívott selejtezőt mindannyiszor elvesztették. Negyedszerre azonban megtört a jég, és előbb a selejtezőt megnyerve bejutottak a II. Ligába, ott pedig újoncként bajnoki címet szerezve az idén már az I. Ligában bizonyíthatnak.
A két makói játékos, Horváth Zsolt és Szalai Kornél mellett a bajnokcsapatot Nagy Hegyesi Bálind, Farkas Tibor, Farkas Sándor, Solymosi András, Borko Kler, Goran Gabrić, Nagy Alex, Juhász Bence és Kecskeméti Árpád alkották.
— A II. Liga küzdelmei tizenegy csapat részvételével a Berger-számítás szerint egy újvidéki szállodában zajlottak. Első táblás játékosunk, a makói Horváth Zsolt a mérkőzések felén játszott, utána haza kellett utaznia. Úgy gondoltam, amíg ő velünk van, addig ki kell harcolnunk a bennmaradást, de az első öt fordulóban négyszer nyertünk, és egy döntetlent értünk el, mellyel már teljesítettük előzetes céljainkat. A verseny felénél kezdtem elhinni, hogy a biztos bennmaradásnál több is kialakulhat. Az ellenfelek játékosai és vezetői is kedvező véleményt alkottak rólunk, azt mondták, elsők leszünk, és megyünk az I. Ligába. Óriási élmény volt, hogy legnagyobb vetélytársunkat, az újvidéki Vojvodina együttesét 3,5:2,5 arányban legyőztük, de voltak 4:2-es, 4,5:1,5-es és 5:1-es győzelmeink is. Nagyon együtt volt a csapat, ha valakinek éppen nem ment a játék, mindig volt, aki helyette hozzátette azt a bizonyos pluszt. Juhász és Kecskeméti az 5. és 6. táblán csodákat művelt, hiszen Bence tíz mérkőzésből nyolcat megnyert, Árpád pedig a 6. táblán játszva hatszor nyert, háromszor remizett és egyszer kapott ki. Úgy hiszem, hogy a bajnokságot az 5. és a 6. táblánk nyerte meg, mivel minden csapatban volt három-négy jó játékos, viszont az 5. és 6. táblán már gyengébbek szerepeltek. A Vojvodina a taktika alapján az első négy táblán tartotta a döntetlent, az 5. és 6. táblán azonban fölényesen verte ellenfeleit. Velünk ezt nem tudták megtenni — mondta Bacsa Zoltán csapatkapitány.
A bajnokcsapat (Forrás: Szegi Lajos Sakk-klub)
Az utánpótlás-nevelés minden egyesület életében fontos tényező. Bajsán egy évtizede gyerekekkel kezdték a munkát, felnőttek később jelentkeztek, amikor az egyesületet benevezték a megfelelő rangfokozatba, de az utánpótlással való foglalkozást ekkor sem hanyagolták el. Az utóbbi időben viszont kevesebb gyerek érdeklődik e szellemi sportág iránt.
— Korábban a gyerekeknek tanfolyamot szerveztünk, nagymesterek oktatták őket. Az általános iskola befejezése után nehéz megtartani őket, mivel más-más városokban tanulnak tovább, és sokan abbahagyják a sakkot, vagy rendszertelenül járnak edzésre. Egyik játékosunk a sakk helyett inkább focira váltott, de olyan is akadt, aki az általános iskola után mással foglalkozott, és nem látogatta tovább a csapatunkat. Nincs ezzel semmi baj, mindenki saját maga alakítja az életét. Biztos vagyok benne, hogy egy-egy siker hallatán újra kedvet kapnak, és kipróbálják, mire emlékeznek még a sakk világából. Arról nem is beszélve, hogy idősebb korban, amikor már több szabadidő áll az ember rendelkezésére, akár vissza is térhetnek, és versenyszerűen játszhatnak tovább. A hullámvölgy ellenére a gyerekekkel heti két alkalommal foglalkozunk, abban bízva, hogy a létszám hamarosan nő — emelte ki Kocsis Gábor.
Manapság ritka az olyan sportember, aki saját zsebéből pénzel egy-egy csapatot. Bacsa Zoltán a ritka kivételek egyike, mert a szállás és a benevezés költségeit a klub, a játékosok fizetését azonban Zoli állta. Tette mindezt presztízsből és a sakk iránti mérhetetlen szeretetből, mivel Bajsának még egyetlen sportágban sem volt I. ligás csapata. Ahogy Zoli fogalmazott, büszkeséggel tölti el, hogy a magyar huszárok maguk mögé utasították a mezőnyt, és ezzel történelmet írtak. Azt is el tudja képzelni, hogy egyszer visszaesnek a III. Ligába vagy a még alacsonyabb versenyfokozatba, de most élvezik a sikert.
— Az I. Ligában való szereplés újabb kihívásokat tartogat számunkra. Még nem tudjuk, hogy a jelenlegi csapattal vágunk-e neki a küzdelmeknek, vagy megerősítjük a keretet. Előfordulhat, hogy ezzel a csapattal próbáljuk meg kiharcolni a bennmaradást. A legerősebb liga további anyagi eszközöket von maga után, minden dinárra szükségünk lesz. Ha valaki szívesen támogatna bennünket, azt nagyon megköszönnénk. Az eddigi támogatóinkra pedig természetesen továbbra is számítunk — emelte ki Bacsa Gábor.
A bajnoki cím ellenére kritikákat is kapott az egyesület, merthogy a csapatban zentai, felsőhegyi, kevi, magyarkanizsai, csókai és szabadkai játékosok szerepelnek, bajsai nincs köztük. Kocsis elmondta, hogy Bajsán nincs olyan játékos, aki ilyen magas szinten műveli a sakkot, viszont egy második csapat alakításán gondolkodnak, mely helyi játékosokkal alacsonyabb ligában szerepelne.