A délelőtti szakelőadásokat követően a részvevők huszonhat fős csoportja a kora délutáni órákban a péterváradi/tekijai Mária-kegyhelyt és karlócai Békekápolnát kereste fel, illetve tett rövid sétát ez utóbbi szerémségi település hangulatos városközpontjában. Hazafelé, persze, igény szerint, Újvidék nevezetességeinek ízlelgetésére is nyílt alkalom. A kora esti órákra időzített tematikus filmvetítés a ’44-es délvidéki magyarellenes vérengzések történeteiből hozott egy újabb mozgóképes fejezetet. Dulka Andor tanár úr Emberek a halál árnyékából című dokumentumfilm-sorozatának idei epizódusában az egybegyűltek Gál Ilona csúrogi magyar túlélő vallomását követhették.
A harmadik nap folyamán elhangzó további előadások (és tolmácsolói):
Nemzet és költészet a tizenkilencedik században. Kölcsey, Vörösmarty, Petőfi és Arany „politikai” lírájának árnyalatai (dr. Miklós Péter PhD, az Emlékpont intézményvezetője; a Szegedi Tudományegyetem főiskolai docense; a Kodolányi János Főiskola címzetes főiskolai tanára, Szeged)
Délvidéki egyetemi hallgatók szerveződése és Herczeg Ferenc (1920-1941) (Vajda Tamás, a Szegedi Tudományegyetem Szaklevéltárának igazgatója; Szeged)
(folytatás következik)
Írta és fényképezte: Martinek Imre