Rendhagyó módon, egy hónappal előbb tartották meg Zentán az V. Szent Mihály-napi Táncháztalálkozó és Sokadalom elnevezésű rendezvényt. A színes kavalkád résztvevői gazdag programkínálatból választhattak. A kiváló vajdasági és anyaországi népzenei együttesek, a tánctanítás, a kirakodóvásár, a gyermekprogramok és a kézműves-foglalkozások egyaránt hozzájárulnak az esemény népszerűségéhez.
A múlt hét szombat délelőtt a zentai piactéren és a városháza előtt az Ispiláng néptánccsoport táncosai és a több településről összesereglett népzenészek villámcsődülettel csalogatták a Tisza-parti város lakosságát a Népkertbe.
A szeszélyes időjárás miatt a mulatság szinte minden helyszínét a sportcsarnokba költöztették. A szabadban csak a vendéglátósok standjai és a Folkkocsma sátra kapott helyet. A terembe lépőket rendkívül tarka látvány és vidám hangulat fogadta. Az egyik sarokban forgott a kosaras körhinta, azok a gyerekek pedig, akiknek éppen nem jutott hely rajta, a különféle népi ihletésű ügyességi játékokkal barátkoztak. A kirakodóvásárban számos kézművestermék várta a vásárlókat, a kismesterségek asztalainál a többi közt faraghattak, agyagozhattak, nemezelhettek, korongozhattak, szőhettek, gyöngyöt fűzhettek az érdeklődők.
A moldvai, gombosi, apátfalvi, melegföldvári táncok lépéseit fiatalabbak és idősebbek egyaránt elsajátíthatták, miközben a színpadon a Fokos, a Juhász és az Eszterlánc zenekar húzta a talpalávalót.
A Folkkocsma színpadán a már említettek mellett bemutatkozott a Bodros tamburazenekar, továbbá a Duhaj, a Csörömpölő és a Csalóka együttes, a Flaman—Hézső-citerakettős és a Mendicus tamburazenekar. A HallgatLakban a fiatalabb és a felnőtt korosztály mesemondói szórakoztatták a közönséget.
A felsoroltakon kívül működött a Hajfonoda, meghirdették a Hencidától Bonchidáig elnevezésű hagyományőrző vetélkedőt, és még divatbemutatót is láthattunk, melyen a modellszerepet vállaló fiúk és lányok Kis feketék, nagy ötletek címmel a vajdasági viseletkészítők és kézművesalkotók öltözékeit vonultatták fel.
Este a hetvenedik születésnapját ünneplő Magyar Állami Népi Együttes az Ezerarcú Délvidék című gálaműsorral lépett fel. Az előadás a magyar színpadi néptáncművészet történetében először mutatja be a Délvidéken élő népek gazdag tradícióját.
A vajdasági magyarság egyik nagy ünnepének számító, V. Szent Mihály-napi Táncháztalálkozó és Sokdalalom nevű rendezvényt a Hagyományok Háza Hálózat — Vajdaság és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a budapesti Hagyományok Házával közösen szervezte meg.
Fényképezte: Tóth Lívia