
Tavaly december 23-án szvetityevói és kavillói polgárok Svetićevo—Székelytornyos néven hagyományápoló egyesületet alapítottak. A társaság rendkívül összeszokott, hiszen a hivatalos megalakulás előtt már több, nagy érdeklődésre számot tartó akciót és rendezvényt szervezett.

A 93 tagot számláló egyesületet 5-en alapították: az elnöki tisztet Mihalek Máté tölti be, Bakos Laura a szervezet alelnöke, Gere Tünde a titkára és a szóvivője, Balázs Anita és Bakos Elvira pedig a további két alapító tag. A csoport először két éve hallatott magáról, amikor a kavillói templomot meszelték be.
— A VMSZ-től kapott anyagi támogatásból a festékeket vásároltuk meg, a munkálatokat pedig mi, falusi, hívő emberek végeztük el. A nyári forróságban naponta húsz gyermek csatlakozott hozzánk, akik meszelték a falakat, és mindenben segítettek nekünk. A tíz napig tartó munka során kétszer főztünk, először bab, majd kakaspaprikás rotyogott az üstben. Amikor befejeztük, csak ültünk, és kérdezgettük egymástól: holnaptól hogyan tovább? Ekkor merült fel az ötlet, hogy szervezzünk közös programokat. Az elgondolást tett követte, és előbb a közeli farmra kerékpároztak többen a csoportból, majd természetjáró séta következett, melyet horgászás, csónakázás és tóparton való sütögetés követett. A Tanyaszínház épületét és udvarát közösségi összefogással kitakarítottuk, Luca- és Mikulás-nap alkalmával ünnepséget szerveztünk, a farsang keretében elűztük a telet, és a nőnapot is megünnepeltük. Rendezvényeinket Topolya Önkormányzata, Pobeda és Gunaras Helyi Közössége, valamint magánszemélyek támogatásával valósítottuk meg, de önerőből is gondoskodtunk eszközökről. Szerettünk volna pályázatokon részt venni, amihez civil szervezetet kellett alapítanunk. Egyesületünk a Svetićevo—Székelytornyos nevet kapta, a falu központjában ugyanis egy harang és harangláb található, melyen — utalva a valamikor itt élt bukovinai székely magyar emberekre — a Székelytornyos felirat szerepel — mondta Gere Tünde, hozzátéve, hogy a világhálón Szvetityevó—Buránysorként vannak feltüntetve, ami helytelen, hiszen a település sohasem viselte a Zenta községhez tartozó, Kevi és Tornyos között lévő település nevét. A pontatlanságot jelezte az illetékeseknek, és a hiba kijavítása folyamatban van.
A Svetićevo—Székelytornyos Hagyományápoló Egyesület alapító tagjai (Lakatos János felvétele)
A közelmúltban farsangi ünnepséget szerveztek, síppal-dobbal, kolompokkal és csörömpölőkkel zajt keltve vonultak végig a település utcáin, elégették Bözsikét, a kiszebábút, majd farsangi fánkot fogyasztottak.
— Céljaink között különféle gyerektáborok, kézműves-foglalkozások, kerékpár- és természetjáró túrák szervezése, fásítás és faluszépítési akciók, valamint csapatépítő és összekovácsoló események megtartása szerepel. A nyár folyamán a gyerekeknek tűzoltótábort szervezünk, a megtanultakat a pobedai falunapon mutatnánk be — emelte ki Mihalek Máté elnök.
Székelytornyos (Tóth Tibor felvétele)
Kapcsolatba léptek a környező helységek civil szervezeteivel, a közelmúltban első alkalommal vettek részt a zentagunarasi bőgőtemetésen, de kiváló együttműködést valósítanak meg a településen működő szerb egyesülettel is. A sportnak is nagy jelentőséget tulajdonítanak, így többen napi szinten szabadidős tevékenységként több kilométert sétálnak, heti egy-két alkalommal pedig Kavillón fitneszedzéseket tartanak. Húsvét közeledtével csoportos, lovas kocsival való locsolkodást szerveznének élő zenével, és társasjátékestek is szerepelnek a tervek között, hiszen fontosnak tartják, hogy az emberek minél többet beszélgessenek egymással. A civil szervezet nyitott a csatlakozni kívánók előtt, nemcsak Szvetityevóról és Kavillóról, hanem a helyi közösség másik két településéről, Pobedáról és Kispestről is várják az érdeklődőket. Nagy szükségük lenne egy székházra, ahol megbeszélhetnék az egyesülettel kapcsolatos dolgaikat, és különféle foglalkozásokat tarthatnának.