Az Adai Műszaki Iskola az elmúlt években fokozatos felújításokat hajtott végre az épületén. A legutóbbi fejlesztések keretében kicserélték a hatvankét éves intézményben a belső nyílászárókat, valamint megújították a tanműhelyt, mely a gyakorlati oktatás helyszíne. Jelenleg egy új térfigyelő rendszer kiépítésén dolgoznak. A részletekről Gilice Hilda, az iskola igazgatója nyilatkozott lapunknak.
Az intézmény nyílászáróinak cseréje a mostani beruházással lezárult, melynek keretében 31 ajtót és 6 kisebb ablakot újítottak fel. Az 5 millió dináros beruházást a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi — Nemzeti Közösségi Titkárság támogatása tette lehetővé. Ezzel a fejlesztéssel a nyílászárók teljes cseréje befejeződött, hiszen az intézmény a korábbi évek pályázatainak köszönhetően fokozatosan lecserélte a külső ajtókat és ablakokat.
Gilice Hilda, az Adai Műszaki Iskola igazgatója (forrás: az iskola archívuma)
— Folyamatosan figyelünk arra, hogy az iskola épületének felújításait ütemezetten és a lehetőségekhez mérten valósítsuk meg. Az elmúlt évek során a nyílászárók cseréjét lépésről lépésre végeztük el. Ami még hátravolt, az a belső nyílászárók cseréje, melyet most a tartományi oktatási titkárság támogatásával sikerült teljesen megvalósítani, így minden régi belső ajtót és néhány kisebb, tantermi ablakot lecseréltünk. Ez fontos volt, mivel a régi ajtók gyakran nem csukódtak rendesen, a zárszerkezetek folyamatosan meghibásodtak, és esztétikailag sem feleltek már meg az elvárásoknak. Célunk, hogy diákjaink kényelmes környezetben tanulhassanak, és a tanárok is megfelelő körülmények között végezhessék munkájukat. Az épület külső nyílászáróinak korábbi cseréje jelentős hőszigetelési javulást eredményezett, és a kazán cseréje is megtörtént, így az épület energiahatékonysági besorolása is sokat javult. Az elmúlt hat-hét évben a támogatásoknak megfelelően végeztük a felújításokat: először a külső nyílászárók, majd a vizesblokkok kerültek sorra. Minden lehetőséget megragadtunk, hogy fejlesszük az épületet, kihasználtuk az önkormányzati, a tartományi és a minisztériumi pályázati lehetőségeket is. Egyszerre nem lehetett mindent megvalósítani, így lépésről lépésre haladunk, ami viszont szervezési szempontból volt előnyös, hiszen így az oktatási tevékenység nem szünetelt, és az épület kiürítésére sem volt egyszer sem szükség. A munkálatok mindig oktatási időszak alatt valósultak meg, illetve a téli vagy a nyári szünetekben.
Gilice Hilda és a Magyar Nemzeti Tanácstól kapott CNC-gép (a szerző felvételei)
A közelmúltban fejeződött be az iskola tanműhelyének átfogó felújítása is. Az anyagi ráfordításon túl a nehéz gépek mozgatása külön logisztikai kihívást okozott. A több mint 5 millió dináros projektum az önkormányzat és a helyi Thermometal vállalat támogatásával valósult meg.
— A tanműhely épületét 1970-ben kezdték építeni, iskolánkban ugyanis mindig valamilyen szakmát tanítottak, és ehhez elengedhetetlen volt egy műhely, ahol a diákok helyben elsajátíthatták a gyakorlati tudást. Az évek során a műhely állapota leromlott, és az épület korszerűsítése nélkülözhetetlenné vált. A felújítás során cseréltük a nyílászárókat, új padlót raktunk le, kifestettük a belső tereket, korszerűsítettük az elektromos hálózatot és a fűtést, valamint minden szükséges karbantartási munkát elvégeztünk. Itt több régi fémforgácsoló gépünk is van, melyeket a valamikori Potisje vállalattól kaptunk, a legnagyobb kihívás ezeknek a régi, nehéz gépeknek a mozgatása volt, melyek helyi segítséggel, külön logisztikai szervezéssel kerültek ki az épületből, majd pedig vissza be az új helyükre. A beruházás az önkormányzat és a Thermometal vállalat támogatásával valósulhatott meg, a logisztikai feladatok teljesítése pedig jelentős időt, energiát, összefogást és szervezést igényelt.
Az Adai Műszaki Iskola
Az iskola továbbá 2 millió dinárt nyert az intézmény térfigyelő rendszerének fejlesztésére, melynek célja a biztonság fokozása.
— A tartományi oktatási titkárság egyik pályázatának köszönhetően lehetőségünk nyílt a már meglévő kamerarendszerünk bővítésére, felújítására és korszerűsítésére. Az iskola területén már voltak kamerák, de a régi, elavult készülékeket le kell cserélni, és az iskola területén vannak olyan részek, amelyeket eddig nem fedett le a megfigyelőrendszer. Emellett a felvevőrendszert is fejleszteni kell, hogy elbírja a megnövekedett kapacitást az új kamerákkal. A beruházás részeként egy monitoringszobát is kialakítunk, ahol az iskola területén zajló eseményeket folyamatosan nyomon lehet követni, és ha bármi történik, az azonnal visszanézhető lesz. Ezáltal mind a diákok és az itt dolgozó tanárok, mind az anyagi javak nagyobb biztonságban lesznek, és mindenki jobban érezheti magát az iskola területén.
Diákok a gyakorlati oktatás közben
Az igazgatónő elmondta, hogy az iskola minden elérhető lehetőséget megragad, és folyamatosan pályázik a fejlesztésekért. A közeljövőben a főépület tetőszerkezetének felújítását tervezik. Bár még nem ázik be, de a korára való tekintettel nem szeretnék az utolsó pillanatig halogatni a cserét. Ezenkívül a belső terek padlójának felújítása és tisztasági festése is esedékes, hogy még komfortosabb környezetet teremtsenek a diákoknak és a dolgozóknak.
A hatvankét éves múltra visszatekintő iskola három szakterületen kínál képzést a fiatalok számára: gépészet és fémmegmunkálás, elektrotechnika, valamint földméréstan és építészet. Az intézmény 65 dolgozót foglalkoztat, köztük általános és szaktantárgyakat oktató tanárokat, illetve kisegítő személyzetet. Jelenleg összesen 326 diákja van, akik közül 300 fiú.
A felújított tanműhely
— A gépészet és fémmegmunkálás területén két oktatási profil érhető el: a négyéves képzés a számítógép-vezérelt gépek technikusa, a hároméves pedig a CNC- és fémforgácsológép-kezelők képzése, mely CNC-marósokat és fémesztergályosokat képez. Az elektrotechnikai szakon két négyéves profilt kínálunk: a számítógépes elektrotechnikusi és a mechatronikai technikusi képzést. A földméréstan és építészet szakon egy hároméves képzés van, ahol a diákok elsődleges építési munkák operátoraivá válhatnak. Itt az első évben általános tantárgyakat tanulnak, a második évtől pedig szakosodnak ács vagy kőműves irányba. Mivel az építőiparban munkaerőhiány tapasztalható, különösen fontos ez a képzés. Kis létszámú osztályokat indítunk, melyek nyitását a Magyar Nemzeti Tanács támogatja, ami nagy segítség számunkra.
Az igazgatónő beszámolt arról, hogy az intézményben régóta folyik felnőttképzés, melyet 2017 óta nyilvános szervezői jogállással végez az iskola fémmegmunkálás és textilipari szakirányokon. Az intézmény tavaly kapta meg új akkreditációját, ennek értelmében jelenleg csak fémmegmunkálás szakterületen kínál fémmegmunkáló gépkezelői képzést, két specifikus programmal: egy 300 órás CNC-marós- és egy 200 órás CNC-esztergályos-képzéssel. A CNC-marós-képzést tavaly 10 fővel sikeresen megvalósították, jelenleg pedig a CNC-esztergályos-képzésre várják az érdeklődőket. A jelentkezés feltétele a befejezett általános iskola és egy alkalmassági orvosi igazolás. A képzés maximum 10 fővel indul, és továbbra is várják a jelentkezőket.
A lecserélt beltéri ajtók már rendesen csukódnak