A borzalmak közepette is lehet emberségességet, lovagiasságot tapasztalni. A traumák kibeszélésének, feldolgozásának pedig nincs alternatívája!
A könyvet, Horváth László Imre (1981) Rosseb című legújabb kötetét egyelőre csupán fel- és átlapozni volt időm a minapi (február 3-ai) bemutatói estről hazatérvén, illetve hazahozván belőle egy dedikált példányt. Viszont határozottan érzem: ezúttal is jól választottam!
A csaknem 400 oldalas mű 2024-ben jelent meg a budapesti Cser Kiadó gondozásában. Tartalmát illetőleg egy (mind)eddig meg nem írt, nagy magyar háborús regény, mely az egyszerű katona sorsát követve eleveníti meg a két világháború és az 56-os szabadságharc történetét: a legendás, somogyi Rosseb ezreddel az I. világháború frontjain, utódalakulatával a Don-kanyarban és Budapest ostromában, majd a felkelőkkel a Corvin közben. A regény a Rosseb ezred ezrednaplója alapján készült.
Az alkotást — általa a vonatkozó korszak(ok) részleteibe is betekintést nyerve — a szerző, a kiadót képviselő Vörös András, valamint Bánsági Andor történész, Az első világháború napról napra tudományos weboldal szerkesztője alkalmi pódiumbeszélgetésén ízlelgethettük.
„…a puszták népe kitűnő katona. A világháború kezdetén a kaposi 44-es gyalogezred négy hónap alatt négyszer semmisült meg, s négyszer támadt fel újra. A puszták fiai nem sajnálták a bőrüket” (Illyés Gyula: Puszták népe).
A rendezvény fölé a budapest-belvárosi S4 (Háló Közösségi és Kulturális Központ) nyújtott befogadó hajlékot.
Fotóink a helyszínen készültek.
Fényképezte: Martinek Imre