Az óceán mélye is rendkívül fertőzött — A világ legnagyobb lefolyója — Hamarosan megnyitja kapuit az új Apple-központ — Megtalálták az univerzum legfényesebb pulzárját
Az óceán mélye is rendkívül fertőzött
Évtizedek óta betiltott anyagokat találtak több mélytengeri élőlényben. A kutatók speciális eszközöket indítottak a Csendes-óceán mélye, egészen pontosan a Mariana-árok, valamint a Kermadec-árok alsó régiói felé. Mindkét területen 10 km-nél is mélyebb a víztömeg, a két helyszín azonban egymástól 7000 km-es távolságra helyezkedik el, így jó ötletnek tűnt az egyidejűleg elvégzett vizsgálat. Az itt befogott mélytengeri élőlényekből vett minták alapján kijelenthető, hogy a súlyosan mérgező, rákkeltő anyagok, melyeket az USA-ban a ’30-as és a ’70-es évek között használtak szigetelő- és tűzálló anyagként, még itt is, ennyi idő elteltével is kimutathatóak. A teljes, globális szinten legyártott mennyiséget 1,3 millió tonnára teszik, mivel azonban évekkel korábban az Egyesült Államok területén, folyókban is kimutatták ezeknek az anyagoknak jelenlétét, úgy látszik, hogy a források nem tűntek el teljesen.
A világ legnagyobb lefolyója
Szenzációs drónvideó készült a világ talán legnagyobb lefolyójáról, a Glory Hole nevű víznyelőről. A termetes lyuk a kaliforniai Napa megyében, a Berryessa-tó fenekén tátong, melyből most „kihúzták” a dugót, hogy leengedjék a vizet. A tó ugyanis a februári, nagy esőzések miatt igencsak megduzzadt, ezért volt szükség a beavatkozásra. A hatalmas lefolyón akár egy kisebb hajó is gond nélkül lecsúszhatna.
Hamarosan megnyitja kapuit az új Apple-központ
Áprilisban nyílik meg az új Apple-központ, melynek létrehozása mellett egykor még Steve Jobs is lobbizott. A világcég szakembereinek elképzelése szerint a jövőben várhatóan 12 000 alkalmazott dolgozik majd az Apple Parkban. A komplexum közel sincs kész, a végső simítások még hónapokig tartanak a Campus 2-nek is nevezett objektumon. A munka egész nyáron folytatódni fog. A kereken 1000 személy befogadására alkalmas terem Steve Jobs nevét viseli majd, és a jövőben ott fogják majd bemutatni az új termékeket. Eddig erre a célra általában különféle kaliforniai rendezvényközpontokat választottak.
Megtalálták az univerzum legfényesebb pulzárját
Az univerzum eddig ismert legfényesebb, legtávolabbi pulzárjára bukkant az Európai Űrügynökség az XMM Newton röntgencsillagászati műhold segítségével. A gyorsan forgó neutroncsillag ezerszer fényesebb, mint azt eddig lehetségesnek hitték. Ráadásul ez a pulzár a valaha észlelt legtávolabbi ilyen jelenség, fénye ötvenmillió évet utazott, mire az XMM Newton érzékelte. A pulzárok egyébként gyorsan forgó neutroncsillagok, melyeknek erős mágneses terük van. Főleg szupernóva-robbanások után jön létre, illetve olyan fehér törpékből is kialakulhat, amelyek elég sok anyagot gyűjtenek össze környezetükből, hogy végül bekövetkezzen a gravitációs összeomlás.