Nem lesz hétvégi kijárási tilalom, de újabb korlátozásokat vezetnek be a koronavírus-járvány megfékezéséért, erről döntött ma a szerbiai válságtörzs. A szigorítások egyelőre csak Belgrádot érintik.
Korlátozzák a vendéglátóipari létesítmények és szórakozóhelyek munkáját, és tilos lesz a csoportos gyülekezés. A szigorítások holnaptól lépnek életbe.
Ana Brnabić szerb miniszterelnök szerint a fővárosi kórházi kapacitások megteltek. Az ország többi részén egyelőre nem lesznek további korlátozások, Belgrádban viszont új intézkedések lépnek életbe pénteken reggel: „Itt az első intézkedés a teljes körű gyülekezési tilalom, tehát a szervezett gyülekezés tilalma, legfeljebb tíz főig, zárt és nyitott térben egyaránt. Gyakorlatilag ezek az intézkedések érvényben maradnak, mert figyelnünk kell a hatásait. Amint lehetőség adódik ismét egy olyan-amilyen normális életre, mi ezeket az intézkedéseket ismét visszavonjuk. És akkor követjük megint a helyzetet. Tehát Belgrád városában teljes körű gyülekezési tilalom lép érvénybe, kinn és bent is, a maximum pedig 10 fő. Visszatér a rendkívüli állapot idején érvényben lévő intézkedés, a zárt helyiségekben tartózkodó személyek számára vonatkozóan. Tehát minden vendéglátóhelyen, üzletben, gyógyszertárban ki kell függeszteni, hogy egyidejűleg hányan lehetnek benn, abban a bizonyos helyiségben. Ha nem tévedek, egy személy részére négy négyzetmétert kell biztosítani.”
A harmadik intézkedés a vendéglátó- és szórakozóhelyek, illetve zárt terek munkaidejének korlátozása mindaddig, amíg a helyzet nem javul. Ezek kötelezően zárva lesznek este 9 órától reggel 6-ig. Ez a bevásárlóközpontokra, boltokra és zárt piacokra is vonatkozik - tette hozzá a szerb kormányfő. A nyitott vendéglátóipari egységek és kerthelyiségek 23 óráig tarthatnak nyitva péntektől a fővárosban.
Dr. Goran Stevanović, a belgrádi Fertőző és Trópusi Betegségek Klinikájának igazgatója szerint Belgrádban a helyzet rendkívül súlyos: „Átlagosan csak a Fertőző és Trópusi Betegségek Klinikáján, amely a három betegosztályzó központ egyike, 350 vizsgálatot végzünk el 24 óra alatt. A többi osztályzóközponttal együtt ez közel 500-550 vizsgálat naponta. Ezen betegek egyharmada azonnal kórházba kerül a klinikai állapotuk súlyossága miatt. Legtöbbjük azonnal oxigénterápiára is szorul, amit ambulanciai vagy otthoni körülmények között nem tudunk biztosítani számukra.”
A most bevezetett szigorítások addig maradnak életben, amíg ezt a járványügyi helyzet megköveteli - hangsúlyozták az illetékesek. Azt mondták, ha szükséges, más önkormányzatok területén is meghozzák a szükséges intézkedéseket.
Pannon RTV