Az ókori Római Birodalom civilizációnk fejlődése szempontjából meghatározó időszaknak tekinthető. Vívmányainak hatásait máig érezzük az építészet, a jogrend, a hadviselés és az élet számos más területén.
Rómát katonai erő, fejlett jogrendszer és államszervezet jellemezte. Az ókor egyik legjelentősebb birodalma volt, mely fénykorában az addig ismert majdnem teljes világot meghódította. Abban az időben nyilván azt hihették a filozófusok, hogy egy ilyen fejlett birodalom nem fog csak úgy összeomlani. Mégis ez történt. Szokás mondani, hogy ha a történelem nem is ismétli önmagát, de a mintázatok felismerhetően ismétlődnek.
Már csak ezért is érdemes áttekinteni, hogy milyen tényezők vezethettek el a Római Birodalom bukásához. Fénykorában mintegy 60 milliós lakossága volt, és a Krisztus utáni II. századra meghódította az akkor ismert majdnem teljes világot. Mezopotámiától a Brit-szigetekig, a Kaszpi-tengertől a mai Gibraltárig a római légiók dominanciája valósulhatott meg. Aztán az V. században a Nyugatrómai Birodalom bukása nemcsak egy nagy birodalom vége, hanem Európában egy nagy civilizáció összeomlása is volt. Rómában az állam vízvezetéket épített, ingyenes, vezetékes vízzel működő illemhelyeket tartott fenn. A szennyvíz elvezetéséről is gondoskodtak. Ha összehasonlítjuk ezt azzal, hogy Európában a lakosság még a XIX. században is a folyókból, patakokból, esetenként szennyezett ásott kutakból nyerte ki a vizet, megdöbbenhetünk, hogy mi okozhatott ilyen hanyatlást.
Szalai Attila rajza
Róma bukása után az építészetben is hatalmas visszafejlődés történt. Még a késői középkorban is a római korban égetett, bontott téglákat igyekeztek felhasználni új épületek falazásához. A betonkészítés technológiáját is csak évszázadok múlva fedezték fel újra. A rómaiak olyan kifinomult sebészeti eljárásokat is végeztek, amelyekre a XVIII—XIX. századig kellett várni. A római orvosok a fájdalmas műtétek elvégzése során fejlett érzéstelenítési módszereket alkalmaztak. A birodalom összeomlása után 1500 évre eltűntek az orvosi gyakorlatból az ilyen módszerek. A sebészeti eszközök forró vízzel történő fertőtlenítése, az egyes orvosi felszerelések első használat utáni kidobása csak a XIX. században vált ismét szokássá, bevett gyakorlattá.
A XVII—XVIII. században Európában, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten is sok helyen a rómaiak által kiépített úthálózatot használták. A Római Birodalmat fénykorában 70 000 kilométeres, jól karbantartott úthálózat kötötte össze. Abból az időből eredeztethető a mondás, hogy minden út Rómába vezet, hiszen a hálózatot római központúként alakították ki. A római jogot, az abban az időben kialakított jogrendszert a mai napig ajánlott tanulmányozni. Sok szempontból ugyan az a kor mai értelemben nem volt demokratikusnak nevezhető, de érdekes tényként említhető, hogy az I. században élt, polgárjoggal bíró római nőnek több joga volt, mint a XIX. századi, viktoriánus kori angol társának. Házasságában magánvagyona lehetett, a házasság az ő kezdeményezésére is megszűnhetett, perképesnek tekintették, személyesen is képviselhette magát a bíróságon, saját vállalkozást is indíthatott.
A bukást nyilván siettette, hogy a gazdagsága miatt vonzó Rómát a barbár törzsek többször kifosztották. A keleti és a nyugati rész közötti ellentétek miatt a birodalom egysége megszűnt. A barbárok egy idő után már ki-be jártak a határokon. A megapolisz végül a következő korok számára egy egyszerű kőbányává változott. Ezek tükrében talán nem is olyan nehéz párhuzamokat vonni a mai kor történéseivel. Vagy lehet, hogy a hasonlóság csupán a véletlen műve? Legyünk-e vagy ne legyünk rómaiak? Megtörténhet, hogy valóban ez most a jövőnket is meghatározó kérdés?