A napelemek egyik nagy hátránya, hogy csak akkor működnek, ha van napsütés, ezért a Reflect Orbital célja, hogy megoldást kínáljon erre. Egy olyan forradalmi technológiát tervez bevezetni, amely lehetővé teszi, hogy éjszaka is napfényt „sugározzanak” a Föld felszínére.
A cég ambiciózus tervei szerint több mint ötven darab műholdból álló flottát fognak napszinkron pályára állítani, amelyeken hatalmas tükrök lesznek elhelyezve. Ezek a műholdak a Nap sugarait visszaverve rendelésre a Föld egyes pontjain mesterséges napfényről gondoskodnak, melyet leginkább a napelemfarmok tudnak majd hasznosítani sötétedés után. A vállalat szerint megoldható lenne a napenergia-termelés egyik legnagyobb kihívása, az időszakos rendelkezésre állás, mivel a Nap sugarait a tükrök segítségével újrahasznosítanák, ezzel meghosszabbítva a napenergia-termelést a napnyugta utáni órákban is.
Kép forrása: www.reflectorbital.com
A projektum érdekessége, hogy a technológia segítségével akár személyes megvilágítást is kérhetnek majd a felhasználók, hiszen a Reflect Orbital szolgáltatása lehetővé teszi, hogy a megrendelők online platformon válasszák ki, hová és mikor szeretnék irányítani az éjszakai napfényt. Ha belegondolunk, elég jó áprilisi tréfa lenne egyik ismerősünk házára napfényt rendelni az éjszaka közepére.
Bár a technológia fejlesztése még gyerekcipőben jár, már most nagy érdeklődés mutatkozik a projektum iránt. A vállalat több mint 30 000 jelentkezést kapott, és ez a szám folyamatosan nő. Az érdeklődés nagy lökést kapott azután, hogy a cég egy koncepcióvideót tett közzé, mely bemutatta, hogyan is működhet a szolgáltatás. A videóban látható volt, hogyan irányíthatják a tükrökkel a napfényt egy területre, a felhasználók pedig applikációval vezérelhetik a folyamatot. A videó csak demonstráció volt, és hangsúlyozták, hogy még hosszú út áll előttük, mielőtt a technológia teljesen kész lenne a piaci bevezetésre.
New things to play with on the website! pic.twitter.com/NJcOjFSblf
— Ben Nowack (@bennbuilds) August 22, 2024
A cég eddig egy próbamérést hajtott végre, melynek során hőlégballon segítségével tükrözték vissza a napfényt 3 kilométeres magasságból. A következő lépés egy olyan műholdprototípus fellövése lesz, amellyel már valódi körülmények között is tudják tesztelni a technológiát. A tervek szerint a műholdak körülbelül 600 kilométeres magasságban fognak keringeni a Föld körül, és onnan irányítják majd a Nap sugarait a kiválasztott helyszínekre. A rajtuk lévő tükör 10 × 10 méteres, Mylar fóliával borított felület lesz, mely az elképzelés szerint éppen eléggé tükrözi majd a napfényt, hogy a célba vett napelemek — ha nem is a nappali hatékonyságukkal, de — kellően produktívan működjenek majd a sötét órákban is.
2018-ban Kína is előállt egy hasonló tervvel, mely mesterséges holdat hozott volna létre, vagyis szó szerint „mű” holdat tervezett felbocsátani. A cél az volt, hogy ez a mesterséges hold tükrök segítségével visszaverje a napfényt a Földre, és ezzel csökkentse a városok éjszakai világítási igényét. A tervek szerint 2020-ra már három ilyen mesterséges holdat szerettek volna pályára állítani. A projektum azonban végül nem valósult meg.
A Reflect Orbital szolgáltatását 2025 utolsó negyedévére ígéri, amikor várhatóan néhány perces megvilágítást tudnak majd adni egy körülbelül 5 kilométeres területen. Ez az ötlet azonban még számos kérdést felvet, hiszen a tesztelések és a műholdak üzembe helyezése csak a következő években indul el igazán. Ahogy az is még kérdéses, hogy egyáltalán megéri-e. Tud majd annyi áramot termelni, hogy kifizetődő legyen?
Ők viszont minden kérdésre nyitottak, sőt, arra kérik az embereket, ha valaki tud mondani egy jó okot, hogy ez miért nem fog működni, mondja el nekik, talán még nem gondoltak rá, vagy ha igen, akkor megválaszolják.