1854-ben és 1855-ben Mária-jelenéseket jegyeztek fel Töröktopolyán, amelyek a temesvári püspökségen vannak dokumentálva. Ezen jelenéseknek köszönhető, hogy Töröktopolyát lelkészségre emelték, s a község búcsújáró hellyé vált. Napjainkban is Bánátnak ez az egyetlen Mária-kegyhelye. A búcsút...
1854-ben és 1855-ben Mária-jelenéseket jegyeztek fel Töröktopolyán, amelyek a temesvári püspökségen vannak dokumentálva. Ezen jelenéseknek köszönhető, hogy Töröktopolyát lelkészségre emelték, s a község búcsújáró hellyé vált. Napjainkban is Bánátnak ez az egyetlen Mária-kegyhelye. A búcsút Nagyboldogasszony napján tartják, kétnapos ünnepség keretében. A zarándokok hagyományosan előző nap a kora délutáni órákban érkeznek autóbusszal, gépkocsival, traktorral. Valaha nagyon sokan gyalog tették meg az utat, de napjainkban már elvétve sem találkozunk gyalogos zarándokokkal.
Az ünnepség búcsúnyitó szentmisével kezdődik, majd a zarándokok végigjárják a keresztutat. A hívek horvát és magyar nyelvű szentmiséken vehetnek részt, éjfélkor van az ifjúsági szentmise. Egész éjjel tart a nagy cönákulum, amelynek keretében a rózsafüzért imádkozzák, közben van lehetőség az elmélkedésre is. Nagyboldogasszony napján ünnepi szentmisével ér véget a zarándoklat.
Noha nálunk munkanap Nagyboldogasszony napja, az idén is szép számban vettek részt a zarándokok ezen a jeles ünnepen, amelynek házigazdája a kegyhely őre, dr. Sóti János SJ atya. Az ünnepi szentmisét a Nagybecskereki Egyházmegye főesperese, msgr. Fiser János mutatta be paptestvéreivel együtt.
Nagybecskereki Egyházmegyei Sajtóiroda