Zajlanak a munkálatok a Tiszaszentmiklós Magyar Kultúrkör épületének udvarában. A tevékenységről Reperger Miklós, az egyesület elnöke mesélt.
— Az idén harmincéves a Tiszaszentmiklós Magyar Kultúrkör, és ugyanennyi idős a kézművestáborunk is. Ezúttal meglepetéssel készülünk, nem egy, hanem két kézművestábort is szervezünk, hogy a kicsik és a nagyok egyaránt részesei lehessenek a közös élménynek. Július 26-a és 30-a között a hat–tizenhárom éves korosztályt, augusztus 3-ától 7-éig pedig a tizennégy éven felüli jelentkezőket várjuk. Egyébként most egy új székházban vagyunk, nemrégiben költöztünk ide, nincs még egy éve sem. Itt mindenféle kisebb-nagyobb javításra szükség van, igyekszünk lassan mindent megcsinálni, amire most lehetőségünk van. Én azt hiszem, egy-két év kell még ahhoz, hogy ez az épület olyan legyen, amilyennek elképzeltük. Jelenleg a kerítést újítjuk fel a szomszéd felől, mert már nagyon tönkrement, és segítségünk is van hozzá, aminek nagyon örülünk. A szorgoskodó fiatalok Budapestről érkeztek, a Fiatal Missziósok Katolikus Közösségének a tagjai.
A kultúrkörhöz tartozó gyerekek egy része éppen táborban van a Balatonon, de egyébként az aktivitások egész nyáron folynak. A néptáncosok kedden és csütörtökön próbálnak, a furulyások és a citerások most pihennek egy kicsit, ők majd szeptemberben folytatják a munkát.
Hódi Balassa, a fiatal missziósok egyike elmondta, mindannyian Budapestről jöttek, a Szent II. János Pál Iskolaközpont (katolikus gimnázium) tanulói.
— Több éve részt veszünk ilyen munkákban. Év közben eljárunk Magyarország szegényebb falvaiba, és ott segítünk, nyaranta viszont egy-egy külhoni, magyarok lakta településre utazunk. Általában számunkra is elvégezhető, könnyebb fizikai munkákat vállalunk, mint például a kertrendezés, vagy itt Tiszaszentmiklóson a kerítés építése. Korábban többször is idős embereknek segítettünk, illetve szoktunk gyerekekkel is foglalkozni. Ebben a faluban és a közeli Szajánban is tartunk ezen a héten, amíg itt vagyunk, gyermekprogramokat. Nagyon jól fogadtak bennünket a helybeliek, mindenki kedves, Szajánban már az első napon megismerkedtünk a gyerekekkel, sokan voltak, tíz-tizenöten. Lesz majd pihenőnapunk is, akkor szeretnénk egy kicsit körülnézni, esetleg strandolni ebben a nagy melegben. Vasárnap szentmisére megyünk, ismét gyermekprogramokat szervezünk, és így múlik el az az egy hét, amíg itt tartózkodunk. Több helyszínen dolgozunk, néhányan például a temetőben lévő kápolna meszelésében, takarításában segítenek, a magyar kultúrkörben is rendezzük egy kicsit a kertet, lenyírtuk a füvet itt is, és a katolikus templom körül is, megcsináljuk a kerítést. Szajánban van egy-két hányatottabb sorsú család, a csoportból néhányan náluk dolgoznak, meszelnek, pakolnak.
Mint megtudtuk, a népes csapat mintegy negyven tagot számlál, főleg középiskolásokat, de van közöttük egy-két egyetemi hallgató is, valamint két katolikus atya is érkezett. Az is kiderült, hogy az iskolaévben négyszer szerveznek három-három napos missziót, de olyankor az idő rövidsége miatt mindig az anyaországon belül maradnak, nyáron viszont egy hetet a határon túli területeken töltenek. Előző évben Erdélyben, Zsobokon voltak, a háború előtt a közösségük több nyáron visszatért Kárpátaljára, Vajdaságban viszont most vannak első alkalommal.
A XXX. Tiszaszentmiklósi Kézművestábor első váltásába július 15-éig, a másodikba pedig július 25-éig fogadják a jelentkezőket. Érdemes ezt minél előbb megtenni, mert a helyek száma korlátozott. A részletek megtalálhatóak a Tiszaszentmiklósi Kézművestábor 2024 Facebook-oldalán.
Horváth Zsolt felvétele