Mint világító lámpás
A Halasi úti központi iskolaépület (Hevér Miklós felvétele),,A tanító olyan lámpás, amely minél inkább világít másoknak, annál inkább fogyasztja önmagát.' Gárdonyi Géza gondolatai hűen tükrözik azt az önzetlen, odaadó munkát, amelyet a - különösen a kisebbségi - tanítók,...
A Halasi úti központi iskolaépület (Hevér Miklós felvétele) |
,,A tanító olyan lámpás, amely minél inkább világít másoknak, annál inkább fogyasztja önmagát.' Gárdonyi Géza gondolatai hűen tükrözik azt az önzetlen, odaadó munkát, amelyet a - különösen a kisebbségi - tanítók, tanárok végeznek annak érdekében, hogy a jövő nemzedékét valós tudással, értékes és értékelni képes személyiséggel ruházzák fel.
Fehérvári Magda iskolaigazgató négy éve látja el a feladatát, és ez alatt az idő alatt rengeteget fejlődött az iskola |
Ezt az áldozatos munkát, a tanítói hivatás magas színvonalon való művelését és az általa elért eredményeket véve figyelembe az oktatási minisztérium hét vajdasági magyar általános iskolát is az ország legjobb oktatási-nevelési intézményei közé sorolta. Közöttük a szabadkai Gróf Széchenyi István Általános Iskolát, mely tanintézet azon túlmenően, hogy a különféle megméretéseken kimagasló eredményeket ért el, pedagógus-továbbképzéseket és szakmai konferenciákat is szervezett, valamint négy kihelyezett intézménye épületének a felújítását, korszerűsítését is megvalósította.
Az oktatási minisztérium az értékeléskor figyelembe vette többek között a záróvizsga eredményeit, a versenyeredményeket, az aktivitásokat, úgymint különböző rendezvények szervezését, a beruházásokat, a pedagógusképzéseket, de az oktatási minisztérium körzeti igazgatóságainak és a nemzeti tanácsok - a magyar iskolák esetében a Magyar Nemzeti Tanács - ajánlásait is. Az MNT pedig olyan iskolákat ajánlott, amelyek a formális oktatási tanórás kereten túlmenően jelentős szabadidő-tevékenységeket végeznek, illetve a különböző programjaikkal fontos szerepet vállalnak a nemzeti közösség identitásának megőrzésében és ápolásában, mindamellett kimagasló eredményeket mutatnak fel az oktatási tevékenységben is.
Ez a céltudatosság jellemzi a szabadkai Gróf Széchenyi István Általános Iskolában folyó oktató-nevelő munkát. Szabadka 15 általános iskolája közül ez a legnépesebb: 1083 diákja van, 30 magyar és 25 szerb tannyelvű tagozata. A növendékek közül 127-en roma származásúak. A többiekhez való felzárkózásuk és az órákon való rendszeres részvételük szintén az itt dolgozók kitartó munkájának az eredménye.
Az iskola korszerű tanítási-oktatási programmal működik, jól felkészült tanítókkal és tanárokkal. Az oktatás négy épületben folyik: a központi iskola a Halasi úton található, hozzá a két közelebbi kihelyezett tagozat a Šabac utcai és a Szalai Iskola, a legtávolabbi pedig a Kelebiai Iskola. Mind a négy épületet az elmúlt évek során felújították, korszerűsítették, a minél hatékonyabb munka érdekében szükséges berendezésekkel látták el őket.
- A központi iskolánknak jól felszerelt informatikai kabinetje, könyvtára és médiatára van, mely bármikor a tanulók és a pedagógusok rendelkezésére áll - tudtuk meg FEHÉRVÁRI Magda iskolaigazgatótól. - Klasszikus és modern szerzők műveit, tudományos és népszerű olvasmányokat, enciklopédiákat, szótárakat és szakkönyvek gyűjteményét tartalmazza. A legnagyobb örömünkre az állománya folyamatosan bővül és újul. Ezenkívül külön felszerelt tantermekben folynak a magyarnyelv- és a szerbnyelvórák, továbbá a képzőművészet, a műszaki oktatás, a biológia és kémia tárgyak oktatása is, akárcsak a történelem-, a földrajz- és a zeneórák. Mind a négy iskolaépületünk számára van internet-hozzáférési lehetőség, ami jelentős mértékben segíti a tanórákra való felkészülést, és nem utolsósorban elengedhetetlen az informatikaoktatás során. Az osztálytermekben kivetítő, televíziókészülék, CD-lejátszó is van a különféle korszerű segédeszközökön kívül. Iskolánknak tágas, világos, korszerűen felszerelt tornaterme van, de sajnos az udvari sportpályáink felújítása, illetve újak kiépítése még várat magára. Ez a következő kitűzött cél, melyet meg szeretnénk valósítani.
Az iskolának 200 tagú kórusa van, tambura- és citerazenekara, népitánc- és népdalcsoportja, szavaló- és színjátszószakköre. A tanulók lelkesen gyakorolnak, szombatonként is eljárnak a próbákra. A néptáncosok most éppen a Kőketánc elnevezésű vetélkedőre készülnek, de a közeljövőben sort kerítenek arra a nagyszabású hangversenyre is, amelyen fellépnek a kórustagok és a zenekarok tagjai is.
- Iskolánk aktív résztvevője a Kárpát-medencei magyar iskolák munkáját összehangoló Diákuniónak, az Arad-TemesvárSzeged-Szabadka régió négy iskola együttműködésének, és 8 iskola részvételével megszervezik a Kárpát-medencei Széchenyi iskolák szövetségét is. A Márton Áron-emlékéremmel elismert szabadkai iskola 1996-ban kezdeményezte a köztársasági szintű magyarnyelv- és nyelvhelyességi versenyt, melynek lelkiismeretes szervezője és vendéglátó házigazdája volt a közelmúltig, három éve pedig már az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületével egyetemben megszervezi és otthont ad a honismereti versenynek is.
- Nálunk az egymás iránti tisztelet a legfontosabb. Jól tudja ezt pedagógus és diák egyaránt. Fegyelem van, enélkül ugyanis nincs megfelelő nevelői munka. Mi nemcsak oktatjuk, hanem neveljük is a gyermekeket. Ez a hivatástudat minden iskolánkban dolgozó tanító és tanár legfőbb erénye.
A tanórákon kívüli tevékenységek közé sorolható még a szelektív hulladékgyűjtés, mely révén a tudatos környezetvédelemre nevelik a gyermekeket, emellett a sport szeretetére is megtanítják őket. Ennek köszönhetően kiemelkedő eredményeket érnek el labdarúgásban és röplabdasportban.
Az iskola végzős tanulóinak a 65 százaléka hároméves középiskolába iratkozik. Ennek egyik oka éppen az, hogy a külvárosi településekről ide járó gyermekek családi háttere, illetve a család életvitele erre készteti őket. A kimutatások szerint az ebből az iskolából kikerülő nyolcadikosok szinte kivétel nélkül be is fejezik a középiskolai tanulmányaikat. Mi, pedagógusok mindeközben nagy hangsúlyt helyezünk arra, hogy végzős diákjainkat kellőképpen felkészítsük a záróvizsgára. Arra is nagyon büszkék vagyunk, hogy az 1083 diákunk közül mindössze 30-an járnak különórákra. Ez is a tanáraink eredményes munkáját dicséri. Számunka nagyon fontos, hogy a gyermekek identitástudatát kialakítsuk, és megtanítsuk őket arra, hogy legyenek büszkék a származásukra, ápolják a hagyományaikat, ugyanakkor tiszteljék a más nemzethez tartozó társaikat - hallottuk végezetül az igazgatónőtől.