
Ma reggelre meglátogatta a gyerekeket a Mikulás. A felnőttek körében is népszerű az ünnep, sokan lepik meg családtagjaikat, barátaikat egy kis figyelmességgel.
A magyar nyelvterületen december 5-én este kitisztítják, kifényesítik a csizmájukat a gyerekek, másnap reggel pedig meglepetéseket találnak benne. Régen almát, diót, mogyorót és aszalt gyümölcsöket rejtett a lábbeli, napjainkban többnyire édességet, déligyümölcsöt, apró figyelmességeket, valamint az ilyenkor elmaradhatatlan csemegét, a csokimikulást.
Szent Miklós a III-IV. században élt a mai Törökország területén található Myra városában. A püspök szeretetéről és bőkezűségéről volt ismert. Folyamatosan segítette a rászorulókat. Az egyik legelterjedtebb legenda szerint aranyat dobott be egy szegény család ablakán, ezzel megoldva kilátástalan helyzetüket. Ez a jótett vált a Mikulás-napi ajándékozás alapjává.
Szent Miklós kultusza a középkorban egész Európában elterjedt.
Magyarországon a XIX. században vált széles körben ismertté a legenda. A magyar Mikulás alakjában több hagyomány is összefonódik. Megőrizte Szent Miklós jóságát, de átvett néhány elemet a német és a holland megfelelőjétől.