A muzslyai Petőfi Sándor MME szervezésében harmadik alkalommal rendezték meg a Szilasi-napot, amellyel Szilasi Mihály helybeli citerás emlékét őrzik. Mint ismeretes, Miska bácsi egyedi citerajátékával, az ún. sántaütéssel hívta fel magára a figyelmet az egyik Durindó alkalmával. Alapítója volt a Pet...
Az est keretében dr. Szöllősy Vágó László, a VMMSZ főtitkára méltatta az első vajdasági citeraművész munkásságát, elmesélte Szilasi Mihállyal való első találkozását, amikor kezdő újságíróként írt róla, csodálatos citerajátékáról, a szerkesztő pedig jól ,,meghúzta' az írást, mert akkor még nem volt ismert Miska bácsi.
- Szilasi Mihály is része annak a kincsnek, amit mi hagyománynak nevezünk, és ez az egyedüli forrás, amiből erőt meríthetünk, ha a szülőföldünkön meg akarunk maradni embernek és magyarnak, őseink nyelvében, hitében, kultúrájában. Legyünk tisztában azzal, hogy ebben egyaránt fontos szerep jut minden magyar anyának és apának, nagyanyának és nagyapának, minden papnak, tanítónak, és nótafának. Minden olyan közösségnek, mint ez a muzslyai magyar közösség, amely fölvállalja hagyományaink őrzését, ápolását és továbbadását. Hadd idézzem a köszöntőm végén is Kodály Zoltánt, hiszen mint tudják, néhány napja kezdődött a Kodály-év. å mondta, ha egy nép énekel, messzire hallatszik a hangja. Abban a reményben köszöntöm a VMMSZ nevében kedves mindnyájukat, hogy sokáig zengjék a magyar dalt itt, a bánsági tájon, és sokáig bóklásszák fiak és unokák Szilasi Mihály sántító citerázását, ami épp úgy része emberségünknek és magyarságunknak, mint a letűnt századok egyéb ránk maradt kulturális hagyatéka - mondta dr. Szöllősy Vágó László.
Ezt követően Sárkány Zoltán elszavalta Fehér Ferenc Apám citerája című versét Lele József citerajátékának kíséretében. Utána elsőként a Petőfi kisciterásai léptek színre, a héttagú Pöngető zenekar, amelynek művészeti vezetője Lingli Mónika. åket követték a szenttamási Arany János MME kisciterásai, majd egy ugyancsak szenttamási kettős következett gyermekdalokkal, Fehér Emanuella vezetésével. A temerini 11 tagú Markoláb citerazenekar tagjai alsósok, utánuk következett a hét szenttamási felsős citerás, akik a Szólj, síp, szólj! vetélkedőn és az Aranycitera versenyen is harmadik helyezést értek el. Torontálvásárhelyről érkezett Hompot Angéla, aki öt éve citerázik, majd a szentmihályi fiatal citerások játszottak, akik már a kisciterások oktatásában is részt vesznek. A magyarcsernyei kettős, Rúzsa Krisztina és Kovács Éva nyolcadikosok, hét éve játszanak citerán, nem kis sikerrel. A pancsovai citerások külföldöt is megjárták, egy citerakettős mutatkozott be, őket követte a magyarittabéi Búzavirág Hagyományápoló Egyesület egyik citerazenekara. A Vajdaságban híres Hézső-Flaman citerakettős játéka után a muzslyai citerazenekar lépett fel, majd a törökbecsei Micsik Béla játékát hallhatta a közönség. Utána a nagy múltú szabadkai Lányi Ernő Iparos ME citerazenekara mutatkozott be, őket a helybeli Lele József szólista követte, majd a temerini Róna citerazenekar lépett fel. A csókai születésű, Magyarországon élő Borsi Ferenc nem először vett részt a Szilasi-napon. Elmondta, egy konyhai baleset során kéztörést szenvedett, de ennek ellenére eleget tett a meghívásnak - gipsszel a kezén. A sándorfalvi Budai Sándor Művelődési Ház citerazenekara nem tudott eljönni az emléknapra, több tagjának betegsége miatt, de hogy ne utasítsák vissza a meghívást, az énekkar vállalta a fellépést. åk egy meghívót is kézbesítettek Dobó József elnöknek március 25-ére, amellyel egy hasonló jellegű sándorfalvi megmozdulásra invitálták a muzslyaiakat. Az idei Szilasi-napot a muzslyai citerazenekar és vegyes kórus zárta.