
A legenda szerint Szent Márton egy libaólban rejtőzött el, amikor püspökké akarták szentelni, a szárnyasok azonban hangos gágogással leleplezték. Tours-i Szent Márton ünnepnapjához számos hiedelem és népszokás tartozik.

November 11-én már jórészt befejeződnek a mezőgazdasági munkák, az advent időszaka is közeledik. Márton napja a karácsonyt megelőző 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért régen ilyenkor hatalmas lakomákat és mulatságokat tartottak. Sokat ettek és ittak, ezzel biztosították, hogy a következő esztendőben is bőség legyen.
Az ünnep dologtiltó nap volt, amikor is tilos volt takarítani, mosni, teregetni, mert az a jószág pusztulását okozta volna. Novemberben már le lehetett vágni a tömött libákát, így a Márton-napi asztalra libából készült leves és sült került, amelyhez párolt káposztát szolgáltak fel. Ehhez az ünnephez is társítottak időjárásjósló megfigyeléseket. Ha a sült liba mellcsontja barna és rövid, akkor sáros télre lehet számítani, de ha hosszú és fehér, akkor havas hónapok következnek.
„Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.”
Ilyenkor már az újbor is fogyasztható.
„A bornak Szent Márton a bírája.”
Napjainkban már kiveszőben vannak a Márton-napi népszokások és jóslások, de sok család november 11-én, vagy az ahhoz legközelebb eső vasárnapon libából készült ételeket fogyaszt.
Forrás: Wikipédia