
Bajsán 19. alkalommal tartották meg a Prélót, a település egyik legnépesebb multietnikus hagyományőrző rendezvényét. Az általános iskola tornatermében kilenc csapat versengett, emellett különféle kézműves-foglalkozások és vásár, valamint színvonalas művelődési műsor gazdagította az eseményt.

Régen, a téli időszakban a családok sokat vendégeskedtek egymásnál. A férfiak kukoricát morzsoltak és fosztottak, a nők kézimunkáztak, tésztát gyúrtak, a gyerekek pedig játszottak. Közben hagyományos ételeket fogyasztottak, énekeltek, beszélgettek. Ezeket a szokásokat eleveníti fel játékos vetélkedőkkel, korhű népviseletben, zene mellett a Préló lassan két évtizede. Az esemény az idők folyamán nemzetközivé vált, a helyi és a környékbeli egyesületek mellett már több éve érkeznek vendégek Horvátországból, Magyarországról és Szlovákiából is.
A Préló lángját Fazekas Róbert tartományi képviselő gyújtotta meg
A kilenc csapatot és a több száz vendéget elsőként Lackovics Károly, Bajsa Helyi Közössége Tanácsának elnöke köszöntötte magyar, szerb és szlovák nyelven, majd Fazekas Róbert tartományi képviselő szólt a jelenlévőkhöz. Kiemelte, Bajsán van egy erős vezetőség, művelődési egyesület és civil szervezetek, melyeknek fontos, hogy mindennapjaikat közösségként éljék meg.
— Tizenkilenc év alatt nagyon sok változás történt. A digitalizáció az egyén fontosságának irányába vitt bennünket. Az elmúlt időszak bebizonyította, milyen nagy szükség van az ilyen és az ehhez hasonló közösségépítő rendezvényekre. Ha Préló, akkor természetesen Bajsa, ahol a közösség és a vezetőség ismeri a múltját, és biztos alapokra tud építkezni. A Préló lángja jelképezze a településen élő többi nemzetiséggel való összetartozásunkat, a szívünkben pedig lobogjon az év további napjain is — mondta Fazekas Róbert, majd meggyújtotta a Préló lángját, mely az összetartást, a lendületet és az erőt jelképezi.
A népi játékok egyike a gégetészta-készítés volt
A köszöntők után a régmúltat idéző játékos vetélkedőkön (kukoricamorzsolás, gégetészta-készítés, hímzés, a gyerekeknek kiskanálban lévő tojással való egyensúlyozás — a kukoricapattogatás a kedvezőtlen időjárás miatt sajnos elmaradt) részt vevő csapatok és a művelődési műsorban fellépő egyesületek bevonultak a tornaterembe, majd szalagjaikat a Préló zászlajára tűzték, és sorszámot húztak a kotlós alól. A töpörtyűből és hagymás zsíros kenyérből álló reggeli után megkezdődtek a versenyszámok, melyek szünetében művelődési műsort élvezhettek a vendégek. Sorrendben a bajsai Bambi óvoda kisgyermekei, a topolyai Vuk Stefanović Karadžić Szerb Művelődési Központ, a bácskossuthfalvi Rezeda asszonykórus, a Lipar Művelődési Egyesület, a bajsai Pendülő banda citerazenekar, a Napsugár néptánccsoport, a Csalogány dalkör és citerazenekar, a magyarországi, kelebiai Daloskör, a magyarkanizsai Ősök Hangja Polgári Egyesület és a kiszácsi Szlovák Matica tagjai léptek közönség elé. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke is.
— Bajsa lakosságának mintegy 70%-a magyar nemzetiségű, de jelentős szerb és szlovák lakosság is él a faluban. A Prélón mindhárom nemzetiség részt vesz, együttműködik, és közösen olyan eseményt hoz létre, amely a közösséget erősíti, mindenki identitásának a része. A hagyományok ápolásával, a paraszti kultúrához kapcsolódó mezőgazdasági tevékenységek felelevenítésével élővé teszik a hagyományt. Topolya Önkormányzata mellett Vajdaság Autonóm Tartomány támogatásával az MNT is fontosnak tartja ezt a rendezvényt, és lehetőségeihez mérten igyekszik segíteni. Egy közösség mindig nyitott, ami azt jelenti, hogy nemcsak azokból áll, akik a jelenkorban élnek, hanem idetartoznak őseink és a jövő generációja is. Felelősséggel tartozunk a múltunkért abban a jelenben, amelyben döntéseket kell hoznunk, és azért a jövőért, amelyben ezt a hagyományt át kell adnunk az utókornak — mondta Hugyik Richárd.
A 19. Prélóra nagy volt az érdeklődés
Tizenkilenc évvel ezelőtt a Testvériség Művelődési Egyesület akkori elnökének, Jakab Lászlónak az ötlete volt a Préló létrehozása. Tőle Kókity Erika, az egyesület jelenlegi elnöke vette át a stafétabotot, hiszen a bajsai helyi közösséggel és a civil szervezetekkel együtt nem hagyhatták, hogy a Préló lángja kialudjon.
— A rendezvénnyel a fiataloknak meg szeretnénk mutatni, hogyan éltek dédszüleink, milyen viseleteket hordtak, milyen népzenét hallgattak. Addig kell ezt megtennünk, amíg élnek azok, akik emlékeznek minderre. Nagyot változott a világ. A múlt század ’50-es éveiben még gyertyafénnyel világítottak a házakban, ma pedig már digitális hálózaton tudunk kapcsolatba lépni a világ bármely pontján élő emberekkel. Az eseményt a közelgő húsvét jegyében szervezzük, így arra kértük a csapatokat, hogy mindenki hozzon magával a településére jellemző húsvéti dekorációs elemet, melyeket külön zsűri bírál el, és kiállítást is rendezünk belőlük. Emellett a szlovák naiv festészet remekeiből is megtekinthetnek egy tárlatot az érdeklődők — mondta Kókity Erika, a bajsai Testvériség ME elnök asszonya.
A hevesi Csillagvirág Népművészeti Egyesület tagjai rendszeresen ellátogatnak a Prélóra, az idén a vesszőfonást mutatták be a jelenlévőknek.
— A népi kézművességnek a Kárpát-medencében azonos gyökerei vannak, és az emberi kéz értékét mutatják meg. Az egyesületünkben működő szakkörök egyike a kosárfonó, melynek alapja a fűzfavessző. A vesszővel való munkálkodást, barátkozást összekapcsoltuk a húsvéti készülődéssel, így a gyerekek megérzik a természetes anyag értékét és hatalmát. Az elmúlt néhány órában főleg nyuszikat készítettek a vesszőből — mondta Pádár Vera, a Csillagvirág Népművészeti Egyesület alapító tagja.
A Prélón hirdették ki a bajsai Szent Dömötör Telecskai Dombok Borrend és a Kadarka Szőlészek, Gyümölcsészek és Kertészek Egyesülete által 4. alkalommal szervezett borverseny eredményeit is. Az idei megméretésre összesen 87 borminta érkezett (45 fehér-, 25 vörös- és 18 rozé bor) Magyarországról, Vajdaságból, Szerbiából és Horvátországból, de Franciaországból is küldtek mintát. Fehérbor kategóriában 8, vörösbor kategóriában 4, a rozé borok között pedig 6 aranyérmet osztott ki a háromtagú szakzsűri. A legjobb bornak a nagykanizsai Czinki Ferenc fehér cuvée bora bizonyult. A borverseny eredményei után kiosztották a Préló vetélkedőinek díjait is. Kukoricamorzsolásban a bajsai civil szervezetek, gégetészta-készítésben és hímzésben pedig a bácskossuthfalvi Rezeda asszonykórus tagjai nyertek, míg a legszebb férfiviseletért járó díj a bajsai Szuhankó Sándorhoz, a legszebb női viseletért járó elismerés pedig a kiszácsi Anna Lenjinhez került. A díjak és elismerések átadása után a szervezők szármát tálaltak fel a résztvevőknek és a vendégeknek egyaránt, majd zenével, tánccal zárult a 19. alkalommal megtartott bajsai Préló, melyet Topolya Önkormányzata, Bajsa Helyi Közössége, valamint több civil szervezet, vállalat és vállalkozó támogatott.
Fényképezte: Tóth Tibor