![Magyar borok vidították az emberek szívét Palicson](https://hetnap.rs/files/articles/0/2/3/40023/_thumb/40023-1655067112941-home_jpg.jpg )
Bonum Vinum elnevezéssel első alkalommal rendezték meg a hétvégén Palicson a vajdasági magyar borászok fesztiválját. Az esemény párhuzamosan zajlott a Gyöngyösbokrétával és a Durindóval, így aki szombaton és vasárnap Palicsra látogatott, az belekóstolhatott a környező borvidék legjobb borválogatásába is.
Egy jelképes pohárkoccintással nyitotta meg Kern Imre, Szabadka alpolgármestere az első vajdasági magyar borfesztivált a Vigadó teraszán.
— Ma jó Palicson lenni, mert ünnepelni jöttünk össze: ünnepeljük a vajdasági borokat, ünnepeljük a népi hagyományainkat és ünnepeljük a népi kultúránkat — emelte ki a megnyitón Kern Imre. Mint mondta, a hagyományteremtő céllal megszervezett rendezvénynek keresve sem lehetett volna jobb helyszínt találni a palicsi szecessziós épületegyüttesnél, mely dr. Bíró Károly polgármester idejében épült fel. Akkoriban vidékünkön nem csupán az építészet, de a szőlészet és a borkészítés is aranykorát élte. — Szabadka és Horgos között negyven-ötven évvel ezelőttig nagy szőlőskertek helyezkedtek el, de amikor az emberek a sört helyezték előtérbe, megcsappant a bor fogyasztása. A szőlőskerteket felszámolták, és modern almaültetvények kerültek a helyükre. Szerencsére voltak vállalkozók, akik tíz-tizenöt évvel ezelőtt felkarolták a borkultúra fejlesztését, kísérve a szélesebb régiónkban kialakuló tendenciákat. Ma büszkén mondhatjuk, hogy a borkészítés és a szőlészet reneszánszát éli vidékünkön. Ismét megjelentek a területünkre jellemző őshonos fajták, mint a kadarka, a kövidinka vagy az ezerjó.
A rendezvény megnyitóján a részt vevő borászok nedűivel koccintottak, ezzel is szemléltetve, hogy a vajdasági magyar borászok összetartanak. Kudlik Zoltán fő szervező lapunknak elmondta, azért választották a fesztiválnak a latin Bonum Vinum nevet, mert ebben a régióban a bor kultúrája egészen a római korig visszavezethető, és Szabadkát egyidőben Bacchus jegyeseként is emlegették, ezt szeretnék ezzel a fesztivállal megerősíteni.
— A Bonum Vinum egy többéves ötletnek, álomnak a megvalósítása. Az idén Szabadka Város Önkormányzatánál sikeresen pályáztunk, és ennek köszönhetően jött létre a borfesztivál. Célunk, hogy hagyományteremtő legyen, és meghonosítsuk ezt a rendezvényt, melyen összehozzuk a régió borászait, hogy legyen alkalmuk találkozni, illetve a szélesebb közönség is megismerheti a termékeiket.
A rendezvényen hét magyar borászat képviseltette magát, az Amstadt Királyhalomról, a Bálint és a Vass Horgosról, a Brindza Topolyáról, a Klinocki Bajmokról, a Móricz Dimalis Bácskossuthfalváról és a DiBonis Szabadkáról. A borok mellett a látogatók megkóstolhatták a zentaörsi Budlinka pálinkát és a kishomoki Sors sajtkészítő manufaktúra termékeit is.
A rendezvénynek nem csak fesztivál jellege volt, szakmai fórumot is tartottak, szombaton délután Bognár Pásztor Hajnalka növényvédelmi szakmérnöknek a szőlő növényvédelméről szóló előadását hallgathatták meg az érdeklődők. Szavazni is lehetett, az eredmények alapján a Dimalis borászat kínálta a legjobb fehérbort, a Bálint-pincészet pedig a legjobb vörösbort. A serlegeket Juhász Bálint, a Prosperitati ügyvezetője adta át a pincészetek képviselőinek.
Az esemény az 56-os Műhely Civil Szervezet szervezésében valósult meg, fő támogatója Szabadka Város Önkormányzata volt.