home 2025. január 28., Karola napja
Online előfizetés
Ludaskása, libaszárma, töltött libanyak
Csizmadia B. Benitta
2024.11.13.
LXXIX. évf. 46. szám
Ludaskása, libaszárma, töltött libanyak

Márton napja a gazdasági munkák lezárásának és a téli pihenés kezdetének az ideje. Számos néphagyomány kapcsolódik hozzá: az időjárásjóslástól kezdve a libalakomán át egészen a lámpás felvonulásig. Hol vannak ma már ezek a szép néphagyományok? — tettem fel már sokszor (inkább csak magamban) a kérdést. A mai kisgyerekek már nem igazán látnak és tapasztalnak meg népszokásokat, vagy csak ritkán. Pedig lenne mit tanulnunk őseinktől! 

A Tiszaszentmiklóson 8. alkalommal megszervezett Libanapok nevű rendezvény igencsak „kinőtte magát”, jegyezte meg egyik barátnőm. Igazat adtam neki. De igazán akkor lepődtem meg, amikor egy nem magyar nemzetiségű anyuka arról kezdett faggatni, hogy valójában miért van ő itt, mert az óvó néni írt egy üzenetet a szülői csoportba, de azt nem tudja, hogy mi köze van ennek a napnak a libákhoz. Ekkor kezdett derengni, milyen jó, hogy van ez a rendezvény is, hiszen a szülők elkísérhetik a gyermeküket, és szinte másodkézből tájékozódhatnak a Márton-nap szokásvilágáról. Elbeszélgettünk, és minden világossá vált számára.

Nézzük csak sorjában, mit is kínál egy ilyen esemény Tiszaszentmiklóson, a Tiszaszentmiklósi Magyar Kultúrkör székhelyén. Beszélgetőpartnerem Pozsár Rihárd volt, aki az Amatőr Királyi Szakács Klub lovagja, s nem mellesleg évek óta több rendezvényen részt is vesz, ahova a családja is vele tart, ami szerintem példamutató.

— Az idei rendezvényre 31 csapat nevezett be. 21 zsűritag volt, köztük én is. 3 fős csoportokban dolgoztunk, és mindenkinek megvolt a feladata. Volt, aki csak a dekorációt nézte, köztük én is, meg a frissen lovaggá ütött Kikić Bari Lídia, valamint én még a reggeliket is zsűriztem. Több dolgot véleményezett a bírálóbizottság, például a sátor dekorációját, a sós-édes kalácsokat, a pálinkát, a leveseket, a sülteket, a libapörköltet és az egyéb ételeket, mint a ludaskása, libaszárma, töltött libanyak — ezek érdekességnek számítottak. A korábbi években Ősz Szabó Imre nevéhez fűződött a zsűrizés, de ő most betegség miatt nem lehetett jelen. Az idén Szecsei Szilveszter volt a zsűri elnöke. Szerintem ez volt ez egyik legjobb és legszervezettebb libafesztivál. Sokan mondták, a magyarországi versenyzők közül is, hogy nagyon tetszett nekik minden, és legközelebb is szívesen részt vesznek. 

Érdekes színfoltja volt a rendezvénynek a kopasztás, morzsolás. Bemutatkozott a helybeli kultúregyesület zeneszakköre, a gyereksarokban kiállítást láthattak az érdeklődők. A kreatív pályázaton az óvodások és a kisiskolások képeslapokkal és társasjátékokkal vettek részt, a felsősök pedig A baromfiudvar lakói címmel fogalmazásokat küldtek be. Az összejövetelen ennek az eredményhirdetése is megtörtént.

Nem volt hiány cukorkás és kézművessátorokban sem. A bámészkodó közönségnek is jutott zsíros kenyér, a konyhán sürgölődő asszonyok finom fánkot kínáltak, a közös ebéden Ágoston József helybeli szakács jóvoltából egyedi libapörköltet lehetett enni.

A népszokásokhoz visszakanyarodva: aki Márton napján libát nem eszik, egész évben éhezik!

Biztos vagyok benne, hogy aki ott volt a tiszaszentmiklósi Libanapokon, üres hassal nem távozott.

Szeles Rozália és Tóth Erika felvételei

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..