Június 29-én a ludasi Kosztolányi-ház adott otthont A. L. Kovács Szilárd könyvbemutatójának. A ludasi származású író első könyvének kedvcsinálóján Dudás Károly, a Hét Nap egykori újságírója és főszerkesztője volt a moderátor. A kiadvány a Regalion — Hatalomvágy címet viseli, besorolása fantasy.
A nemrégiben felújított épületet, ahol egykor Kosztolányi Árpád praktizált, teljesen megtöltötték az egybegyűltek. Dudás Károly egy idézettel kezdte: „A természet úgy rendezte, hogy ha az ember megöregszik, akkor messzelátó lesz. Ami messze van, azt látja jól. Ez a múlt.” Majd rögtön egy dicsérettel folytatta a tehetséges, harmincas évei elején járó íróról. Azt mondta, ő még nem öregedett meg, de mégis messze lát.
Szilárd művének története egy nagyon messzi bolygón, a Regalionon játszódik, mely körül három kisebb bolygó kering, a Trivitas, a Dimidor és az Obelion, melyen különböző fajok és népek élnek. Hogy most játszódik-e a történet, vagy a régmúltban, vagy éppen a jövőben, nem tudni, viszont az író elárulta, hogy a könyvnek folytatása is lesz, legalább kettő. A 477 oldalas mű első ránézésre ijesztő lehet, de beljebb ásva magunkat a szöveg rengetegébe, rájövünk, hogy nem volt mitől tartanunk. Van egy jól megformált, súlyos ellentmondásokkal megáldott vagy megvert, a mi itteni világunkból is nagyon jól ismert gátlástalan, hataloméhes főhőse, Gran. Van benne tiltott és nem tiltott szerelem, látványos csatajelenetek, a faj megőrzése érdekében vívott hatalmas háborúk, és még jó kocsmajelenet is akad benne, ami miatt nagyon szerethető ez a könyv.
Sokan jelentetnek meg manapság könyvet, olyanok is, akik nem tudnak írni. Szilárd nem ilyen — hallhattuk Dudás Károlytól, aki ezután felolvasott egy részletet, hogy alátámassza kijelentését. „A farönkön ültek egymás mellett, a békák rázendítettek esti nótájukra. A két szeredin a tóba lógatta lábát, az általuk keltett hullámokban bukdácsolt a csillagok fénye. A halászok már rég elvonultak, mielőtt besötétedett volna.”
A ludasiaknak erről azonnal a Ludasi-tó jutott eszükbe, s ezért olyan irányba terelődött a beszélgetés, hogy akarva-akaratlanul megjelennek-e elemek a művész írásaiban a falun töltött gyerekkorából.
Nem mehetünk el szó nélkül a könyvben található remek illusztrációk mellett sem, Szili Emese is szenzációsat alkotott.
Az est második részét az érdeklődők kérdései töltötték ki, melyekből volt bőven. Egyebek mellett választ kaphattunk arra, hogy Szilárdnak honnan jött az az ötlet, hogy könyvet ír, milyen módon és mikor jegyzi le gondolatait, honnan inspirálódik, hogyan élte meg a kiadás folyamatát, és hogy mit takar az A. L. a neve előtt.
A program kötetlen beszélgetéssel ért véget.
Fényképezte: Sörös Vince