Az új év első napjaiban látogattam el Királyhalomra, a legújabb népszámlálási adatok szerint 1450 lakost számláló határ menti településre. A faluban már nagyon várták a személyforgalom elindulását a Szabadka—Szeged vasútvonalon, és a helyiek ki is használják az új lehetőséget, hiszen a vasútállomáson gyakran 20–25-en várakoznak az éppen érkező járatra.
Katona Róbert, Királyhalom Helyi Közössége Tanácsának elnöke az elmúlt év összegzését a vasútvonallal kezdte, hangsúlyozva, hogy a helyiek vonattal juthatnak el a legolcsóbban és a leggyorsabban mind az észak-bácskai, mind a dél-magyarországi városba. A projektum keretében megújult a vasútállomás több mint százéves épülete is, mely a falu főutcájának ékkövévé vált.
Katona Róbert
— A falu területén elkészült az ivóvízhálózat bővítésére vonatkozó tervdokumentáció. A ’80-as évek elején épült hálózatra a lakosok 30%-a csatlakozhatott, az igény azonban ennél sokkal nagyobb. A fúrt kutakból nyert víz nem megfelelő minőségű, így a vezetékes ivóvizet nélkülöző lakosok a falu területén elhelyezett nyilvános csapokból szállítják haza az ivóvizet. A tervdokumentáció létrejöttével megtörtént az első lépés a fejlesztések irányába. Reményeink szerint az idén már konkrét lépések történnek a bővítéssel kapcsolatban. Több mezőutat építettünk ki az elmúlt évben. A tavasszal a Hajdújárás irányába vezető, a vasúttal párhuzamos útra 1,5 km hosszan zúzottkő borítás került, emellett mezőút épült még a vasút és a Horgosi út közötti összekötő szakaszon 1 km hosszan, ami a földtulajdonosok életét könnyíti meg. Az Igmán és az Ady Endre utca martaszfalt borítást kapott, utóbbi 1,6 km hosszan, a Móra Ferenc és a Rigó utca pedig aszfaltozásra vár, a tervdokumentációk már elkészültek. A kerékpárút-hálózat két lépcsőben épült ki, először az 5, majd az 1,5 km-es szakasz készült el. További kerékpárutakat szeretnénk létesíteni. Nyertes pályázat esetén a kerékpárút a nemzetközi út mentén, egészen a benzintöltő állomásig folytatódna. A városi képviselő-testület utolsó tavalyi ülésén elfogadta Királyhalom rendezési tervét. Hiszek abban, hogy a vállalkozók valamilyen iparággal kezdenek foglalkozni a falu területén, amihez a vasútvonal, az autópálya közelsége és a határátkelő is megvan — mondta Katona Róbert, hozzátéve, hogy a rendőrség és a csendőrség néhány hónapja felszámolta a falu területén tanyázó migránscsoportokat, így a településen és környékén nyugalom uralkodik.
Néhány óra múlva érkezik a vonat, itt még üres a vasútállomás
A Homokszem Civil Szervezet tagjai az év folyamán több falurendezési és hulladékgyűjtési akciót szerveztek, a január elején megtartott jótékonysági pótszilveszter bevételéből pedig megújult a művelődési otthon öltözője, a falakat befestették, padokat és polcokat vásároltak, megoldották a fűtés kérdését, egy helybeli lakos pedig elkészítette a bútorokat. A bevételből a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület működési költségeinek (oktatók díja, üzemanyaköltségek) egy részét is fedezték.
— Szabadka város támogatásának köszönhetően harmadszor rendeztük meg a Burgonyafesztivált, melynek keretében a tartományi oktatási titkárság támogatásával hagyományőrző programok név alatt kézműves-foglalkozásokat és táncházat tartottunk a gyerekeknek. Az eseményen Páger Anita gyógykezelésére gyűjtöttünk. Szabadka városának segítségével megrendeztük a Három Nap Tábort, melyen 35 gyerek vett részt, a város kulturális projektumokra vonatkozó pályázatából pedig megvalósítottuk az Olvassunk Újra projektumot és megnyitottuk a Városi Könyvtár királyhalmi fiókkönyvtárát. Habár a pályázaton nem nyertünk, a helyi közösség, a művelődési egyesület és az általános iskola összefogásának köszönhetően megszerveztük az Advent a Faluban elnevezésű eseményt, melynek keretében a helyi közösség és a Homokszem 150 csomagot adott át a gyerekeknek. Célunk a tagság bővítése, hiszen szeretnénk, ha minél több fiatal csatlakozna hozzánk — mondta Kókai Anasztázia, a Homokszem Civil Szervezet elnöke.
Kókai Anasztázia
A Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöki teendőit 2022 közepe óta Danyi Somogyi Heléna látja el. Az egyesület eredményes évet zárt, szakcsoportjai a helyi rendezvények mellett több településen is felléptek.
— Szabadka városától a néptánc- és a kórustalálkozó megszervezésére kaptunk támogatást. A kórustalálkozón az Ezerjó népdalkör mellett még kilenc kórus lépett fel Magyarországról és a környező településekről. A rendezvény a vacsora után több órán át tartó bulival folytatódott. A munka nagy részét kórusunk tagjai vállalták magukra, de sokat segítettek a néptáncos gyerekek szülei és a nyugdíjasok is. A néptáncosoknál egy új generáció bontogatja szárnyait. A Pitypang néptánccsoport az őszi néptánctalálkozón befejezte szereplését, hiszen a fiatalok középiskolába indultak, és ilyenkor már más irányba összpontosítanak, közülük azonban többen Szabadkán, Horgoson és más településen felnőttcsoportban folytatják a néptáncot. Helyükre érkeztek az óvodások, a Gyöngyvirág néptánccsoport, mely rövid szünet után február 1-jén kezdi a próbákat. A gyerekekkel Székely Zsófia és Koós Dezső foglalkoznak, akik korábban a Talentumban táncoltak, és néptáncoktatói képesítést szereztek. A néptánctalálkozó lebonyolításába beleszólt az esős időjárás, így a mise utáni felvonulás elmaradt, viszont a művelődési otthonban a Gyöngyvirág és a Bíborkák néptánccsoportok mellett ásotthalmi, mórahalmi, kispiaci és hajdújárási csoportok léptek színpadra. A Királykák kis kórus Ledenyák Lea vezetésével szintén több eseményen képviselte falunk és az egyesület színeit. Tavaly képzőművészeti csoportot indítottunk, a nyolc gyerekkel a magyarul is kiválóan beszélő Mustafić Biljana foglalkozik. A munkához szükséges anyagot a művelődési egyesület bocsátja rendelkezésre, az oktatás költségeit pedig a gyerekek szülei fedezik. A gyerekek munkáit hamarosan különféle képzőművészeti pályázatokra is beküldjük. A Rhythmical Dance Club moderntánc-klub létszáma egyre nő, a kiscsoport munkáját Varga Viktória, a nagycsoportét Varga Zsuzsanna irányítja. A csoportok számtalan hazai és külföldi versenyen vettek részt, ahonnan díjakkal, elismerésekkel tértek haza. Egyesületünk tagjai az év végén betlehemi játékokat mutattak be több helyi családban, az ásotthalmi karácsonyi műsoron, valamint a noszai és a királyhalmi éjféli misén — mondta az elnök, majd megköszönte az MNT, Szabadka Önkormányzata, a helyi közösség és a Homokszem Civil Szervezet támogatását.
A Buki-híd irányába vezető kerékpárút
Az egyesület legfőbb terve a szakcsoportok megtartása, illetve lehetőség szerint a csoportok számának bővítése. A helyi óvodában és iskolában szórólapokkal, bemutatókkal szeretnék népszerűsíteni a kultúrát a gyerekek körében. A szakcsoportokat a környező városokba (Szabadka, Szeged, Újvidék) minél több művelődési eseményre szeretnék elvinni, ahol a fiatalok bővíthetnék látókörüket, valamint a testvértelepülésekkel a COVID miatt megszakadt kapcsolatok újjáélesztését is fontos feladatuknak tekintik.
Fényképezte: Tóth Tibor