home 2025. február 05., Ágota napja
Online előfizetés
Középpontban a diákok
Tóth Tibor
2024.09.26.
LXXIX. évf. 39. szám
Középpontban a diákok

A Horgosi Művelődési Házban tartották meg az Interreg VI-A IPA Magyarország—Szerbia program keretében megvalósuló — határon átnyúló iskolai asztalitenisz-program folytatása fogyatékos és ép tanulók részvételével — Inter Pingpong in Schools című projektum nyitórendezvényét.

A program valójában az Inter Pingpong folytatása, mely egy komplex, a határ két oldalán élő asztaliteniszezőket megmozgató programsorozat. Az új projektumot három sportegyesület, a szegedi Asztalitenisz Sportklub, a Horgos Asztaliteniszklub és a Zenta Asztaliteniszklub közösen valósítja meg. A projektum 2024. augusztus 1-je és 2025. november 30-a között zajlik elsősorban Szegeden, Horgoson és Zentán, összértéke pedig 139 700,76 euró. A tizenhat hónap alatt hetven rendezvényt tartanak: iskolai asztalitenisz-bemutatókat (40), sportnapokat, közös edzéseket, versenyeket és edzőtáborokat (30), valamint a digitális kompetenciákat is fejlesztik többfunkciós weboldal létrehozásával.

A nyitókonferencián Dávid József, a Horgos Asztaliteniszklub elnöke köszöntötte a vendégeket, mások mellett Újvári Zsombort, a Magyarkanizsai Községi Képviselő-testület elnökét, Dobó Ellát, a községi tanács sporttal megbízott tagját, Barát Zsolt magyarkanizsai polgármesteri tanácsost és Sors Róbertet, Horgos Helyi Közössége Tanácsának elnökét. Szántó Viktória harmonikaszólója után Újvári Zsombor szólt a három klub képviselőjéhez és a többi jelenlévőhöz. Kiemelte, hogy a projektumban elhivatott szakemberek adják át a fiataloknak az asztalitenisz és egyáltalán a sport iránti szeretetet. A fiatalok kellő motivációhoz jutnak, hiszen egy sportoló csak akkor tud sikeres lenni, ha megtalálja helyét abban a bizonyos a sportban, a tanároknak, előadóknak pedig hitelesnek kell lenniük.

Dávid József, a Horgos Asztaliteniszklub elnöke megköszönte Magyarkanizsa Önkormányzatának a sportkluboknak és civil szervezeteknek nyújtott támogatását.

— Mindhárom klub a sportág népszerűsítését, az utánpótlásbázis növelését tűzte ki célul az elkövetkező két-három évre vonatkoztatva, ezért ebben a projektumban főként az iskolás korosztályt céloztuk meg programjainkkal, beleértve a fogyatékkal élő diákokat is. A horgosi és a királyhalmi általános iskolában a szegediekkel és a zentaiakkal nyolc alkalommal tartunk bemutatót, azzal a reménnyel, hogy a gyerekek kedvet kapnak a sportághoz. Az utánpótláskorú sportolók tehetséggondozását közös edzésekkel és versenyeken való találkozással szeretnénk erősíteni, felhasználva a Digipingpong projektumban kialakított kapcsolatainkat és eredményeinket. A kezdő diák sportolóknak több lehetőséget szeretnénk nyújtani a közös találkozásokra, ezért az iskolai bemutatók mellett sportnapokat szervezünk. A hetven eseményből tizenhetet a mi klubunk tart. A rendezvények lebonyolításához nemcsak a klubban dolgozó edzők, hanem egyéb szakemberek bevonása is szükséges, mert lesznek olyan események, ahol egyszerre 50-60 gyermek lesz jelen, összesen pedig mintegy 700 fiatalt mozgatunk meg a projektum keretében. Klubunk még jobb működése érdekében néhány eszközt be kell szereznünk. Termünkben nincs megfelelő hűtés- és fűtésrendszer, ezt a pályázatból meg tudjuk oldani, valamint jobb minőségű asztalokat is tudunk vásárolni, így a csapatunkban játszó gyerekek megfelelőbb körülmények között készülhetnek fel a versenyekre. A tervezet lényeges célja az egész életen át tartó sportolás fontosságának hangsúlyozása, ezt már az iskolában érdemes kialakítani és támogatni — mondta a klubelnök, hozzátéve, hogy a horgosi egyesületben mintegy 50-en asztaliteniszeznek, ebből 30 diák.


Dávid József, a Horgos Asztaliteniszklub elnöke a projektum szerbiai céljairól szólt

Márki Ernő, a szegedi Asztalitenisz Sportklub ügyvezetője, projektmenedzser először a 2012 és 2022 között a szegedi és a zentai klub együttműködésével megvalósult Inter Pingpong-pályázatok eredményeit foglalta össze. Kiemelte, hogy a mostani projektum a nemrég befejeződött Digipingpong folytatása, azzal, hogy a fókuszt ezúttal teljes egészében a diákokra helyezik.

— A Digipingpong projektum keretében tanárokat képeztünk ki az asztalitenisz oktatására. Az iskolákba úgy megyünk gyerekeket toborozni, hogy sok tanár már előre felkészült erre a feladatra. A klubok közötti együttműködés elindulásával érezhetően szorosabb kapcsolat alakult ki közöttünk. Ellátogatunk egymás rendezvényeire, közös edzőtáborokat és versenyeket tartunk. Az utóbbi időszakban egyre több magyarországi játékos játszik szerbiai csapatokban, és egyre több szerbiai játékost igazoltak magyarországi egyesületekbe. A párizsi paralimpián bronzérmet szerzett Major Endre az Inter Pingpong projektumnak köszönhetően szerbiai kapcsolatokat alakított ki, és gyakran átjárt a szerbiai kerekesszékes asztaliteniszezőkhöz edzeni. A paralimpiai bronzban a szerbiai edzőpartnerek támogatása és munkája is benne van — mondta Márki Ernő.


Márki Ernő projektmenedzser a tizenhat hónapig tartó projektumról tartott előadást

Rekecki Titusz, a Horgos Asztaliteniszklub ügyvivője a klub történetét, céljait és vízióit tárta a jelenlévők elé. Elmondta, hogy a horgosi asztaliteniszklub története két részre osztható. Az 1970-es, ’80-as években Szemes Sándor volt az akkori klub ügyvivője és mindenese, aki nélkül abban az időben nem létezett volna Horgoson asztalitenisz. A csapatok egészen a ’90-es évek elejéig sikeresen szerepeltek a különféle országos és tartományi versenyeken. A klubnak nem volt állandó helyisége, így a folyamatos költözés során emléktárgyak, fényképek, serlegek, felszerelések tűntek el. 1999-ben a nulláról indították újra az egyesületet, beszerezték a szükséges felszereléseket, majd gyerekeket toboroztak. 2007-ben már saját teremben zavartalanul folyhatott a munka, lehetőség adódott szakemberek bevonására, és nagyon sokat segítettek a versenyzők szülei is, akikre már akkor is lehetett számítani. 2008-tól errefelé a fiatalabb serdülők háromszor szerezték meg a vajdasági és egyszer a szerbiai csapatbajnoki címet. 2013-ból Mihálovity Dominiket és Csikós Katát említette az ügyvivő, akik közül Dominik néhány éve a magyar válogatott színeiben részt vett az egyetemista-világjátékokon, Csikós Kata pedig az országos bajnokságon több alkalommal ért el kimagasló eredményt. A legújabb siker a női csapathoz fűződik, hiszen a fiatal lányokból álló együttes megnyerte a II. ligát, majd a selejtezőt is sikerrel megvívták, és első horgosi csapatként bejutottak az I. ligába, ahol a biztos bennmaradás az elsődleges cél.

Az előadások után a nyitórendezvény kötetlen beszélgetéssel ért véget.

A tizenhat hónapig tartó projektum az Interreg VI-A IPA Magyarország—Szerbia program támogatásával valósul meg.


Márki Ernő projektmenedzser a tizenhat hónapig tartó projektumról tartott előadást

Fényképezte: Tóth Tibor

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..